Lilium candidum wyróżnia się śnieżnobiałymi kwiatami o średnicy ok. 7 cm. Lilia biała rośnie na kształt gwiazdy, gromadzi się w kwiatostany w formie baldachów lub gron. Kwiat ten ma nazwę Świętego Józefa, Świętego Antoniego czy Najświętszej Maryi Panny.
Początki występowania szacuje się na 4000 tysiące lat temu, na podstawie malowideł i znalezisk archeologicznych z dawnych lat. Liliowy ornament znaleziono w ruinach pałacu Minosa na Krecie. Lilia biała ma piękny wygląd i ciekawą historię.
Pochodzenie i ciekawa historia odmiany
Jest to gatunek z rodziny liliowatych. Pochodzi z Bałkanów (Jugosławii i Grecji) a także Azji Zachodniej (np. Syrii, Turcji, Izraela). Tak naprawdę jest uprawiany w wielu zakątkach świata. W Polsce też uprawia się tą roślinę, choć czasami można spotkać dziczejące lilie. Gatunek ten był symbolem chrześcijaństwa. Występował również w motywach kultury starożytnej. Przez wieki był uznawany za kwiat królewski.
Dalsza część historii
Cebulki tych roślin znajdowano w sarkofagach mumii egipskich. Specjalne przywileje miała również wśród Żydów. Nawet Jezus mówił o tych bujnych kwiatach: „Przypatrzcie się liliom polnym jak rosną, nie pracują ale nie przędzą. A powiadam wam, że nawet król Salomon w całej swej chwale nie był tak przyodziany jak jedna z nich”. W Polsce pierwsze egzemplarze pojawiły się już w średniowieczu, podczas wypraw krzyżowych. Starożytni Grecy wierzyli, że lilia biała swoje pochodzenie zawdzięcza mleku Bogini Hery, która karmiąc swojego syna Hefajstosa upuściła parę kropel na ziemię i zapoczątkowała jego rozkwit.
Kolorystyka
Wielbiciele tej odmiany mają tak naprawdę cały wachlarz kolorystyki. Białe, dwukolorowe, nakrapiane, czy różowe to tak naprawdę kropla w morzu odcieni tego rodzaju. Na świecie występuje kilka tysięcy odmian i rodzajów. Dzięki temu można bez problemu dopasować ten kwiat do swojego ogrodu. Z tą odmianą wiąże się niesamowicie intensywny zapach, rozpoznawalny dla każdego miłośnika kwiatów. Jest on często wykorzystywany do produkcji kompozycji perfum. Dziś ten rodzaj jest jednym z najczęściej występujących w Europie.
Hodowanie w ogrodzie
Do uprawy w ogrodzie należy wybrać słoneczne miejsce. Lilia biała lubi podłoże bogate w wapń. Cebule sadzi się do gruntu najlepiej w połowie lata (najpóźniej w połowie sierpnia) na głębokość nie większą niż 3-5 centymetrów. Jeżeli zdążymy odpowiednio szybko ją zasadzić to jeszcze przed zimą wypuści rozetę liści, która przetrwa zimę. W okresie chłodów (od -5 stopni Celsjusza) należy okryć ją ściółką, suchymi liśćmi, torfem czy stroiszem( gałązki świerka lub jodły). Te czynności pozwolą jej przezimować bezpiecznie i bez problemu przetrwać do okresu letniego.
Które lilie należy wykopać przed zimą i kiedy to zrobić?
Orientalna odmiana tego kwiatu jest mniej odporna na mróz, choć ich producenci określają mrozoodporność jako dobrą. Zaleca się wyciągnięcie z rabatek cebulek, jeżeli zapowiadana jest mroźna i bezśnieżna zima. Wykopanie byliny na zimowanie zaleca się we wrześniu najpóźniej na początku października. Sadzonki należy oczyścić, a następnie osuszyć i umieścić w papierowych torbach. Przysypać umiarkowanie wilgotnym torfem, piaskiem, korą czy trocinami. Umieścić w zimnym pomieszczeniu, gdzie temperatura oscyluje w granicach 4-5 stopni, ale nie może przekroczyć 10 stopni Celsjusza.
Przesadzanie i rozmnażanie
Ten rodzaj w tym samym miejscu nie powinien rosnąć dłużej niż 2/3 lat. Przesadza się je do połowy września. Najlepiej rozmnożyć je z cebulek przybyszowych, które można znaleźć w różnych częściach rośliny. Możliwe też jest rozmnożenie z nasion, lecz ta technika jest czasochłonna i nieprzewidywalna. Nowe pokolenie uzyskane w ten sposób nie dziedziczy cech wyjściowych. Podłoże przed przesadzeniem należy sprawdzić i mocno przekopać. Młode osobniki można również zasadzić w doniczkę i przechowywać aż do wiosny w odpowiednich warunkach, co zapewni szybszy rozwój w okresie letnim, gdy je zasadzimy.
Lilia biała – nawożenie i pielęgnacja
Ta wysoka lilia biała kwitnie w czerwcu, jej wysokość osiąga 120 cm wysokości. Ciekawostką może być to, że są zarejestrowane osobniki, które mają nawet 2 metry wysokości! Glebę należy bardzo dokładnie sprawdzić. Ważne jest, aby miała lekki zasadowy odczyn. Jeżeli nie ma, możemy dodać niewielką ilość dolomitu. W okresie letnim (od wiosny do początku lata) warto dokarmić je nawozem organicznym, lub minerałami ze zwiększoną ilością fosforu, który płytko wsadzamy pod korzenie.
Choroby które mogą zniszczyć naszą hodowle
Podobnie jak wiele innych, nasza roślina może być narażona na choroby i ataki szkodników. Atakowane są cebule, liście jak i kwiaty. Najczęściej występujący chorobami są wirusy i grzyby. To nie jedyne zagrożenie, bo również szkodniki takie jak mszyce czy poskrzypka szkodzą naszemu kwiatu. Szara pleśń powoduje ciemnozielone plamy na liściach, przez które umiera sadzonka. Gdy wystąpi ta choroba, należy ją opryskać preparatem Biosept 33 SL.
Lilium candidum najlepiej sprzedaje się w kwiaciarni
Według polskich statystyk, kwiatem ciętym, który wzbudza największe zainteresowanie wśród klientów kwiaciarni jest odmiana lilii białej, czyli lilia św. Józefa. Często są wykorzystywane jako dekoracja do ślubów czy komunii świętych, przez powiązanie z Biblią i czystością duchową. Często w Święto Zmartwychwstania strojone są kapliczki na drogę krzyżową. Atrybutem jej jest piękny kolor, idealnie wpasowujący się w tego typu imprezy, stąd też jest najczęstszym wyborem.