Jeżeli interesuje cię wszechstronna roślina ozdobna, którą można wysiewać zarówno w doniczkach, jak i na rabatach, to z pewnością docenisz walory pachnącego kwiatu, jakim jest szałwia muszkatołowa. Świetnie prezentuje się pojedynczo lub na tle innych kwiatów oraz w sąsiedztwie ozdobnych krzewów, szczególnie tych o srebrnych liściach. Wykorzystywana jest jako przyprawa. Ma również zastosowanie w kosmetologii.
Szałwia muszkatołowa – charakterystyka
Salvia sclarea to dwuletnia roślina z rodziny jasnotowatych. Można spotkać ją rosnącą dziko na terenie całej Europy, a północnej Afryki i środkowej Azji. Wyróżnia się wzniesionym pokrojem i silnie rozkrzewionych pędach, które mogą osiągać wysokość nawet 100 cm i szerokość 30 cm. Wytwarza olejki eteryczne, które pachną jak gałka muszkatołowa.
Liście tej dekoracyjnej rośliny są lancetowate i pokryte włoskami. W pierwszym roku pojawia się jedynie rozeta z liści, a w drugim wyrastają pierwsze kwiatostany. Mają formę licznych drobnych kwiatów zebranych w długich kłosach. Kwitnienie ma miejsce w okresie od czerwca do sierpnia.
Jak wysiewać szałwię muszkatołową?
Wymagania glebowe szałwii muszkatołowej są dosyć wysokie. Trzeba zapewnić jej podłoże, które jest żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie suche. Najlepszym stanowiskiem będzie to osłonięte od wiatru, ciepłe i słoneczne.
Szałwię muszkatołową warto sadzić na obszarze dobrze przekopanym, wzbogaconym kompostem lub obornikiem. Wysiew nasion do gruntu lub donicy warto zaplanować na maj. Roślina ta nie lubi przesadzania, dlatego warto zadbać o to, aby zostawić jej sporo miejsca.
Szałwia muszkatołowa – pielęgnacja
Aby szałwia pięknie rosła, trzeba zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. Konieczne jest spulchnianie ziemi i jej regularne odchwaszczanie. Roślina może przemarznąć, dlatego przed zimą warto wykonać ściółkowanie.
Najlepszym nawozem będzie mączka kostna lub preparaty organiczno-mineralne. Nie można również zapomnieć o obfitym podlewaniu. Podczas wzrostu rośliny gleba wokół niej powinna być stale wilgotna. W przypadku dorosłych roślin o nawadnianie trzeba dbać tylko podczas przedłużającej się suszy.
Rozmnażanie szałwii muszkatołowej
Rozmnażanie tej byliny przeprowadza się poprzez podział lub ukorzenianie pędów. Najlepiej do tego nadają sie te o długości około 10 cm. Wkładamy je do doniczek z mieszanką piasku i torfu, pamiętając o usuwaniu dolnych liści. Po około 6 tygodniach ciągłego podlewania sadzonki powinny sie ukorzenić. Do gruntu mogą trafić po pierwszych przymrozkach.
Rozmnażanie przez podział warto wykonać w okresie od października do marca, jednak nie wtedy, kiedy panują przymrozki. Wówczas nie zaleca się wykopywania szałwii.
Szałwia muszkatołowa to krótkowieczna roślina lecznicza która wyróżnia się długimi łodygami oraz lekkimi kwiatostanami, które zakwitają latem w drugim roku jej wzrostu. Jest dosyć wymagająca w uprawie, dlatego do tego, aby pięknie zakwitnąć, potrzebuje dobrych warunków glebowych. Wygląda pięknie w otoczeniu ozdobnych krzewów. Sprawdzi się także jako tło niższych roślin ozdobnych.