Konwalnik płaskopędowy ze względu na swój wygląd bywa określany mianem czarnej trawy. Prosty w uprawie i mało wymagający, stanowi efektowną ozdobę, którą warto zasadzić we własnym ogrodzie. Sprawdź jak go uprawiać!
Konwalnik płaskopędowy (łac. Ophiopogon planiscapus) to zimozielona roślina, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Stosunkowo prosta w uprawie i bardzo efektowna zarazem pięknie ozdabia ogród, doskonale odnajdując się nawet na niewielkiej powierzchni rabat. Z powodzeniem można posadzić ją na tarasie lub balkonie. Zimozielona bylina bardzo dobrze zimuje. Jest odporna na mrozy i świetnie radzi sobie nawet w niskich temperaturach także bez okrycia. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w lipcu, a kończy we wrześniu. Kwiaty rośliny wydzielają przyjemny zapach, a po przekwitnięciu zamieniają się w czarne ozdobne małe owoce – jagody.
Konwalnik płaskopędowy – wymagania i uprawa
Konwalnik płaskopędowy niger to jedna z najpopularniejszych odmian grupy roślin, naturalnie występujących we wschodniej Azji. W środowisku naturalnym roślina to porasta lasy i zarośla. Można spotkać ją również w okolicach strumieni. Konwalnik przez wiele lat, jako bylina kłączowa zaliczany był do liliowatych, choć tak naprawdę należy do rodziny roślin szparagowatych. Co ciekawe, ze względu na swój wygląd często uznaje się go za ozdobną trawę, którą nie jest.
W uprawie roślina ta preferuje stanowiska słoneczne, lub półcieniste. Całkowity brak dostępu do światła słonecznego sprawia, że liście rośliny tracą swój intensywny, niemal czarny kolor. Najlepsza gleba dla konwalnika płaskopędowego to żyzna ziemia próchnicza, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie zanadto podmokłe.
Sadzenie konwalnika niger na stanowisku lekko podwyższonym zapewnia roślinie najbardziej optymalne warunki wzrostu. Dzięki temu kępy stają się gęste i krzaczaste. Mogą sięgać nawet 30 cm wysokości. Przed wysadzeniem, korzenie sadzonki należey zamoczyć na około 30 minut w wodzie, a następnie lekko przyciąć na 1/3 wysokości. Pobudzi to kłącza do szybszego wzrostu i przyspieszy proces ukorzenienia. Nawożenie przy pomocy nawozu mineralnego należy przeprowadzać raz w roku.
W zasadzie wszystkie odmiany konwalnika, również odmiana niger bardzo dobrze znoszą przymrozki, sięgające nawet powyżej dwudziestu stopni mrozu. Roślina nie wymaga okrycia, pod warunkiem, że jest osłonięta od wiatru. Kępka narażona na jego bezpośrednie działanie może przemraznąć. Ważne, aby po okresie zimowym usunąć obumarłe liście rośliny, tak aby mogła ona dalej prawidłowo wzrastać. Konwalnik usadzony w donicy, aby mógł przetrwać okres zimy, musi zostać przeniesiony do miejsca w którym temperatura waha się w granicach 5 – 10 st. C. Roślina jest odporna na działanie szkodników i choroby.
Konwalnik płaskpędowy – gdzie usadzić?
Konwalnik prezentuje się dobrze przez cały rok. Roślina zakwita latem, natomiast intensywny kolor liści zachowuje przez cały rok. Wyjątkiem jest pozostawienie jej w zbyt dużym zaciemnieniu. Wówczas liście mogą zacząć cieniować – z czarnych liści przechodzić w zieleń, z czasem stając się całkowicie jasnozielone. Konwalnik tworzy drobne dzwonkowate kwiaty w fioletowym lub biało – różowym kolorze. Osadzone są na długich łodyżkach, w postaci wyprostowanych gron, które wyglądem przypominają kwiaty konwalii. Kwiaty zebrane w grona wydzielają lekki, przyjemny zapach. Jesienią po przekwitnięciu zamieniają się w niewielkie granatowe lub czarne, błyszczące kulki – jagody.
Kępki rośliny usadzone na rabatach wygięte w łuk bardzo dobrze prezentują się w otoczeniu ozdobnych traw, tworząc wyraziste, kontrastowe zestawienia, na przykład w pobliżu oczka wodnego, czy też kamiennych lub żwirowych alejek, . Konwalnik może też być zasadzony w donicy. Wówczas stanie się efektowną ozdobą tarasu lub balkonu. Roślina jest łatwo dostępna i niedroga. Można znaleźć ją w większości szkółek. Koszt zakupu sadzonki w zależności od odmiany waha się w granicach kilkudziesięciu złotych (nowe odmiany, np. Black Beard mogą być nieco droższe).
Konwalnik to niewielka i bardzo efektowna roślina, która świetnie odnajdzie się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie. Stosunkowo łatwa w uprawie i mało wymagająca, będzie dobrym wyborem zarówno dla doświadczonych miłośników ogrodów, jak i początkujących.