Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus) to bardzo atrakcyjna i łatwa w uprawie roślina, która szczególnie pięknie prezentuje się jesienią. Sprawdź, jak uprawiać to pnącze w swoim ogrodzie i jakie warunki mu zapewnić.
Dławisz okrągłolistny – charakterystyka
Dławisz to roślina pochodząca ze Wschodniej Azji. Jego drewniejące pędy owijają się wokół roślin, osiągać nawet 12 m wysokości. Szczególnie charakterystyczne dla tego gatunku są okrągłe lub eliptyczne liście o piłkowanych brzegach. Wiosną i latem są zielone, jednak jesienią przybierają intensywnie żółtą barwę.
Dławisz okrągłolistny kwitnie w okresie od maja do czerwca, jednak jego zielone kwiaty nie przyciągają wzroku. Zupełnie inaczej jest z ozdobnymi owocami tego krzewu, które pojawiają się na żeńskich osobnikach w okresie od wcześnie do października. Mają intensywny pomarańczowy kolor a na ich powierzchni widoczne są trzy szwy. Z czasem okrywa pęka i wysuwają się z niej czerwone osnówki.
Niepozorna roślina tego gatunku jest ekspansywna i w naszym klimacie uchodzi za inwazyjną. Jej wybór do ogrodu powinien więc być bardzo dobrze przemyślany.
Dławisz okrągłolistny – uprawa w ogrodzie
Dławisz okrągłolistny to odporna roślina, która bardzo łatwo adaptuje się do nowych warunków. Przeznaczone dla niego podłoże nie powinno być szczególnie bogate w składniki mineralne. Na żyznych glebach gatunek rośnie bardzo szybko. Owija się wokół podpór i może zagłuszać rosnące nieopodal rośliny.
Jeżeli chcesz zasadzić dławisza odmiany żeńskiej, wybierz słoneczne stanowisko. Męskie mogą mogą rosnąć w półcieniu. Dławiszowi niestraszne zanieczyszczenie powietrza, jest także całkowicie mrozoodporny, więc poradzi sobie świetnie w warunkach polskiej zimy. Jedynym poważnym zagrożeniem jest dla niego przelewanie korzeni. W takich przypadkach grozi mu gnicie.
Sadzonki dławisza można sadzić bezpośrednio do gruntu w okresie wiosny do jesieni. Jeżeli chcesz, aby krzew pięknie owocował musisz zasadzić obok siebie rośliny męskie i żeńskie. Będzie potrzebował silnych podpór, wokół których się owinie. Jeżeli te będą zbyt niskie roślina zacznie przypominać krzew o bardzo nieatrakcyjnym rozgałęzionym pokroju.
Dławisz okrągłolistny – zastosowanie
Dławisz okrągłolistny często wykorzystywany jest do maskowania wiat śmietnikowych. Wygląda bardzo atrakcyjne porastając ogrodzenia lub altanki. Nie można jednak sadzić go w pobliżu drzew, które może szybko obrosnąć i zwyczajnie udusić.
Jeżeli zdecydujesz się na zasadzie w ogrodzie tej rośliny, musisz pamiętać, że jest to gatunek bardzo ekspansywny. Dławisz wysiewa się „sam”. Jego nasiona są przenoszone przez ptaki, a także przez całkowicie nieświadomych ludzi. Właśnie z tego powodu trzeba kontrolować jego rozrost, aby nie zagłuszył innych roślin.
Pamiętaj również, że owoce rodzone przez żeńskie egzemplarze tej rośliny są trujące. Jeżeli w ogrodzie bywają małe dzieci, lepiej sadzić tam męskie odmiany.
Celastrus orbiculatus jest pnączem jednocześnie bardzo efektownym wizualnie i niewymagającym. Jego wadą jest jednak bardzo duża zaborczość i szybki rozrost, który trudno kontrolować. To właśnie z tego powodu sadzenie rośliny tego gatunku powinno być bardzo dobrze przemyślaną decyzją.
Źródło zdjęcia: Qwert1234 via wikipedia, Licencja: public domain