Nikandra (Nicandra physalodes) to roślina nie tylko ozdobna, ale również pożyteczna. Jej właściwości odstraszające komary, sprawiają, że jest ona często wybierana na roślinę ogrodową. Dowiedz się więcej!
Jednoroczny kwiat, jakim jest nikandra, to nie tylko skuteczna broń przeciwko komarom i muchom, ale również elegancka i egzotyczna ozdoba ogrodu. Sprawdzi się idealnie dla osób mających małe dzieci i zwierzęta domowe, ponieważ dla nich nie jest wskazana obecność chemicznych produktów odstraszających niechciane owady. Należy jednak zachować ostrożność, aby jej nie dotykać, ponieważ nikandra ma lekkie działanie trujące. Ma wyjątkowy i rzadko spotykany kolor wśród kwiatów jednorocznych – jest niebiesko-fioletowa. Czytaj dalej!
Nikandra miechunkowa – jak wygląda?
Ciekawym faktem jest to, że Nicandra physalodes w Polsce i innych krajach strefy umiarkowanej jest rośliną ozdobną. W strefie tropikalnej natomiast jest ona często uznawana za chwast. Wysokość tej rośliny sięga do 1,5 m, a jej rozpiętość może osiągnąć nawet 1,7 m. Liście nikandry ułożone są skrętolegle na łodydze. Ich zakończenia są ząbkowane, a pokrywające je czarne kropki, to małe kępki włosków. Łodygi są zielone, a z czasem stają się fioletowe. Kwiaty w odcieniach fioletu są sporej wielkości. Kiedy roślina przekwitnie, to w zrośniętych kielichach pojawiają się fioletowe jagody. One również uchodzą za dekorację. Po zaschnięciu owoców można z ich wnętrza uzyskać nasiona tej rośliny.
Jak uprawiać nikandrę miechunkową?
Ta roślina jest łatwa w uprawie. Należy pamiętać o kilku aspektach. Są to:
- żyzne i przepuszczalne podłoże;
- miejsce nasłonecznione;
- systematyczne podlewanie – szczególnie podczas upałów;
- nikandra nie jest mrozoodporna.
Nasiona nikandry sieje się pod osłonami. Można to zrobić już w kwietniu. Następnie po wytworzeniu się dwóch par liści zasadza się tę roślinę bezpośrednio do gruntu. Powinno się to zrobić pod koniec maja, tuż po wiosennych przymrozkach.
Nikandra – pielęgnacja
Należy zwrócić szczególną uwagę na szkodniki, które bardzo chętnie objadają nikandrę. Są to ślimaki. Od maja do sierpnia należy stosować nawóz. Powinien on być wieloskładnikowy i przeznaczony do jednorocznych roślin kwitnących. Podczas podlewania należy zwrócić uwagę na to, żeby nie oblewać kwiatów, jak również owoców, jeśli już się pojawią. W przypadku, kiedy ta roślina jest w donicy, należy zapewnić jej odpływ. Nicandra physaloides jest miododajna, dlatego nie powinno się odstraszać pszczół. Po zakończeniu cyklu wegetacyjnego tej rośliny należy uprzątnąć na rabatach żółknące liście i zasychające pędy.
Nikandra – zastosowanie
Nikandra miechunkowa nie tylko odstrasza niechciane owady, ale również ma zastosowanie w medycynie.
Jest używana do tworzenia:
- płynów do dezynfekcji;
- środków bakteriobójczych;
- leków przeciwbólowych;
- leków moczopędnych;
- leków na uspokojenie;
- środków przeciwzapalnych;
- leków na kaszel.
Nikandra jest również używana we florystyce, przy tworzeniu suchych bukietów. Jej wyjątkowy kolor będzie z pewnością oryginalnym dodatkiem.
Podsumowanie
Wymagania, jakie niesie ze sobą uprawa nikandry, nie są wygórowane. Niewątpliwe korzyści zachęcają do posiadania kwiatów takich jak ten. Nikandra miechunkowa kwitnie bardzo długo, bo od czerwca do października. Nasiona tej rośliny kosztują około 3 zł.