Ślazówka należy do roślin, które możliwe są do uprawy zarówno w przestrzeni ogrodowej, jak i w pojemnikach na balkonie. Charakteryzują ją wyjątkowo piękne płatki, o intensywnych barwach, które od razu przyciągają wzrok postronnych. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, czy ślazówka będzie odpowiednia dla ciebie i, jeżeli tak, jak właściwie o nią dbać.
Ślazówka – opis rośliny
Ślazówka letnia (łac. Lavatera trimestris) to roślina należąca do rodziny Malvaceae, czyli ślazowatych. Do innych jej gatunków należą m.in. ślazówka ogrodowa, turyngska, olbijska, nadmorska, czy Clementa.
W naturze ślazówka letnia występuje na obszarze przede wszystkim Europy Południowej (z której pochodzi) oraz w północnej Afryce. W Polsce ślazówka jest uprawia przede wszystkim w ogrodach, czasami jednak zdarza się, że można ją odnaleźć wzdłuż brzegów morskich, na ugorach i przydrożach; jest to jej zdziczona forma, która rozsiała się poza prywatnym terenem. Przejściowo ślazówka dziczeje także na terenie Stanów Zjednoczonych.
Lavatera trimestris jest rośliną jednoroczną. Osiąga wysokość ok. 60-120 cm. Jej pędy są silnie rozgałęzione i pokryte szorstkimi białymi włoskami. Trójklapowate liście ślazówki przyjmują kształt sercowaty lub nerkowaty; podobnie jak pędy są owłosione. Największą uwagę zwracają jednakże duże kwiaty, osiągające nawet 8-10 cm średnicy. Posiadają one lejkowaty kształt i pięć płatków. Każdy z nich posiada białą albo różowatą barwę, z nieco ciemniejszym, widocznym unerwieniem. To właśnie ten piękny odcień różu sprawia, że wiele osób chce mieć ślazówki w swoim ogrodzie. Inne jej odmiany mogą przyjmować także kolor fioletowy albo karminowoczerwony.
Po przekwitnieniu pojawiają się owoce Lavaterna trimestris, przyjmujące wygląd suchych łupin.
Uprawa ślazówki letniej
Nawet najpiękniej prezentująca się roślina nie powinna zostać zakupiona i rozsiana bez zapoznania się z jej wymaganiami. Podobnie jest w przypadku ślazówki chociaż nie należy do skomplikowanych w uprawie, warto stosować się do pewnych zasad, aby móc później cieszyć się jej pięknym kwieciem.
Do prawidłowego rośnięcia ślazówka potrzebuje żyznej, lekkiej, piaszczysto-gliniastej gleby. Stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, bowiem wówczas najlepiej kwitnie, chociaż sprawdzi się także lekko zacienione miejsce. Najodpowiedniejszym okresem na wysiew są miesiące od marca do maja. Ślazówkę można sadzić grupami na trawniku, jednak sprawdzą się także rabaty albo pojemniki. Kiedy roślina wykiełkuje, należy ją przepikować. Rozstaw pomiędzy poszczególnymi sadzonkami powinien wynosić ok. 30-40 cm.
Rozmnażanie ślazówki polega na wysiewaniu nasion wprost do gruntu. Powinno się to odbywać w kwietniu.
Pielęgnacja Lavatera trimestris
Pielęgnacja ślazówki letniej nie należy do skomplikowanych. Należy przede wszystkim pamiętać o jej regularnym podlewaniu, aby kwiaty nie uschły. W przypadku młodych roślin konieczne jest również uszczykiwanie, czyli usuwanie końcówek pędów przy pomocy odpowiednich narzędzi. Ponadto radzi się, aby od późnej wiosny stosować wieloskładnikowe nawozy (ok. 2-3 razy wystarczy). Ślazówka letnia nadaje się na rabaty, można ja też sadzić grupami na trawniku. Znakomicie nadaje się do ogrodów wiejskich. Można ja też uprawiać w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty.
Zastosowanie ślazówki
Ślazówka jest uznawana za gatunek dekoracyjny. Doskonale nadaje się przede wszystkim do ogrodów wiejskich, w których komponuje się z kolorowymi wysokimi rabatami. Piękne prezentuje się także na trawniku, przy ogrodzeniach albo nawet donicach na miejskich balkonach. Ponadto ślazówka nierzadko jest wykorzystywana jako kwiat cięty; jej bukiet można wręczyć komuś wyjątkowemu.
Ślazówka – podsumowanie
Ślazówka letnia to jedna z ozdobnych odmian roślin z rodziny Malvaceae. Jej piękne barwy oraz nieskomplikowany sposób uprawy i pielęgnacji sprawiają, że roślina budzi coraz większe zainteresowanie zarówno ogrodników, jak i całkowitych laików. Możesz mieć pewność, że ślazówka letnia, zasadzona w twoim ogrodzie lub doniczce, z pewnością przyniesie ci radość.