Kanianka występuje głównie w Europie, ale można ją także znaleźć w Afryce Północnej oraz Azji. W Polsce występuje w zasadzie na terenie całego kraju. Kanianka to chwast najczęściej atakujący uprawy roślin i zbóż. Może pojawić się w ogrodzie lub na polu, np. poprzez zasianie nasion niesprawdzonego i niewiadomego pochodzenia, w których mogą pojawić się również nasiona kanianki. Warto więc wiedzieć jaki wygląda ta roślina, jaki ma wpływ na inne rośliny, jak ją zwalczyć oraz zapobiegać jej wzrostowi.
Kanianka pospolita – jak wygląda?
Kanianka to roślina, która ma cienkie łodygi. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jest bezlistna, jednak po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec na łodygach niewielkie i cienkie liście, kształtem przypominające łuski. Kwiaty kanianki mogą być różnego koloru. Najczęściej można spotkać kolor biały, kremowy, różowy i żółty. Zazwyczaj roślina kwitnie wczesnym latem, ale można również spotkać kwitnącą kaniankę nawet jesienią. Okres kwitnienia zależy bowiem od odmiany rośliny.
Kaniankę charakteryzuje występowanie niewielkich owoców w kształcie torebki. Wielkością przypominają one owoce groszku zielonego. W liściach kanianki wytwarzane są nasiona, które ze względu na swoją niezwykle twardą powłokę mogą przetrwać w ziemi nawet około 15 lat. Warto pamiętać, że roślina ma bardzo niski poziom chlorofilu. Z tego też względu kanianka uznawana jest za pasożyta, nie jest bowiem w stanie samodzielnie przeprowadzać procesu fotosyntezy i w okresie wzrostu w całości jest zależna i czerpie chlorofil od rośliny żywicielskiej.
Wpływ kanianki na inne rośliny
Zasadniczo dla kanianki żywicielami może być wiele roślin, w tym roślin uprawnych takich jak len czy ziemniaki oraz roślin ogrodniczych, np. petunii, chryzantem, bluszczu czy dali. Będąc w całości uzależnioną od żywiciela, kanianka rosnąc osłabia roślinę, która oplata, a wskutek tego powoduje zmniejszenie jej odporności na różnego rodzaju choroby, zwłaszcza choroby wirusowe. Ponadto może także przenosić choroby z jednego żywiciela na drugiego. Dzieje się tak w przypadku, gdy kanianka oplata więcej niż jedną roślinę. W sytuacji, gdy kanianka zaatakuje rośliny uprawne, szacuje się, że roczny zbiór plonów może być niższy nawet o 10%.
Kanianka jest rośliną trującą dla zwierząt gospodarskich. Może powodować zakłócenia w działaniu układu pokarmowego i układu nerwowego zwierząt.
Rozprzestrzenianie się kanianki. Jak temu zapobiec?
Aby zapobiegać rozprzestrzenieniu się kanianki należy przede wszystkim sięgać po materiał siewny ze sprawdzonych źródeł. Równie ważne jest to, by bardzo dokładnie czyścić maszyny rolnicze po każdym użyciu, zwłaszcza w sytuacji gdy były one wykorzystywane do zbirów uprawach, w których pojawiła się kanianka. Natomiast w sytuacji, gdy kanianka pojawiła się już na plantacji, drugie i kolejne koszenia powinny być niskie i przyspieszone tak, by nie dopuścić to pełnego rozkwitu pasożyta.
Kaniankę można również zwalczyć odpowiednimi środkami. Najlepiej sprawdzają się w tym przypadku substancje zawierające herbicydy. Natomiast w przypadku łąk i pastwiska do pozbycia się kanianki wystarczające może okazać się ich systematyczne wykaszanie.
Kanianka to niebezpieczny pasożyt, który może w znaczący sposób osłabić zarówno rośliny uprawne, jak i ogrodowe, a także zagrozić życiu zwierząt hodowlanych. Dlatego warto pamiętać o zapobieganiu jej samoistnemu zasiewaniu się, jak również sposobach zwalczania tej pasożytniczej rośliny.