Storczyk powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju. W przeciwnym razie roślina zacznie słabiej rosnąć czy nawet gnić i obumierać. Warto wiedzieć, co robić, gdy zauważy się zgniłe korzenie storczyka.
Storczyk – na czym polega uprawa tej rośliny?
Storczyk lubi dobrze oświetlone miejsca. Można uprawiać go na parapecie, ale należy chronić go przed ostrym słońcem. Najlepiej przysłonić go zasłoną. Ten kwiat do prawidłowego rozwoju potrzebuje też wysokiej wilgotności powietrza – w pomieszczeniach o niskiej wilgotności warto postawić nawilżacz powietrza. Nie trzeba go często podlewać – wystarczy to robić co około 10 dni. Nawożenie powinno odbywać się wtedy, gdy storczyk będzie słabo wyglądał – czyli gdy na przykład będzie tracił kolor. Nie wolno obcinać zdrowych korzeni storczyka. Można to robić tylko wtedy, gdy są one chore bądź martwe.
Zgniłe korzenie storczyka – kiedy przesadzić storczyka?
Nie ma tu wątpliwości, że zgniłe korzenie storczyka oznaczają konieczność ich usunięcia oraz przesadzenia rośliny. Jednak nie jest to jedyny powód do zmiany podłoża w doniczce. Uważa się, że powinno to się robić raz na dwa lata. Jeśli storczyk będzie zmagał się z jakimiś problemami, to nie należy zwlekać z przesadzeniem rośliny. Sygnałem do wykonania tej czynności będą nie tylko przegniłe korzenie, ale i na przykład różne choroby czy też szkodniki. Wypłukane i przerzedzone podłoże lub intensywny rozrost storczyka to także znaki mówiące o tym, że należy go przesadzić.
Jaka doniczka jest najlepsza dla storczyka?
Storczyk to roślina, która posiada korzenie powietrzne, czyli takie, które pobierają wodę z powietrza. Dlatego potrzebuje on specjalnej doniczki. Takiej, która umożliwi łatwe kontrolowanie zdrowia i jakości jego korzeni. Pojemnik nie powinien być zbyt duży, najlepiej gdyby był przezroczysty i posiadał małe otwory po bokach, jak i od dołu – dzięki temu zapewni się mu właściwą wentylację. Takie otwory można też wykonać samodzielnie w domu, za pomocą nożyczek lub ostrego noża.
Jak przesadzać storczyki?
Przesadzanie storczyków nie jest trudne. Trzeba tu tylko pamiętać o tym, że jest to bardzo delikatna i łamliwa roślina, dlatego należy się z nią ostrożnie obchodzić. Przedstawiamy krok po kroku, jak powinno wyglądać przesadzanie tej rośliny:
- wyciągnięcie kwiata z osłonki;
- usunięcie starej ziemi;
- oczyszczenie i przepłukanie storczyka z resztek podłoża – można to robić pod bieżącą wodą;
- przegląd stanu korzeni – przegniłe, obumarłe i wysuszone korzenie należy usunąć;
- umieszczenie kwiata w doniczce i wypełnienie jej świeżą ziemią – trzeba pamiętać też o uzupełnieniu przestrzeni między korzeniami.
Czy storczyki są atakowane przez choroby?
Zastanawiasz się, czy storczyki chorują? Niestety tak i wynika to ze złej pielęgnacji:
- pomarszczone i miękkie w dotyku liście – są to objawy gnicia i przelania rośliny;
- pleśń w podłożu lub na korzeniach – to objawy złej wentylacji korzeni czy też przelania;
- zwiędłe liście – to najczęściej objaw braku nawodnienia;
- brązowe brzegi liści lub brzydkie plamy na liściach – to objawy przepalenia storczyka, czyli wystawianiu go na ostre słońce.
Jakie szkodniki najczęściej atakują storczyki?
Storczyki najczęściej atakowane są przez:
- wciornastki – są to czarne, małe owady, które powodują czarne plamy i biały nalot na liściach;
- przędziorki – są one podobne do małych pająków – sprawiają, że listki żółkną i zasychają;
- wełnowce – ich obecność można poznać po białym kożuchu na liściach;
- tarczniki – te szkodniki przysysają się do rośliny i wyciągają z niej soki – ich objawem są pęcherzyki na liściach i pędach.
Teraz już wiesz, jak poradzić sobie ze zgniłymi korzeniami storczyka. Rób to bardzo ostrożnie, ale dokładnie. Dzięki temu uratujesz roślinę i będziesz się z niej cieszył jeszcze przez długi czas.