Lędźwian nazywany jest groszkiem. Należy on do rodziny bobowatych. W zależności od odmiany może to być roślina uprawna lub ozdobna.
Lathyrus – odmiany
Lędźwian (Lathyrus) to gatunek roślin, do którego zalicza się około 150 odmian. W naszym kraju spotkać można około 20 rodzajów. Jest to między innymi groch:
- afrykański – osiąga on do 1,5 m wysokości, jego kwiaty są różowe lub czerwone, ma długie strąki – roślina uprawna;
- pachnący – wyróżnia się on białymi pachnącymi kwiatami – roślina ozdobna;
- łąkowy – jego kwiaty są żółte i zebrane w grona, ma on dużą wartość pastewną – roślina uprawna, ale może też być ozdobna.
W Polsce najbardziej znany jest lędźwian szerokolistny i siewny. Dlatego warto im przyjrzeć się bliżej.
Lędźwian szerokolistny – opis
Lędźwian szerokolistny (Lathyrus latifolius) jest to bylina pnąca, która osiąga do 2 m wysokości. Ma on wiotkie pędy, które wspinają się po podporach czy też ścielą na podłożu. Jego liście i łodygi są zielone. Kwiaty są duże, bezwonne w kolorze białym, czerwonym lub różowym. Mają około 3 cm średnicy i zebrane są one w grona, które są piękną ozdobą. Na uwagę zasługuje też fakt, że ta roślina kwitnie przez długi czas – od lata aż do późnej jesieni.
Lathyrus latifolius – uprawa
Roślina odznacza się łatwą uprawą. Co więcej, jest odporna na mróz, więc świetnie radzi sobie w naszym klimacie i nie wymaga okrywania na zimę.
Stanowisko
Lędźwian lubi słoneczne i lekko zacienione miejsca – roślina nie lubi być przesadzana.
Podłoże
Bylina najlepiej rośnie na glebach z luźną strukturą. Ziemia powinna być żyzna, ale niezbyt wilgotna. Warto pamiętać o tym, aby podłoże było zasobne w materię organiczną.
Lathyrus latifolius – zastosowanie
Groszek szerokolistny można różnie wykorzystywać, na przykład:
- do pokrywania ścian domów, altan, płotów czy też pergoli;
- jako ozdoba suchych skarp;
- jako kwiaty cięte do bukietów.
Pamiętać tu należy o tym, że ten groch bardzo szybko rośnie i mocno się rozrasta, dlatego trzeba uważać na to, aby nie zdominował on otaczających go roślin. Na szczęście jego pędy są lekkie, więc nie spowoduje ona żadnych uszkodzeń.
Lędźwian siewny – opis
Lędźwian siewny (Lathyrus sativus) bywa nazywany również soczewicą podlaską. Jest to roczna roślina strączkowa, płożąca. Osiąga on od 30 do 100 cm długości. Jego liście mają szeroko oskrzydlony ogonek, wąsek czepny i duże przylistki. Kwiaty tego grochu wyrastają na szypułkach o długości około 6 cm. Owocami są 2–4 nasienne strąki, których szerokość wynosi ponad 1 cm – są one jadalne.
Lathyrus sativus – uprawa
Lędźwian siewny ma małe wymagania uprawowe. Jest on odporny na mróz, choroby grzybowe, jak i szkodniki. Wyróżnia się też tym, że dobrze znosi suszę.
Stanowisko
Ten groszek lubi miejsca słoneczne, jak i półcieniste. Nie powinno się go sadzić w tym samym miejscu rok po roku. Najlepiej zrobić kilkuletnią przerwę i dopiero po tym czasie posadzić groch na tym samym stanowisku.
Podłoże
Roślina najlepiej rośnie na glebie suchej i słabej, ale żyznej. Odczyn powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Nie trzeba też jej nawozić. Lędźwian nie lubi zbyt wilgotnego, kwaśnego i zwięzłego podłoża.
Lathyrus sativus – zastosowanie
Ten groszek siewny może służyć:
- do przygotowania zup, sałatek i innych potraw – z nasion uzyskuje się też mąkę chlebową;
- jako pasza dla bydła;
- jako źródło kozeiny w przemyśle.
Warto tu też dodać, że nasiona lędźwianu siewnego zawierają dużą ilość białka oraz cenne pierwiastki, takie jak cynk, wapń, magnez i miedź.
Gdzie kupić nasiona grochu siewnego – ile kosztują?
Nie wiesz, gdzie kupić grochu siewnego? Są one dostępne w wielu sklepach ogrodniczych. Ich ceny zaczynają się od kilku złotych i są zależne od rodzaju, jak i ilości nasion. Niektóre produkty mogą zawierać po 2 g nasion, a inne nawet 1 kg. Co więcej, na opakowaniach dostępne są informacje na temat sposobu siewu oraz daty ich ważności.
Już wiesz, czym się różnią te lędźwiany! Zdecyduj, którą odmianę chcesz zaprosić do swojego ogrodu i dokonaj zakupu nasion. Jeśli będziesz dbać o swoje rośliny, to na pewno będziesz z nich miała wiele pożytku.