Czeremcha zwyczajna to roślina, która cudownie pachnie i sprawia, że ogród wygląda niesamowicie. Czy wiesz, że Prunus padus działa relaksująco na człowieka? Sprawdź najważniejsze informacje o tej roślinie!
Prowadzisz przydomowy ogród i sadzisz tylko rośliny, które są piękne i mają wiele dobroczynnych właściwości? W takim razie posadź też krzew czeremchy pospolitej, która doceniana jest także za szereg właściwości prozdrowotnych. To ozdobna roślina wydająca jadalne owoce. Jej uprawa nie jest skomplikowana, choć wymaga spełnienia określonych warunków glebowych oraz nawożenia. Do przydomowego ogródka czeremcha zwyczajna sprawdza się doskonale – zarówno pod względem walorów estetycznych, jak i zastosowania owoców. Czytaj więcej!
Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) – jak wygląda ta roślina?
Czeremcha pospolita to roślina, która rośnie na terenie całej Polski w dzikich warunkach. Najczęściej spotkasz ją w naturze w pobliżu rzek, jezior oraz wszelkiego rodzaju zbiorników wodnych. Zapamiętaj, że czeremcha zwyczajna szczególnie lubi miejsca wilgotne w lasach łęgowych. Ze względu na wygląd drzewko uznawane jest za roślinę dekoracyjną, którą zastosujesz w swoim ogrodzie jako krzew lub drzewo. W niektórych przypadkach rosnące pędy czeremchy zwyczajnej osiągają wysokość do 10 metrów! Obecnie możesz natknąć się nawet na 20 odmian tej rośliny, a każda z nich różni się delikatnie o siebie wyglądem zewnętrznym.
Czeremcha – jakie są rodzaje tej rośliny?
Na tę chwilę wystarczy, że poznasz trzy najpopularniejsze odmiany czeremchy występującej w Polsce. Każdy z rodzajów tej rośliny ma właściwości lecznicze, choć szerokie grono ekspertów wskazuje, że pestki owoców są toksyczne ze względu na zawartość cyjanowodoru. Do najpopularniejszych gatunków czeremchy w Polsce, zaliczamy takie, jak:
- czeremcha zwyczajna (Prunus padus) – to roślina, która występuje naturalnie w całej Europie oraz Azji. Jest znacznie mniejsza niż pozostałe gatunki czeremchy, a same drzewka osiągają rozmiar nawet do 15 metrów długości. Jeśli chodzi o krzewy, ich wielkość to maksymalnie okolice 4 metrów. Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) charakteryzuje się szeroką koroną oraz zwisającymi gałęziami. Liście przybierają owalny kształt i są matowe na wierzchniej części. Okres kwitnienia dla tego gatunku przypada na miesiące wiosenne;
- czeremcha amerykańska (Prunus serotina) – w tym przypadku drzewka są znacznie większe od czeremchy zwyczajnej i osiągają wysokość do 35 metrów. Liście na wierzchniej warstwie są mocno błyszczące, natomiast owocowanie przypada na wrzesień lub październik. Gałęzie mocno wznoszą się ku górze w okresie kwitnienia oraz opadają wraz z pojawieniem się owoców. Kora drzewa jest mocna i odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i zniszczenia przez różne gatunki ssaków;
- czeremcha wirginijska (Prunus wirginiana) – ten gatunek rośliny wykorzystywany jest często do robienia np. przetworów z czeremchy. Występuje jako duży krzew osiągający wysokość do 3 metrów, a owoce możesz spożywać nawet bez obróbki termicznej. W tym przypadku nie ma ryzyka powstawania cyjanowodoru we wnętrzu owoców. Na terenie Polski gatunek czeremchy wirginijskiej uznawany jest za ten najbardziej inwazyjny.
Czeremcha zwyczajna – uprawa i wymagania glebowe
Każda z odmian czeremchy, a w szczególności czeremcha zwyczajna nie ma specjalnych wymagań jeśli chodzi o jej uprawę. To roślina łatwa w hodowli, która nie potrzebuje do wzrostu specjalnych warunków. Oczywiście wskazane w tym przypadku są gleby żyzne, gdzie system korzeniowy rozwinie się znacznie szybciej. Najlepszym miejscem do wzrostu czeremchy są miejsca delikatnie zacienione o umiarkowanym stopniu wilgotności. Pamiętaj, że czeremcha zwyczajna to roślina, która cechuje się doskonałymi właściwościami adaptacyjnymi. Czeremcha doskonale znosi też okresową suszę, zawilgocenie oraz mrozy – dzięki temu bez problemu posadzisz ją w swoim ogrodzie.
Planujesz posadzić czeremchę zwyczajną w swoim ogrodzie? W takim razie pamiętaj o jej wymaganiach glebowych. Zwróć też uwagę na fakt, iż ten typ rośliny mocno osusza teren wokół niej. Zanim posadzisz czeremchę, zadbaj o to, aby gleba była odpowiednio oczyszczona oraz wilgotna. Sadzonki najlepiej wysadzaj jesienią lub wiosną. Wystarczy, że przygotujesz otwór o 50 cm długości, szerokości i długości w ziemi. Tak duży otwór jest zalecany ze względu na szybko rozwijający się system korzeniowy rośliny. Wykonany otwór regularnie podlewaj, a także zasyp płytko ziemią na powierzchni 15 cm długości. Do stworzenia odpowiednich warunków dla rozwoju czeremchy zwyczajnej nie zaszkodzi także odpowiedni nawóz. W pobliżu czeremchy możesz posadzić pojedyncze kwiaty, ale jednocześnie zachowaj minimalny odstęp 2 metrów pomiędzy sadzonkami czeremchy.
Czeremcha zwyczajna – choroby
Tak samo, jak wiele innych roślin w Polsce czeremcha zwyczajna jest narażona na oddziaływanie szkodników oraz chorób. Oczywiście drzewa i krzewy czeremchy są dość odporne na większość szkodników i bakterii, ale nie wszystkie. Schorzenia, które najczęściej ją dotykają, to:
- plamistość liści czeremchy oraz choroby owoców – te najczęściej są wywoływane przez tzw. torbacze. W razie występowania choroby tego rodzaju wszystkie obszary rośliny zarażone chorobą, a także owoce należy całkowicie usunąć oraz zabezpieczyć miejsca zarażenia odpowiednią maścią antybiotykową;
- mole, jedwabniki, owady robaczkowe, mszyce – to najczęściej spotykane szkodniki, które powodują znaczne zniszczenia czeremchy zwyczajnej. Pozbędziesz się ich, stosując środki będące połączeniem wody z mydłem (ale tylko przy regularnym stosowaniu roztworu).
Czeremcha zwyczajna – zastosowanie i właściwości
Czeremcha zwyczajna (Prunus padus) ma wiele zastosowań i właściwości. Kuliste owoce rosnące na długich gałązkach mają wiele dobroczynnych cech, a mianowicie działają:
- przeciwzapalnie;
- przeciwkaszlowo;
- uspokajająco;
- moczopędnie;
- detoksykacyjnie;
- przeciwbakteryjnie.
Pamiętaj też, że duże stężenie witaminy C w owocach czeremchy zwyczajnej wzmacnia odporność organizmu oraz wspomaga leczenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Czeremcha zwyczajna działa też przeciwreumatycznie, a także jest surowcem wpływającym korzystnie na żeński układ rozrodczy. Ta roślina ma zastosowanie także w kuchni jako element uzupełniający zbilansowaną dietę. Stosuj napary i nalewki z owoców czeremchy w okresach przeziębień oraz grypy. Dzięki temu odpowiednio wzmocnisz swój organizm, a to wszystko naturalnymi sposobami z wykorzystaniem ogrodowej rośliny!