Kwiaty wiosenne doniczkowe są estetyczne, a zarazem pożyteczne, ponieważ upiększają otoczenie i oczyszczają powietrze. Duży wybór roślin pozwala dobrać gatunki i odmiany odpowiadające upodobaniom ogrodnika. Mogą to być pierwsze wiosenne kwiaty, czyli krokusy i szafirki albo kwietniowe tulipany czy narcyzy. Każdy z nich wyróżnia się intensywnymi barwami, a niektóre dodatkowo mają dość mocny zapach. Takie rośliny doniczkowe można przygotować rok wcześniej lub postawić na gotowe propozycje prosto ze sklepu. Jakie są szczególnie interesujące? Sprawdź już teraz!
Zapamiętaj!
- Wiosenne kwiaty doniczkowe to m.in. tulipany, żonkile, hiacynty i krokusy
- Do mniej popularnych należą szafirki i prymulki (pierwiosnki) ️
- Kwiaty wiosenne z reguły lubią słońce i wilgotną glebę ☀️
- Niektóre są jednak wrażliwe na bezpośrednie promienie słoneczne ⚠️
- Wszystkie będą wdzięczne, jeśli na dno doniczki wsypiesz drenaż
- Rośliny cebulowe kwitnące na wiosnę sadzi się jesienią i nawozi przed kwitnieniem
Wiosenne kwiaty doniczkowe, czyli przegląd roślin doniczkowych
Wiosna to czas, gdy przyroda wraca do życia. Na trawnikach królują kolorowe kwiaty, a balkony są pełne roślin kwitnących. Doniczkowe roślinki, które warto posadzić w ogrodzie na balkonie albo parapecie, to np.
- tulipany;
- żonkile;
- hiacynty;
- krokusy.
Ważne, aby widoczna część cebuli nie była uszkodzona, a pęd z pąkami kwiatowymi był widoczny. Lepiej wybrać takie, które jeszcze nie zakwitły, dzięki czemu będzie można dłużej się nimi cieszyć.
Gdy jedne kwiaty przekwitają, inne rozpoczynają kwitnienie. Taki proces powtarza się aż do jesieni, więc można podziwiać intensywne kolory przez większość roku. Kwiaty w doniczkach można sadzić na przełomie marca i kwietnia albo we wrześniu. Odpowiednio przygotowane cebule potrzebują kilku miesięcy, aby się ukorzenić. Potem pędy rozrastają się, a pąki rozkwitają.
Kwiaty wiosenne doniczkowe – krokus, szafirek, hiacynt i tulipan
Początek wiosny to czas, gdy można zacząć napawać się pięknymi kwiatami. Jeśli zdecydujesz się na kwiaty wiosenne doniczkowe, nie musisz czekać do marca! Niektóre odmiany rozkwitają jeszcze zimą albo wczesną wiosną.
Uprawa kwiatów doniczkowych to opcja dla osób, które nie mają przydomowego ogródka. Takie rośliny można trzymać w szklarni lub na parapecie. Chronione od mrozu pąki szybciej rozkwitają, a kwiatostan jest wyjątkowo bujny. Doniczkowe symbole wiosny to przede wszystkim tulipany, hiacynty, narcyzy i krokusy. Na balkonach można też zauważyć prymulki i szafirki. Wszystkie kochają słońce i wilgotną glebę. Nie powinny jednak być bezpośrednio narażone na jego promienie ani przelane.
Jak sadzić lub przesadzić rośliny domowe w doniczkach i na balkonie?
Sadzenie wiosennych kwiatów to niemal rytuał powtarzany wiosną i jesienią, aby można było cieszyć się ich pięknem przez cały sezon. Do posadzenia można wykorzystać doniczki z otworami odpływowymi albo zwykłe osłonki. Te drugie utrudniają jednak dbanie o kwiaty. Gdy nadmiar wody nie może odpłynąć, trudno kontrolować jej ilość.
Jakie warunki zapewnić kwiatom wiosennym doniczkowym?
Kwiaty takie jak hiacynty, narcyzy, tulipany i krokusy lubią, gdy ziemia w doniczce jest wilgotna. Mimo to warto zadbać o odpowiedni drenaż, czyli np. żwir lub keramzyt na dnie. Dzięki temu strefa korzeniowa będzie wolna od zalegającej wody. Dla większości cebulek odpowiednie będzie standardowe podłoże. Jest to uniwersalna ziemia do kwiatów i roślin doniczkowych. Użycie ziemi z ogrodu może wiązać się z przeniesieniem chwastów i szkodników na kwiaty wiosenne doniczkowe.
Pielęgnacja roślin doniczkowych
Zakwaszona ziemia i wykrystalizowany nawóz to oznaki, że konieczne jest przesadzenie kwiatów. Donica powinna mieć średnicę o około 2–3 cm większą niż dotychczasowa. Taki proces powtarzaj nie częściej niż raz do roku, najlepiej wczesną wiosną. To prosty sposób by pobudzić rośliny do wzrostu.
Pielęgnacja kwiatków jest banalnie prosta. Wystarczy regularne podlewanie i chłodniejsza temperatura, a kiedy rośliny przekwitną, należy poczekać, aż cebule zaschną. Potem można przechowywać je aż do jesieni, aby powtórnie zasadzić w donicy, gdzie zakwitną kolejnej wiosny.
Popularne kwiaty cebulowe a nawóz
Wiele roślin cebulowych należy sadzić jesienią, aby po zimie mogły w pełni rozkwitnąć. Jeśli jednak przegapisz moment na zasadzenie szafirków, narcyzów i krokusów, nic straconego. Można postawić na gatunki kwitnące latem i jesienią albo kupić gotowe rośliny w doniczkach.
Nawożenie cebulek pozwala dłużej cieszyć się pięknem kwiatów wiosennych doniczkowych. Nawóz do roślin cebulowych to środek do roślin kwitnących albo uniwersalny. Kwiaty najlepiej nawozić 2–3 razy w roku (w okresie wegetacji i przed kwitnieniem). Można to zrobić także zaraz po zobaczeniu pąków kwiatowych. Jest to tak zwana „faza zielonego pąka”. Gdy stosowany jest nawóz długo uwalniający, wystarczy jedno nawożenie w roku.
Kwiaty doniczkowe kwitnące wiosną – pomysły na wiosenne dekoracje
Najpopularniejsze wiosenne kwiatowe propozycje to kwitnące rośliny, których kolory cieszą oczy. Intensywne barwy kwiatów wiosennych doniczkowych, które wskazują na nadchodzącą porę roku, warto wyeksponować. Jeśli chcesz, posadź cebulki do doniczek na parapecie, tworząc ogrodowy odpowiednik. Kwiaty cięte możesz także wsadzić do wazonu. Warto dobierać doniczki i osłonki do kwiatowych barw albo podkreślać ich piękno elegancką bielą ceramiki. Jako naczynie na zwiastuny wiosny sprawdzą się nawet niecodzienne propozycje. Mogą to być puszki po konserwach, kubki czy doniczka owinięta w jutowy worek. Duża donica lub misa pozwoli połączyć gatunki i odmiany, aby mógł powstać wiosenny ogródek.
Jeśli obawiasz się, że kwiaty przekwitną zbyt szybko, można temu zaradzić. Wystarczy wybierać gatunki i odmiany kwitnące o różnych porach. W marcu pojawia się krokus i szafirek, a w kwietniu tulipan czy hiacynt. Latem można podziwiać fuksje i hortensje, natomiast jesienią astry i chryzantemy. Ich sadzenie i pielęgnacja są proste. Z kwiatów wiosennych doniczkowych da się więc stworzyć mini ogródek na balkonie lub parapecie.