Bylina, jaką jest amsonia, to roślina posiadająca ponad 20 gatunków. Spośród nich najczęściej uprawiana jest amsonia nadreńska (Amsonia tebernaemontana). Ten ozdobny kwiat w środowisku naturalnym można spotkać w lasach, wysychających mokradłach oraz brzegach rzek. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Ze względu na fakt, że amsonia jest odporna na choroby i szkodniki, jest świetnym wyborem dla każdego miłośnika roślin ogrodowych.
Zapamiętaj!
- Amsonia to bylina o wznoszących się pędach i jasnoniebieskich kwiatostanach
- Większość jej gatunków pochodzi z Ameryki Północnej
- W Polsce jest mrozoodporna i dobrze rośnie w żyznej, wilgotnej glebie o kwaśnym lub obojętnym pH
- Nie jest wybredna co do nasłonecznienia ☀️
- Aby kwitła, trzeba ją regularnie podlewać i podpierać jej pędy
- Najpopularniejsza odmiana to „Blue Ice”, która długo kwitnie, a jej liście przebarwiają się jesienią na złocisto-żółto
Amsonia – jak wygląda?
Ta roślina jest byliną, półkrzewem, której wąskie pędy rosną prosto, wznosząc się. Jej wysokość sięga do 1 m wysokości. Lancetowate liście amsonii są skrętoległe, niekiedy owłosione na biało. Kwiatostan występuje najczęściej w kolorze jasnoniebieskim, ułożony w kształcie gwiazdy.
Rośliny towarzyszące
Jeśli planujesz posadzić amsonię w cienistym zakątku, połącz ją z paprotkami i turzycami. Takie tło wydobędzie z niej pełnię uroku. Z kolei na słonecznych stanowiskach pięknie komponuje się z innymi kwiatami w kontrastujących kolorach. Polecamy żółte rudbekie i różowe jeżówki. Gdy liście amsonii nabiorą żółtej barwy jesienią, będzie pasowała do fioletowych astrów, jeżówek i chryzantem.
Amsonia – warunki uprawy
Choć amsonia (amzonia) w naturalnym środowisku występuje na terenach Morza Śródziemnego, Japonii oraz Ameryki Północnej, to z powodzeniem można ją uprawiać w polskich ogrodach.
Należy przygotować odpowiednie warunki, takie jak:
- ziemia – gleba powinna być żyzna, wilgotna i chłodna;
- ekspozycja na słońce – może rosnąć zarówno w słońcu, jak i w cieniu;
- odczyn pH ziemi – kwaśny lub obojętny.
Amsonia – pielegnacja i rozmnażanie
Szczególnie jeśli amsonia rośnie w pełnym słońcu, należy regularnie ją podlewać. Co istotne, roślina ta jest mrozoodporna, dlatego nie trzeba jej przesadzać na zimę. Podczas kwitnienia pędy amsonii powinny być podpierane. Po zakończonym okresie kwitnienia zaleca się przycinać jej nadmiernie wystające kępy.
Amsonia – rozmnażanie
Najlepiej jest rozmnażać amsonie, siejąc jej nasiona. Powinno mieć to miejsce późną jesienią lub wczesną wiosną. Kiełkowanie trwa przez okres 3–10 tygodni. Kolejnym etapem jest pozostawienie siewek na 6–8 tygodni. Następnie sadzonki przesadza się do doniczek. Później pozostaje tylko zasadzić je w ziemi.
Popularna odmiana – amsonia nadreńska „Blue Ice”
Amsonia nadreńska (Amsonia tabernaemontana) to gatunek o charakterystycznym niebieskim zabarwieniu, stąd nazwa odmiany „Blue Ice”. Nie tylko piękne błękitne kwiaty charakteryzują tę bylinę, ale również kolor jej liści. Dzięki temu, że kwitnie przez dość długi okres czasu, to w okresie jesiennym jej liście stają się również ozdobą, w kolorze złocisto-żółtym. Amsonia nadreńska jest dość niska, ponieważ jej wysokość sięga do około 40 cm.
Podsumowanie
Chcąc mieć piękny ogród, warto wybrać roślinę ozdobną, jaką jest amsonia nadreńska oraz jej inne odmiany. Należy pamiętać o tym, że ta bylina nie lubi być przesadzana, dlatego należy dobrze przemyśleć miejsce, w którym będzie się znajdować. Warto posadzić amzonie na obrzeżach ogrodu, pod koronami drzew, bądź wybrać tradycyjne rabaty. Jeżeli chodzi o nawożenie, to powinno się wiosną użyć nawóz wieloskładnikowy.
Zalety i wady
➕ | ➖ |
mrozoodporna | nie lubi przesadzania |
śliczne niebieskie kwiaty w kształcie gwiazdek | z daleka niepozorne |
wystarczy pojedyncza dawka nawozu wiosną | wymaga dużo podlewania |