Pysznogłówka dwoista przykuła twoją uwagę? Sprawdź, czym się ona charakteryzuje i na czym polega jej uprawa! W naszym artykule znajdziesz także wskazówki dotyczące jej sadzenia i zastosowania!
Pysznogłówka dwoista należy do rodziny jasnotowatych. Pochodzi ona z Ameryki Północnej, ale coraz częściej widywana jest w polskich ogrodach.
Pysznogłówka dwoista – charakterystyka
Pysznogłówka dwoista, nazywana także szkarłatną – to ozdobna bylina, która charakteryzuje się dużymi kwiatami zebranymi w pozorne okółki w wielopiętrowych kwiatostanach. Mają one purpurowy kolor i otoczone są czerwonymi podsadkami. Jest to ekspansywna roślina o wzniesionych i kosmato owłosionych łodygach. Jej liście mają ząbkowane lub piłkowane brzegi. Pysznogłówka dwoista dorasta do 100 cm wysokości. Okres kwitnienia rozpoczyna się w czerwcu i trwa aż do sierpnia.
Na czym polega uprawa pysznogłówki dwoistej?
Uprawa pysznogłówki dwoistej nie jest skomplikowana. Bylina jest całkowicie odporna na mrozy. Do prawidłowego wzrostu i rozwoju potrzebuje podłoża przepuszczalnego, zasobnego i delikatnie wilgotnego, ale poradzi sobie praktycznie w każdym typie gleby. Należy tu jednak dodać, że roślina nie toleruje suszy. Stanowisko pysznogłówki dwoistej powinno być słoneczne.
W jaki sposób sadzi się pysznogłówkę dwoistą? Ile kosztuje sadzonka?
Pysznogłówkę dwoistą najłatwiej posadzić przez sadzonki pędowe. Można je kupić w centrum ogrodniczym lub zamówić w sklepie internetowym. Ich ceny są różne, ale jest to zazwyczaj koszt kilkunastu złotych. Przy zakupie warto obejrzeć dokładnie okaz, żeby mieć pewność, że roślina jest zdrowa. Należy tu pamiętać, aby zapewnić sadzonkom odpowiednią temperaturę podłoża – powinna ona wynosić około 20–22°C. Młode rośliny ukorzeniają się po 10–14 dniach, po czym można je przesadzić do gruntu.
Jakie zastosowanie ma pysznogłówka dwoista?
Pysznogłówka dwoista może być wykorzystana na wiele sposobów:
- jako roślina ozdobna na rabatach – najlepiej prezentuje się w sąsiedztwie wilczomleczy, liliowców i krwawników;
- do tworzenia grup parkowych lub ogrodowych na dużych przestrzeniach;
- jako kwiat cięty;
- jako roślina miododajna – przyciąga owady zapylające;
- jako roślina doniczkowa – do dekoracji tarasów lub balkonów.
Uprawa pysznogłówki dwoistej nie jest wymagającym zajęciem! Wystarczy, że zapewnisz jej odpowiednie podłoże i stanowisko, aby móc podziwiać, jak pięknie zdobi twój ogród przez cały okres kwitnienia.