Botanika oraz naturalne środowisko nie definiują jasno pojęcia chwastów. Jednak pewne rośliny mogą być uciążliwe. Najgorsze chwasty tłumią wzrost innych roślin, co jest nie bez znaczenia szczególnie dla posiadaczy niemal perfekcyjnych ogrodów. Tego typu rośliny psują estetyczny wygląd danych kompozycji. Sprawdź jak rozpoznać chwasty, także, jak sobie z nimi radzić.
Najgorsze chwasty – cechy charakterystyczne
Chwasty można rozpoznać po tym, że:
- Mocno się rozrastają i szybko rozprzestrzeniają.
- Trudno jest je usunąć.
- Wyglądają nieestetycznie.
- Tłumienie wzrostu sąsiadujących z nimi roślin (podbieranie składników odżywczych, wody i światła).
- Niektóre z nich bywają trujące.
- Ich pyłek jest silnym alergenem, który często powoduje uczulenie.
Najgorsze chwasty – klasyfikacja biologiczna
Ze względów biologicznych można rozróżnić dwa rodzaje chwastów. Są to chwasty jednoliścienne i chwasty dwuliścienne. Pierwsze z nich, to tzw. trawy. Często pojawiają się podczas hodowania warzyw i owoców, dla których są sporym zagrożeniem. Najłatwiej jest się ich pozbyć w okresie jesiennym. Do najpopularniejszych gatunków należy włośnica siwa i perz właściwy, które uznawane są za tego typu najgorsze chwasty. Drugi rodzaj niechcianych roślin posiada dwa liścienie. Charakteryzuje je to, że kwitną. Są to najgorsze chwasty, ponieważ ich pozbycie się jest niemal niemożliwe. Pojawiają się one bardzo licznie, czego przykładem jest pokrzywa zwyczajna.
Chwasty – podział ze względu na cykl życia
Chwasty mogą rosnąć przez różny czas. Poniższy podział udowadnia, jak wiele odmian tego typu roślin istnieje.
Są to:
- chwasty jednoroczne – ich nasiona pojawiają się zimą, z których na wiosnę wyrastają rośliny;
- chwasty dwuletnie – ich wzrost trwa przez dwa sezony wegetacyjne (pierwszy rok silnie rozwinięta część wegetatywna, a w drugim roku powstają owoce i nasiona);
- chwasty wieloletnie – te najbardziej pospolite spośród chwastów potrafią wytworzyć organy przetrwalnikowe, a także rozsiewać się same za pomocą nasion.
Jakie rośliny najczęściej pojawiają się w ogrodach i na łąkach?
- W przypadku roślin jednorocznych są to: fiołek, chaber, mak polny, włośnica, komosa biała, gorczyca polna, chwastnica jednostronna, szczawik (może być on również wieloletni).
- Rośliny dwuletnie to: barszcz zwyczajny, barszcz Sosnowskiego, oset, marchew zwyczajna, ślaz zaniedbany, bniec biały.
- Do roślin wieloletnich zaliczają się: mlecz polny, mięta polna, szczaw, bylica pospolita, babka zwyczajna, babka lancetowata, pokrzywa zwyczajna, mniszek pospolity, skrzyp polny, koniczyna, gwiazdnica pospolita.
Najgorsze chwasty – jak się ich pozbyć?
Choć nawet najgorsze chwasty da się usunąć, to w niektórych przypadkach może to być szczególnie trudne. Warto zająć się tym problemem jeszcze przed założeniem ogrodu, dzięki czemu później będzie mniej obowiązków związanych z jego pielęgnacją. Dziko rosnące rośliny można usunąć mechanicznie lub z pomocą chemikaliów, takich jak herbicydy selektywne lub nieselektywne. Warto jest przekopać widłami ogród jesienią w taki sposób, aby nie poprzecinać korzeni, co znacznie ułatwi ich usuwanie podczas wiosny. Oprysk, czyli wspomniane herbicydy są skuteczne, jednak należy uważać, aby nie zniszczyć innych roślin znajdujących się nieopodal chwastów.
Domowe sposoby na nawet najgorsze chwasty
Warto dowiedzieć się, jak i kiedy można użyć naturalnego produktu zamiast chemicznego. Naturalne środki są bezpieczne dla innych roślin, których nie chcemy wytępić, a także nie zagrażają zwierzętom domowym, tak jak może mieć to miejsce w przypadku gotowych mieszanek. Polecany przez niektórych ocet oraz sól na dłuższą metę nie są najlepszym rozwiązaniem. Najgorsze chwasty będą zbyt mocne i przetrwają taki naturalny „atak”. Pewnym minusem używania takich produktów szczególnie przez dłuższy czas, jest zmiana pH gleby, zakwaszenie jej, czy zasolenie. Wówczas rośliny mają trudności we wzroście, a tylko niechciane chwasty będą w stanie wciąż rosnąć.
Mechaniczne sposoby na najgorsze chwasty
Głównym celem, jaki należy obrać, chcąc skutecznie usunąć chwasty, jest pozbycie się ich wraz z korzeniami. Ten mechaniczny sposób jest bardzo skuteczny, jednak należy pamiętać, żeby pozostałości chwastów wyrzucać do śmietnika, a nie na kompost.
Metody zwalczania chwastów to:
- Termiczna – użycie do wypalenia chwastów gorącego powietrza, gorącej pary wodnej lub płomienia gazowego.
- Chemiczna – używane są herbicydy, których należy używać ostrożnie, uważając na sąsiadujące rośliny.
- Naturalna – ściółkowanie.
- Biologiczna – pozostawienie latem np. dłuższej trawy na trawniku, dzięki czemu chwasty nie będą mieć możliwości i miejsca na rozwój.
Podsumowanie
Niezależnie od tego czy posiadasz różne gatunki roślin, czy tylko trawnik, kluczowe w końcowym pięknym efekcie jest usunięcie niechcianych gatunków. Każdy ogrodnik wie, że najgorsze chwasty w ogrodzie mogą stanowić duży problem, ale regularna pielęgnacja wykonywana w prawidłowy sposób, pozwoli cieszyć się przez długi czas pięknym i zadbanym ogrodem.