Trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) to roślina z rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae), która przybyła do Europy ze Stanów Zjednoczonych. Sprawdź, jak uprawiać ją w swoim ogrodzie.
Trojeść bulwiasta to roślina, która nie ma zbyt dużych wymagań, dlatego mogą sadzić ją nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Ma wzniesiony pokrój i lekki kwiatowy zapach. Ta oryginalna bylina nie jest szczególnie popularna, jednak warto rozważyć jej wybór, ponieważ wygląda pięknie w ogrodach o bardzo różnym wystroju.
Trojeść bulwiasta – charakterystyka
Trojeść bulwiasta naturalnie występuje na terenie Ameryki Północnej i Środkowej. To wieloletnia roślina miododajna o okazałych grubych i bulwiastych korzeniach, która dorasta do około 60 cm wysokości. Ma zielone lancetowate liście.
Jej pędy są rozgałęzione lub wyrastają pojedynczo. Są wysokie, sztywne i pokryte delikatnymi włoskami. Na ich szczytach znajdują się nibybaldachy. Kwiatostany te składają się z licznych bardzo drobnych kwiatków o intensywnym pomarańczowym kolorze. Roślina kwitnie w okresie od czerwca do sierpnia i wówczas chętniej bywa wykorzystywana jako kwiat cięty. Bylina występuje w różnych odmianach.
Trojeść bulwiasta – wymagania i uprawa
Wymagania trojeści bulwiastej są umiarkowanie wysokie. Najlepiej rośnie na stanowisku, które jest ciepłe i słoneczne. W przypadku gleby konieczne jest zadbanie o to, aby nie była ona zbyt wilgotna. Trojeść źle rośnie na podmokłych terenach, gdzie jej korzenie mają tendencję do gnicia.
Najlepiej sprawdzi się piaszczysto-gliniaste podłoże. Powinno być bardzo przepuszczalne, w przeciwnym wypadku warto zastosować warstwę drenażu. Regularne zasilanie gleby nie jest konieczne. Podlewanie warto natomiast ograniczyć tylko do przedłużającej się suszy. Ta bylina z reguły bardzo dobrze znosi brak nawodnienia.
Roślinę można rozmnażać przez podział albo z nasion, jednak z reguły rozsiewa się sama z pomocą wiatru. Sadzi się ją z rozsady lub prosto do gruntu. Podczas tworzenia stanowiska warto uwzględnić podpory, które mogą być potrzebne delikatnym pędom źle znoszącym silne wiatry.
Trojeść bulwiasta – zastosowanie w ogrodzie
Trojeść bulwiasta to piękna roślina ozdobna. Jej pędy pokryte jedwabistymi włoskami oraz zebrane w nibybaldachy kolorowe kwiaty przyciągają wzrok i urozmaicają przestrzeń ogrodu naturalistycznego lub angielskiego. Świetnie czuje się zarówno na rabatach z innymi ozdobnymi bylinami, jak i samodzielnie w donicach.
Ze względu na to, że trojeść dobrze czuje się w suchej glebie, często bywa wykorzystywana jako ozdoba skalniaków i murków na obrzeżach ogrodów. Dobrze wygląda na rabatach z ziołami – na przykład szałwią lub jeżówką.
Warto również pamiętać, że jest to gatunek miododajny, który przyciąga do przydomowej przestrzeni pożyteczne owady zapylające. Nie tylko pszczoły, ale również piękne i kolorowe motyle.
Asclepias tuberosa jako roślina pożyteczna
W przeciwieństwie do innych trojeści ten gatunek wytwarza stosunkowo niedużo substancji trujących. Jest natomiast chętnie wykorzystywany w przemyśle. Służy między innymi do produkcji kauczuku. Rdzenni Amerykanie korzystali z niej również przy produkcji odzieży – tworzyli z niej płótna i sznury. Puch z rośliny służył natomiast do wypychania poduszek i materacy.
Trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) jest rośliną zdecydowanie niedocenianą w polskich ogrodach! Tymczasem to bylina, która jest nie tylko łatwa w utrzymaniu, ale także piękna i wyjątkowo uniwersalna. Sprawdzi się zarówno na rabatkach, jak i w doniczkach. W sezonie kwitnienia może być kwiatem ciętym.