Ogród na zróżnicowanym terenie jest nietypowy, ale także sprawia trochę kłopotów. Największą obawą jest osuwająca się ziemia, jej mała stabilność, która może zniszczyć całą architekturę ogrodową. Z pomocą przychodzi ścianka oporowa! Czym jest? Z czego się ją wykonuje? Sprawdź!
Osuwające się skalniaki i rabaty to zmora nierównomiernego terenu. Sprawdza się tu budowa murku oporowego, który będzie trzymał poziom gruntu w sztywnych ryzach. W ogrodach najczęściej spotkasz ściany wybudowane z kamienia, betonu, gazonów i gabionów.
Czym jest murek oporowy?
Murek oporowy w ogrodzie służy do podtrzymywania piętrowej konstrukcji z roślin. Jest konieczny w wysokich miejscach, gdzie skarpa jest niebezpiecznie wysoka. Może służyć wyłącznie jako ozdoba lub ochraniać ziemię przed osuwaniem się. Pomoże ci zorganizować przestrzeń w ogrodzie.
Samodzielne wykonywanie
Mur oporowy możesz wykonać samodzielnie do 1,2 metra wysokości. Wtedy nie potrzebujesz dokładnych obliczeń w kwestii grubości betonu lub naporu gruntu. Budowla nie wymaga zbrojenia oraz głębokiego fundamentowania. Jeśli jednak twój mur musi przekroczyć maksymalną wysokość samodzielnego wykonania, zatrudnij specjalistów. Posiadają specjalne uprawnienia do projektowania takich konstrukcji.
Pozwolenie na budowanie muru oporowego w ogrodzie
By wybudować mur oporowy, musisz uzyskać pozwolenie na budowę. Bez znaczenia jest, czy robisz go samodzielnie, czy zlecasz to zadanie fachowcom. Pod względem prawnym jest on taką samą budowlą jak dom. Podczas planowania budowy domu nie potrzebujesz pozwolenia, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2. W przypadku muru oporowego musisz mieć pozwolenie bez względu na wielkość i wysokość murka. Pozwolenie powinno zawierać dokumenty, takie jak:
- projekt architektoniczno-budowlany;
- projekt zagospodarowania terenu na obowiązującej mapie.
Jakich materiałów używa się do budowy muru?
Mur oporowy wykonuje się z różnych materiałów. Wybór surowców zależy od wyglądu małej architektury. Najważniejsze jest, by się wkomponował. Nie powinien zbytnio wyróżniać się na tle ogrodu. Najczęściej wykonuje się go z:
- betonu;
- gazonów,
- gabionów;
- kamieni.
Niektórzy mogą polecać wykorzystanie podkładów kolejowych. Pod żadnym pozorem nie decyduj się na to rozwiązanie!
Murek z kamieni
Różne rodzaje kamienie pochodzenia naturalnego idealnie nadadzą się do wybudowania muru oporowego. Najczęściej wykorzystuje się do tego:
- piaskowce,
- otoczaki;
- łupki.
Są tanie i stosunkowo trwałe. Buduje się także z bazaltu i granitu. To najtwardsze, ale i najdroższe rozwiązanie.
Murek z betonu
Beton jest popularnym i tanim materiałem budowlanym. Do wykorzystania go w ogrodzie używa się bloczków betonowych. Z powodzeniem mogą zastąpić kamień, zwłaszcza jeśli powierzchnia betonu nie jest gładka. Popularne są bloczki imitujące granit lub piaskowiec. Jeśli chcesz posiadać prawdziwy kamień, wystarczy pokryć nim ścianę betonu.
Murek z gabionów
Gabiony to nowoczesna dekoracja coraz częściej spotykana w ogrodach. To konstrukcje wykonane z metalowej siatki, a wewnątrz znajdują się kamienie. Możesz samodzielnie dobierać kompozycje ze żwiru i ozdobnych kamieni. To dość czasochłonne, ale oryginalne rozwiązanie.
Murek z gazonów
Gazon to donice ogrodowe, które ustawione jedna na drugiej tworzą ciekawy mur. Możesz dostać je w różnym wzorze i kształcie, co ułatwia tworzenie ciekawych kombinacji. Ponadto, w odróżnieniu od innych materiałów, możesz posadzić w gazonach kwiatki (wręcz powinieneś). Ciągnące się pnącza lub kolorowe kwiaty dodadzą wyjątkowego charakteru.
Jakie są metody budowy?
Do wybudowania umocnienia korzysta się z 3 metod:
- na sucho;
- konstrukcja murowana;
- konstrukcja zbrojeniowa.
Każdą z nich wykorzystuje się do innych materiałów, z których zbudowano mur.
Metoda na sucho
W tej metodzie nie korzysta się z zaprawy. Układa się elementy jeden na drugim tak, aby tworzyły spójną całość. Wykorzystuje się ją do gazonów i gabionów. Jeśli skarpa jest nachylona, konstrukcję również musisz ułożyć pod pewnym kątem.
By gazony były stabilną konstrukcją, nie mogą być puste w środku. W dolnych partiach wysypuje się żwir, a wyżej wypełnia się je ziemią. W przypadku wysokiej budowy (100-80 cm) warto sobie pomóc kilkucentymetrową warstwą zaprawy cementowej. Jeśli murek nie jest nazbyt wielki, wystarczy wkopać pierwszą warstwę do połowy w ziemi.
Metoda murowana
Murki murowane budujesz z niezbędną pomocą zaprawy. Materiały, jakie możesz wykorzystać, to:
- kamień;
- cegła;
- pustak.
Musisz pilnować, aby mur był odpowiednio wiązany. Zwłaszcza w przypadku nierównomiernych kamieni. Pionowe spoiny nie mogą się łączyć, ponieważ osłabią budowlę i mogą doprowadzić do pęknięcia.
Ściany ponad 80 cm muszą być pochylone, aby były stabilne. Jeśli mur jest długi, co 5 metrów zostaw szczelinę dylatacyjną (celowa przestrzeń, która oddziela elementy budowy od siebie).
Na nieprzepuszczalnej glebie ułóż kilkunastocentymetrową warstwę drenażu. Aby ułatwić odpływ wody od konstrukcji, ustaw sączki drenarskie. Zbierają wodę i odprowadzają ją do studni chłonnej lub przed mur.
Metoda zbrojeniowa
Tę metodę wykorzystuje się do murów betonowych wylewanych w szalunku. Konieczne jest użycie zbrojeń, najlepiej grubych, metalowych prętów i wylaniu fundamentów. Zbrojenia rozstawia się co 15 cm i łączy innymi prętami. Głębokość fundamentów zależy od gruntu. Na gruntach spoistych powinny być 50 cm, a na piaszczystych 30 cm. Konieczne jest wykonanie warstwy drenażowej. Beton układaj warstwami 10-centymetrowymi i zwilżaj je aż do uzyskania pełnej twardości. Mur może być elementem dekoracyjnym, po odpowiednim wykończeniu. Do ozdobienia takich murków użyj np. drewna, kamieni, cegły.
Murki oporowe pozwalają na kontrolowanie gruntu. Są wytrzymałe i odporne na różne czynniki zewnętrzne, a do ich budowy wykorzystasz łatwo dostępne materiały.