Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa i wiele czasu poświęcasz na zajmowanie się swoim ogródkiem, z pewnością każda choroba roślin wzbudza u ciebie obawy o to, że rośliny nie da się uratować. W takich przypadkach bardzo ważne jest szybkie podjęcie działania, które będzie miało na celu wyleczenie roślin objętych infekcją. Jeśli nie masz na ten temat wystarczającej wiedzy, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą ci pokonać schorzenia, z którymi borykają się rośliny w twoim ogrodzie. Zwalczanie takich schorzeń jest bardzo ważne, gdyż zaniedbanie problemu może prowadzić do tego, że infekcja będzie szybko się rozprzestrzeniać i dotknie także inne drzewa w twoim ogrodzie. Czym jest rak bakteryjny drzew owocowych? Jakie są jego objawy i metody zwalczania? Sprawdź!
Czym jest rak bakteryjny drzew owocowych?
Rak bakteryjny na drzewach owocowych na początku pojawia się na kwiatach, które zmieniają kolor i usychają. Następnie przenosi się na pędy, a których zaczyna się wydobywać gęsta substancja. Na zainfekowanej korze drzewa powstają pęknięcia, a kora wokół zaczyna obumierać. Z pęknięć wydobywają się tak zwane gumowe wycieki. Gdy twoje drzewo będzie zainfekowane omawianą bakterią, niestety możesz spodziewać się znacznie słabszych plonów. Czasami zdarza się również, że drzewo całkowicie zamiera. Wszystko zależy od skali problemu i twojej szybkiej reakcji na omawiany problem.
Jakie są objawy raka bateryjnego drzew pestkowych?
Warto wspomnieć o tym, że rak bakteryjny jest bardzo poważną chorobą, która może doprowadzić do całkowitego obumarcia drzewa owocowego. Zdecydowanie to sytuacja, której każdy ogrodnik wolałby uniknąć. Wszystkie objawy raka bakteryjnego brzoskwini, raka bakteryjnego czereśni i innych drzew owocowych widoczne są na nadziemnych częściach rośliny. Jednym z charakterystycznych objawów raka drzew owocowych są pęknięcia na pędach, z których wydobywa się ciecz, mająca konsystencję gumy. Jeszcze innym objawem, na który warto zwrócić uwagę, jest zmiana koloru liści, a także ich usychanie. Jeśli zobaczysz pierwsze niepokojące objawy, postaraj się natychmiast podjąć działania, które pozwolą na zwalczenie problemu i zapobiegną rozprzestrzenianiu się infekcji na inne rośliny.
Metody zwalczania raka bakteryjnego
Jeśli chcesz uchronić drzewa w swoim ogrodzie przed rakiem bakteryjnym lub zapobiec jego rozwojowi na drzewach pestkowych, przede wszystkim powinieneś dokładnie obserwować swoje uprawy i być wyczulonym na wszelkie zmiany. Niestety omawiane schorzenie rośli nie jest łatwe do wyeliminowania, a działania trzeba podjąć jak najszybciej. Jeśli jakieś drzewo jest poważnie zainfekowane, zdecydowanie warto się go pozbyć, ponieważ stanowi poważne źródło zakażenia dla kolejnych roślin w ogrodzie. Natomiast jeśli infekcja nie jest jeszcze bardzo poważna, liczy się twoja szybka reakcja. Może się okazać, że wystarczy wyciąć zainfekowane pędy lub oczyścić dokładnie korę. Pomocne może być także opryskiwanie roślin specjalnymi preparatami ochronnymi.
Jeśli jedną z twoich pasji jest ogrodnictwo, z pewnością masz w swoim ogrodzie piękne rośliny, które są twoim oczkiem w głowie. Niestety częstym problemem, z którym muszą poradzić sobie ogrodnicy, są infekcje bakteryjne drzew i innych roślin. Rak bakteryjny drzew owocowych to pospolita choroba, która jednak wymaga bardzo szybkiej interwencji, aby uratować drzewo i plony. Obserwuj swoje uprawy i reaguj na wszelkie niepokojące objawy!
Fot. Główne: Rosser1954 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0