Chcesz, żeby jeżówka blada zdobiła twój ogród? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak uprawiać tę roślinę, jak ją rozmnażać, czy jest podatna na jakieś choroby i jakie ma zastosowanie!
Jeżówka blada zachwyca swoim delikatnym wyglądem. Pochodzi z Ameryki Północnej i należy do rodziny astrowatych.
Jeżówka blada – jak wygląda?
Jeżówka blada (Echinacea pallida) wyróżnia się różowymi kwiatami, których płatki skierowane są w dół. Roślina tworzy kępy zielonych liści, które mają drobne i szorstkie włoski. Bylina osiąga od 80 do 100 cm wysokości. Okres jej kwitnienia zaczyna się w lipcu i trwa aż do września. Jest ona uwielbiana przez pszczoły i motyle, dlatego można ją poznać po dużej ilości otaczających ją owadów.
Echinacea pallida – na czym polega uprawa tej rośliny w ogrodzie?
Jeśli chcesz uprawiać tę roślinę, to musisz jej zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu.
Stanowisko
Ta jeżówka lubi słoneczne miejsca.
Podłoże
Gleba powinna być przepuszczalna – wymagany jest tu drenaż. Co więcej, najlepsza będzie ziemia dość żyzna, lekka i wilgotna. Trzeba unikać gliny i przemokłego podłoża.Należy tu też dodać, że warto usuwać przekwitnięte łodygi, bo wydłuża to czas kwitnienia tej jeżówki.
Jak rozmnaża się jeżówka blada?
Ten proces następuje poprzez:
- wysiew nasion – należy to robić wiosną, jest to dość długa metoda – nasiona zbiera się jesienią i chowa się je do lodówki aż do lutego, po czym wysiewa się je w rozsadniku i w okresie wiosennym przesadza do gruntu;
- podział kęp – rozrośnięte kępy sadzi się wiosną lub jesienią do ziemi – jest to łatwiejszy i szybszy sposób.
Czy jeżówka blada jest atakowana przez choroby i szkodniki?
Czy jeżówka blada jest podatna na jakieś choroby albo szkodniki? Jest to dość odporna roślina, która rzadko kiedy choruje. Jeśli będzie uprawiana w prawidłowy sposób, to nie powinno jej się nic dziać. W sytuacji złego stanowiska lub zbyt wilgotnej gleby może dość do zamierania jeżówki. Na uwagę zasługuje też to, że bylina nie jest atakowana przez żadne szkodniki. Jedynie młode roślinki mogą być podjadane przez ślimaki.
Właściwości i zastosowanie jeżówki
Jeżówka blada nie tylko pięknie się prezentuje, ale również może być wykorzystana na wiele sposobów:
- jako kompozycja na rabatach – warto ją łączyć z różami, floksami czy też tawułkami;
- jako ozdoba na wysokich łąkach kwietnych czy w ogrodach preriowych z trawami;
- jako kwiat cięty – bukiety są świeże przez długi czas;
- jako preparaty medyczne – są one pomocne w leczeniu różnych chorób wirusowych i grzybicznych;
- jako produkt kosmetyczny – ta roślina aktywuje procesy regeneracji komórek, chroni przed działaniem słońca i nawilża skórę.
Teraz już wiesz, że jeżówka blada to świetny wybór. Jeśli chcesz podziwiać jej piękne i zwiewne kwiatostany kołyszące się na wietrze, to pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji tej rośliny!