Nie ma nic piękniejszego, jak zielony ogród. Bluszcz kanaryjski jest rośliną długowieczną, która ozdobi mury, pergole czy ogrodzenia. Sprawdź jak ją uprawiać. Niech twój ogród będzie jeszcze piękniejszy.
Bluszcz kanaryjski (Hedera canariensis) należy do rodziny araliowatych. Ta pochodząca z Wysp Kanaryjskich roślina charakteryzuje się tym, że nie ma zbyt szybkiego przyrostu. Długość, jaką maksymalnie osiąga, to 4 metry. Zimozielone plącze, jakim jest bluszcz kanaryjski, rośnie w tempie około 30 cm na rok. Jego liście są dość duże, bo mogą osiągnąć nawet 15 cm. Charakteryzują je widoczne jasne żyłki.
Jak wygląda bluszcz kanaryjski?
Hedera canariensis ma pędy dorastające zazwyczaj do 4 metrów długości i są one giętkie. Liście są zielone i błyszczące. Charakteryzuje je wyraźne unerwienie oraz zaczerwienione ogonki liściowe. Kwiaty występują w kolorze zielonożółtym. Nie należą one do bardzo ozdobnych. U tej rośliny owoce pojawiają się podczas jesieni. Są one czarne, kuliste. To tzw. pestkowce.
Bluszcz kanaryjski – wymagania i uprawa
Uprawa bluszczu kanaryjskiego jest bardziej wymagająca niż wtedy, gdy wybierzesz bluszcz pospolity. Warto znać kilka ważnych zasad, aby cieszyć się zdrową rośliną przez długie lata.
Należy pamiętać o tym, że:
- Podłoże musi być żyzne, bogate w próchnicę oraz wilgotne.
- Odczyn pH ziemi powinien być obojętny lub lekko kwaśny.
- Stanowisko powinno być pół cieniste lub cieniste. Im mniejszą ekspozycja na słońce, tym liście mają ciemniejszy kolor.
- Bluszcz kanaryjski należy osłonić od wiatru.
- Roślina ta jest wrażliwa na mróz, w związku z czym zimą należy ją okrywać, jeśli jest w uprawie gruntowej. W klimacie, jaki występuje w Polsce, poleca się jej uprawę doniczkową lub szklarniową.
- Optymalna temperatura latem wynosi 22–24°C, a zimą 16–20°C.
- Kwitnienie przypada najczęściej na wrzesień. Występuje w różnym czasie zależnie od tego czy jest uprawiany w gruncie, czy w pomieszczeniu.
Pielęgnacja bluszczu kanaryjskiego
Bluszcz kanaryjski wymaga przede wszystkim regularnego podlewania. W okresie suszy takie nawadnianie musi być bardzo intensywne. Należy tę roślinę ściółkować, co pomoże w ochronie przed mrozem oraz zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu podłoża. Również w mroźnym czasie konieczne jest jej okrywanie. Dużą korzyścią jest to, że bluszcz kanaryjski szybko się ukorzenia. Fakt, że bez problemu można w Polsce kupić sadzonki tej rośliny sprawia, że,. Aby cieszy się zdrową rośliną, powinno się stosować nawóz mineralny oraz organiczny. Rozmnażanie Hedera canariensis polega na tym, że przygotowuje się sadzonki wierzchołkowe.
Bluszcz kanaryjski – zastosowanie
Roślina, jaką jest bluszcz kanaryjski ma bardzo szerokie zastosowanie. Może być ozdobą wielu miejsc. Niezależnie od odmiany najczęściej sadzi się go w pobliżu płotu, ścian czy altan. W taki sposób bluszcz doskonale oplecie nawet sporej wielkości elementy, tworząc naturalną i spektakularną ozdobę. Warto również umiejscowić bluszcz nieopodal oczka wodnego, zwracając uwagę na to, aby miejsce było zacienione. Można zastosować podporę, po której pnącze oraz zielone liście będą się wspinać. W przypadku uprawy bluszczu w domu zaleca się umieszczenie go w doniczce. Najlepiej, aby była wisząca. W takiej wersji sprawdzi się także kosz zawieszony pod sufitem. Dzięki tego typu ekspozycji liście rośliny oraz jej pędy wyglądają najatrakcyjniej. Na przydomowym balkonie bluszcz kanaryjski będzie piękną ozdobą balustrady.
Świetnie ta roślina sprawdzi się również w:
- szklanych ogrodach stawianych na komodzie, parapecie czy stole;
- jako materiał na zieloną ścianę ozdobną w pomieszczeniu;
- w koszu jako kompozycja połączona z innymi roślinami ozdobnymi.
Popularne odmiany bluszczu
Bluszcz kanaryjski to jedna z trzech najpopularniejszych odmian tej rośliny. Najczęściej w polskich ogrodach i domach można spotkać bluszcz pospolity (Hedera helix). To zielone plącze charakteryzuje się mrozoodpornymi liśćmi. Roślina ta ma niewiele wymagań, dlatego cieszy się tak dużą popularnością w uprawie. Różnorodność kształtów oraz kolorów liści sprawia, że każdy wybierze swoją ulubioną roślinę. Nieco rzadziej jest uprawiany bluszcz kolchidzki. Rośnie nieco wolniej i posiada znacznie większe liście. Z racji na dużą wrażliwość na mróz, nie można go uprawiać w gruncie.
Podsumowanie
Bluszcz jest rośliną, która sama się rozrasta, będąc dość wygodnym rozwiązaniem w uprawie. Idealnie sprawdzi się jako roślina ozdobna. Cena sadzonki waga się w granicach 10-25 zł.