Trędownik bulwiasty stanowi cenny surowiec zielarski i zazwyczaj właśnie tak jest traktowany. Nie ma Jednak żadnych przeszkód, aby uprawiać go na rabatach w swoim własnym ogródku. Świetnie sprawdza się w roli rośliny ozdobnej. Co ciekawe jest to również roślina miododajna. Może przyciągnąć do twojego ogrodu ciekawe i pożyteczne gatunki owadów. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na temat uprawy potrzeb oraz zastosowań tego ziela.
Trędownik bulwiasty – opis i charakterystyka
Trędownik bulwiasty jest rośliną którą można spotkać powszechnie na terenie całej Polski jest to roślina ruderalna, czyli taka która występuje nawet na terenach zagospodarowanych bardzo silnie przez człowieka.
Jak wygląda trędownik?
Nazwa rośliny pochodzi od charakterystycznego zgrubiałego kłącza. To właśnie z niego wyrasta wysoka na nawet 120 cm prosta i nie owłosiona łodyga. Na pędach występują liczne naprzeciwległe liście kropkę czy dolne są dosyć duże i zaokrąglone Jednak im wyżej w tym stają się mniejsze i zyskuje o lancetowaty kształt. Podobnie jak łodyga liście również są nagie. Mają ząbkowane brzegi i dosyć charakterystyczny ciemnozielony kolor.
W okresie kwitnienia, czyli od czerwca do sierpnia na szczytach łodyg pojawiają się kwiatostany. Mają formę wiechy wypełnionej dwuwargowymi kwiatami o owalnym beczułkowatym kształcie. Góra korony jest ciemnoczerwona jednak im dalej w dół, tym staje się bardziej zielona. U podstawy słupka znajdują się miodniki. Po tym jak kwiaty już przekwitną pojawiają się owoce, które mają formę dwukomorowej torebki. Po pęknięciu wydostają się z niej nasiona.
Czy trędownik jest bezpieczny?
Jeżeli w zaroślach natkniesz się na rośliny tego gatunku, pamiętaj, że spożywanie ich na surowo nie jest najlepszym pomysłem. Rośliny trujące, chociaż jednocześnie silnie miododajny
Trędownik bulwiasty – uprawa w przydomowym ogrodzie
Jeżeli marzysz o tym, aby trędownik bulwiasty znalazł się w twoim własnym przydomowym ogrodzie, powinieneś zapewnić mu idealne stanowisko do wzrostu. Bardzo ważne są także odpowiednie parametry gleby. Niestety, zaniedbania W tym obszarze mogą poskutkować nie tylko mało kazałam wzrostem, ale również licznymi chorobami na przykład tymi wywołanymi przez grzyby.
W naturze bylina zamieszkuje bardzo różne obszary, także siedliska ruderalne. Jeżeli chcesz zapewnić jej najlepsze możliwe warunki do wzrostu, wybierz to miejsce w ogrodzie, które jest możliwe jak najbardziej nasłonecznione. W ostateczności sprawdzi się również stanowisko o lekkim poziomie zacienienia.
W kwestii parametrów gleby roślina ta nie jest szczególnie wymagająca. Najlepiej będzie jednak rosła w podłożu, które jest przepuszczalne i możliwie jak najbardziej zasobne w składniki pokarmowe.
Warto również poruszyć kwestie rozmnażania. Szybko tutaj rośliny można zrobić to na kilka różnych sposobów. W okresie od wiosny do późnego lata możesz z powodzeniem wysiewać ją z nasion prosto do gleby. Jeżeli posiadasz już w swoim ogrodzie trędownika bulwiastego lub masz dostęp do sadzonek możesz z powodzeniem rozmnożyć go poprzez podział bulwy.
Omawiany gatunek wyjątkowo źle toleruję bardzo niskie temperatury. Przetrwanie polskiej zimy może stanowić dla niego nie lada problem.
Trędownik bulwiasty jako roślina lecznicza
Omawiana bylina jest bardzo znanym i cenionym surowcem zielarskim. Wykorzystywane są przede wszystkim liście, w których znajdziemy wiele cennych substancji. Zawierają między innymi diosminę która ma wysokie działanie przeciwobrzękowe. Udowodniono również, że ma ona zdolność hamowania wydzielania się histaminy, co może stanowić pewnego rodzaju wsparcie w chorobach, takich jak niewydolność krążenia. Ponadto roślina wykazuje silne właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Roślina ta stosowana jest często pomocniczy w problemach z krążeniem żelowym pamiętaj jednak, że preparaty ziołowe powinny być wykorzystywane wyłącznie w zgodzie z zaleceniami producenta. Nie powinny zastępować konwencjonalnej terapii i dlatego ich wykorzystywanie zawsze warto najpierw skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zioła mogą wchodzić w reakcję z różnymi lekami i przyczyniać się do nasilenia potencjalnych skutków ubocznych.
Warto również wspomnieć o tym, że trędownik jest rośliną miododajną. Często wykorzystuje się go jako element łąk kwietnych, wysiewane po to, aby przyciągać pszczoły oraz inne pożyteczne owady, których zadaniem jest zapylanie.
Co ciekawe omawiany gatunek jest również bardzo ceniony przez pszczelarzy, którzy wykorzystują jego wysoką wydajność. Ze stosunkowo niedużej ilości roślin można wytworzyć naprawdę mnóstwo pysznego miodu, który świetnie smakuje na przykład dodane do herbaty.
Podsumowanie
Trędownik bulwiasty to roślina ozdobna i lecznicza na którą można natknąć się na przykład podczas spacer po lesie. Nie ma żadnych przeszkód, aby hodować ją w swoim przydomowym ogrodzie. Jej uprawa nie jest trudna, dlatego poradzą sobie z nią nawet niedoświadczeni ogrodnicy.
Dobrze wygląda na rabatach, szczególnie w towarzystwie innych kwitnących latem bylin. Najlepiej czuje się w wilgotnej i stosunkowo żyznej ziemi. Roślina źle znosi niskie temperatury, dlatego warto wybierać dla niej mocno nasłonecznione stanowiska. W ostateczności poradzi sobie jednak nawet w lekkim zacienieniu.