Główne miejsca, w których można spotkać wilczomlecz nadobny w warunkach naturalnych, to Meksyk i lasy Ameryki Południowej, a także w kraje śródziemnomorskie. Rośnie jako krzew, ale można też spotkać odmiany w postaci kilkumetrowych drzew. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się o nim więcej!
Występowanie
W polskich warunkach spotykana jest tylko wersja doniczkowa. Jednym z głównych atutów jest to, że kwitnie zimą, gdzie w tym okresie większość kwiatów przechodzi wegetację. Znanych jest około 150 rodzajów poinsecji. Roślina otrzymała taką nazwę dzięki pierwszemu ambasadorowi Ameryki, Joelowi Robertsowi Poinsettowi, który przywiózł ją z Meksyku do USA.
Główne wymagania Euphorbia Pulcherrima
Uprawiana w Polsce osiąga wielkość pół metra, grubość pnia to kilka centymetrów. Najczęściej kupowana jest przed okresem Bożego Narodzenia. Znajdziesz ją w kwiaciarniach, marketach, czy też na targowiskach. Należy unikać tych sprzedawanych pod gołym niebem, gdyż ta roślina nie toleruje zimna. Wilczomlecz nadobny najlepiej preferuje temperaturę od 15 do 22 stopni Celsjusza, jednak trzeba uważać w okresie grzewczym, żeby jej nie przegrzać, przez co może tracić liście. Warto umieścić ją daleko od kaloryfera. „Gwiazda betlejemska” lubi wilgoć, dlatego często trzeba sprawdzać podłoże.
Co zrobić, gdy opadnie część dekoracyjna?
Kiedy poinsecja nadobna zgubi część liści i kwiatów, wtedy część z kwiatostanem należy przyciąć na długość 15–20 centymetrów. Po jakimś czasie w obciętych częściach pojawią się nowe pędy o zielonym kolorze. Na wiosnę trzeba bardzo intensywnie dbać o podlewanie. Kwiat lubi bardzo oświetlone miejsce, dlatego najlepiej w okresie zimowym postawić ją przy południowym oknie, gdyż to tam dociera najwięcej światła, lecz należy pamiętać, aby wyłączyć w tym czasie grzejnik. Wielu ludzi po opadnięciu liści wyrzuca wilczomlecza nadobnego, nie wiedząc, że tym kwiatem można cieszyć się długie lata.
Czy wiesz, że wilczomlecz nadobny jest trujący?
Przez obecność białego soku mlecznego w tkankach wilczomlecz nadobny jest rośliną niebezpieczną dla ludzi i zwierząt. Sok zawarty w roślinie ma w swoim składzie kwas euforbinowy i związki cyjanogenne mające właściwości uczulające. Kontakt z nim może skutkować poparzeniami lub mocnym zapaleniem skóry. Szkodliwość tej rośliny nie jest jednak tak wielka jak przepuszczano. Faktem jest, że może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, czy też wymioty i nudności. Lecz nigdy w Polsce nie stwierdzono śmierci spowodowanej przez „gwiazdę betlejemską”.
Uprawa tego pięknego kwiatu
Poinsecja, lub wilczomlecz nadobny, wywodzi się z rodziny wilczomleczowatych Euphorbiaceae liczącej ok. 2 tysiące gatunków. Należy ją nawozić co 2 tygodnie nawozem dla roślin kwitnących. Szczególnie w tym okresie trzeba sprawdzać wilgotność gleby, nie można za bardzo wysuszyć podłoża. Przy zakupie w okresie Bożego Narodzenia nie należy się spieszyć z nawożeniem. W doniczce zazwyczaj jest duża ilość nawozu, który starcza do połowy stycznia. Podlewaj raz na dwa dni, nie pozwalając, aby woda zostawała zbyt długo w podstawce.
Jak przezimować gwiazdę betlejemską?
Nawet właściwa pielęgnacja nie uchroni rośliny przed utratą liści. Jest to naturalne, gdyż w tym okresie wilczomlecz nadobny przechodzi w stan spoczynku. Formy krzaczaste należy przycinać, tak aby na bocznych gałązkach zostało nie więcej jak po 2–3 pąki. Natomiast formy jednopędowe należy przyciąć nad 3 lub 4 pąkiem. Po przycięciu poinsecje umieść na 4 do 6 tygodni w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12–15 stopni Celsjusza. Dostęp do światła w tym okresie nie jest ważny. W marcu należy przesadzić do nowej żyznej ziemi z dodatkiem 15% granulek keramzytu.
Co zrobić, aby na kolejne święta znów cieszyć się pięknem popularnej rośliny ozdobnej?
Aby w kolejnym roku uzyskać ładne zabarwienie szczytowych liści, od połowy listopada wilczomlecz nadobny należy zakrywać przez okres od 4 do 6 tygodni. W kompletnej ciemności musi przebywać minimum 14 godzin na dobę. Najłatwiej zakryć go kartonem. Pamiętajmy jednak, że pięknie kwitnące rośliny tego gatunku hodowane są w szklarniach i przez wielu ludzi są traktowane jednorazowo. Ponowny rozkwit tej rośliny jest możliwy, lecz wymaga to ciężkiej pracy. Warto również nadmienić, że gatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych można dodatkowo stroić podczas świąt.
Jak rozmnożyć wilczomlecz nadobny?
Rozmnażanie rośliny w domowych warunkach jest trudne, ale nie niemożliwe do wykonania. Należy pamiętać, że wilczomlecz nadobny wyhodowany samodzielnie w pierwszym okresie nie będzie tak piękny jak ten kupiony w kwiaciarni. Roślinę rozmnaża się wegetatywnie z sadzonek wierzchołkowych. Sadzonki można pobrać z roślin, które przezimowałeś i przeszły one okres spoczynku po przekwitaniu. Robi się to od kwietnia do lipca. Odpowiednim momentem, żeby się tym zająć, jest termin cięcia rośliny przypadający w lipcu. Przeważnie z jednej rośliny udaje się uzyskać od 3 do 6 zdrowych i ładnych cebulek.
Choroby wilczomlecza
Żółte, zwisające lub opadające liście oznaczają, że roślina jest w złej kondycji. W takiej sytuacji wymaga się zmiany uprawy i pilnej pomocy. Jeżeli wystąpią wyżej wymienione objawy, oznacza to, że korzenie są chore. Przyczyną może być za duża wilgoć. Krzew znosi bardzo dobrze brak wody pod warunkiem, że bryła korzeniowa nie jest zbyt mocno wysuszona. Natomiast zbyt duża ilość wody jest szkodliwa i prowadzi do ataku chorób grzybiczych. Oznaką tej choroby będą ciemne plamy u nasady liści. Roślina ta jest bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju choroby, dlatego trzeba o nią szczególnie dbać.
Czy wiesz, że ta roślina doniczkowa ma swoje święta?
Wiesz już, jak wygląda wilczomlecz nadobny i jak o niego dbać. To popularna roślina, która ma duże grono fanów. Poinsecja jest też rośliną leczniczą, barwiarską i kosmetyczną. W Stanach Zjednoczonych 12 grudnia jest obchodzone święto Narodowy Dzień Poinsecji. Dzień ten nawiązuje do rocznicy śmierci Joela Robertsa Poinsetta w 1851 roku.