Nie wiesz, jakie niskie rośliny zasadzić w ogrodzie? Dobrym wyborem będzie rogownica. Jest ona niewielka i łatwa w pielęgnacji. Bogate i długie kwitnienie to jej niebywały atut. Poznaj ją bliżej, czytając artykuł.
Rogownica jest rośliną zielną lub byliną należącą do rodziny goździkowatych. Ilość występujących gatunków dochodzi aż do około 200. W środowisku naturalnym spotkać ją można w klimacie umiarkowanym na półkuli północnej. Nie wszystkie jednak spośród gatunków uprawia się jako rośliny ozdobne. Niektóre z nich uznawane są za chwasty. Warto wiedzieć, że roślina ta najlepiej czuje się na łąkach, wydmach oraz terenach górzystych i skalistych.
Jak wygląda rogownica?
Rogownica to niewysoka roślina zielna, której wysokość najczęściej sięga do około 15 cm. Rozrasta się, tworząc różnej wielkości kępy. Jej powierzchnia często jest owłosiona na srebrzysto. Łodygi niekiedy drewnieją. Liście są niewielkie, lancetowate, a ich brzegi są nieco zawinięte. Kwiaty skupione są w szczytowym kwiatostanie. Ich niewielkie najczęściej białe kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Kiedy rogownica przekwitnie, powstają owoce nasienne o zawiniętych brzegach.
Uprawa rogownicy
Najpopularniejsza odmiana tej rośliny to rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum). Również sporym zainteresowaniem cieszy się rogownica Biebersteina, rogownica polna oraz rogownica alpejska. Nie ulega wątpliwości to, że uprawa tej byliny nie jest skomplikowana.
Warto pamiętać o tym, że:
- stanowisko musi być nasłonecznienie i ciepłe;
- miejsce powinno być zaciszne oraz ochronione od dużego wiatru;
- należy przygotować podłoże tak, aby było luźne i przepuszczalne o odczynie obojętnym, bądź lekko zasadowym;
- gleba nie może być nadmiernie wilgotna;
- roślina ta dość szybko się rozrasta, dlatego należy ją sadzić w większych odstępach.
Rogownica – pielęgnacja
Rogownica to roślina mrozoodporna. Może być przez chłodny czas przechowywana zarówno w ziemi, jak i w donicy (najlepiej ceramicznej lub kamiennej). Warto wiedzieć, że ta roślina jest zimozielona, co oznacza, że tylko część z jej pędów drewnieje. Zdrewniałe części należy regularnie wycinać. Takie cięcie wykonuje się wiosną. Po przekwitnięciu rogownicy należy skrócić ją aż o 2/3 wysokości. Ta okrywowa bylina nie wymaga nawożenia. Można ewentualnie stosować wieloskładnikowe nawozy mineralne 2–3 razy podczas sezonu wegetacyjnego, co może przedłużyć kwitnienie tych roślin. Mimo że rogownica lubi suszę i ciepło, to powinno się ją regularnie podlewać, aby długo kwitła. Warto, aby w ogrodzie nieopodal znajdował się murek, który osłoni ją przed zbyt silnym wiatrem.
Rogownica – rozmnażanie
Rozmnażanie może mieć miejsce na kilka sposobów w przypadku rośliny, jaką jest rogownica kutnerowata. Cerastium tomentosum rozmnaża się z nasion, z sadzonek wierzchołkowych lub przez podział. Wysiewa się tę roślinę wiosną i jesienią. Należy to zrobić w skrzynkach lub doniczkach. Po wykiełkowaniu sadzi się je pod koniec kwietnia lub pod koniec października. Rozmnażając przez sadzonki, należy w sierpniu lub wrześniu pobrać 5–10 cm wierzchołka rogownicy i zasadzić tę część w donicy. Następnie regularnie podlewana roślina w szklarni lub na parapecie zostaje zasadzona do gruntu przed nadejściem przymrozków. Na początku wiosny można mocno przycięte kępy przesadzać od razu w inne miejsce. Taki zabieg to tzw. rozmnożenie przez podział.
Podsumowanie
Ta łatwa w uprawie roślina jest warta tego, aby zdobiła ogrodowe rabaty. Cena nasion rogownicy to koszt około trzech złotych. Jeśli chodzi o sadzonki, kwota wynosi co najmniej 20 złotych.