Mączlik szklarniowy jest częstym szkodnikiem roślinnym, który bardzo szybko się rozwija. Dlatego warto dowiedzieć się, czym jest ta muszka i jak się jej pozbyć.
Zapamiętaj!
- Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) to niewielki, uskrzydlony pluskwiak należący do rodziny Aleyrodidae.
- Można go rozpoznać po żółtawych plamach i lepkiej miodowej rosie na liściach.
- Ten szkodnik lubi rośliny balkonowe, doniczkowe, ale też warzywa takie jak pomidory, ogórki czy papryka.
- Zwalczanie mączlika szklarniowego jest trudnym zadaniem, wymagającym podjęcia działań, gdy tylko zauważy się obecność tego szkodnika.
- Do walki z nim można wykorzystać domowe metody, takie jak soda czy szare mydło, a także pułapki lepowe czy środki owadobójcze.
- Innym domowym sposobem na pozbycie się mączlika szklarniowego jest roztwór przygotowany na bazie wrotyczu.
Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) – czym charakteryzuje się ten pluskwiak?
Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) to niewielki, uskrzydlony pluskwiak należący do rodziny Aleyrodidae. Jego ciało jest jasnozielone, ale woskowy nalot sprawia, że wygląda ono, jakby było śnieżnobiałe. Muszka ma podłużny, walcowaty kształt. Charakteryzuje się tym, że jest mało ruchliwa, powoli lata i często siada na dolnej stronie liści – w tym miejscu samice składają swoje kremowobiałe jaja.
Ciekawostka na dziś
Larwy mączlika są płaskie, owalne i zazwyczaj żółtozielone. Pełen cykl życia tej muszki trwa od 15 do nawet 40 dni, zależny jest od warunków środowiskowych między innymi od temperatury.
Po czym poznać, że roślina została zaatakowana przez białe muszki?
Osobniki dorosłe, jak i larwy wysysają soki z roślin. Wśród objawów świadczących o żerowaniu mączlików szklarniowych można wyróżnić:
- pojawienie się żółtawych plam na liściach;
- marszczenie i zawijanie się liści;
- zasychanie i opadanie liści;
- zahamowanie lub opóźnienie wzrostu rośliny;
- słabe rozwijanie się owoców lub zmniejszenie plonu rośliny;
- oblepienie lepką rosą miodową całej rośliny, która prowadzi do oszpecenia i osłabienia kwiatka;
- występowanie czarnej pleśni na liściach, która ogranicza zdolność do fotosyntezy.
Warto wspomnieć również o tym, że pluskwiaki mogą przenosić różne wirusy.
Mączlik szklarniowy – skąd się bierze? Jakie rośliny najczęściej atakuje?
Zastanawiasz się, skąd się biorą mączliki szklarniowe na roślinach? Podczas upalnych dni muszki wylatują ze szklarni i szukają nowych roślin żywicielskich. Niestety coraz częściej zdarza się tak, że pluskwiaki są przynoszone do domów wraz z nowo kupionymi kwiatkami ze sklepów ogrodniczych lub marketów. Do ulubieńców muszek zalicza się różne rośliny balkonowe, ale i okazy znajdujące się w mieszkaniach. Mowa tutaj między innymi o szałwii, gerberach, fuksjach, paprotkach, pelargoniach, surfiniach, różach. Ten owad zagraża także niektórym warzywom:
- pomidorom;
- fasoli;
- słodkiej papryce;
- ogórkom.
Jak zwalczać mączlika szklarniowego?
Zwalczanie mączlika szklarniowego jest trudnym zadaniem. Najważniejsze jest to, że gdy tylko zauważy się obecność tego szkodnika na kwiatku, to trzeba jak najszybciej podjąć działania, aby się go pozbyć – zanim jeszcze zdąży złożyć jaja. Do sposobów walki z tymi nielubianymi muszkami zalicza się wiele skutecznych domowych metod, na przykład pułapki lepowe. Polecane jest także stosowanie środków chemicznych, które poradzą sobie nawet z larwami owada. Warto też stosować profilaktykę w postaci posadzenia rumianku, aksamitki lub nagietka – zapach tych roślin skutecznie odstrasza mączlika.
Zwalczanie białych muszek za pomocą sody
Soda znana jest ze swoich licznych właściwości. Służy nie tylko do gotowania czy czyszczenia, ale i do usuwania mączlika warzywnego i szklarniowego. Z jej pomocą sporządza się roztwór, którym spryskuje się roślinę. Jego przygotowanie nie zajmuje wiele czasu, a sam skład jest bardzo prosty. Do litra ciepłej wody należy dosypać ¼ łyżeczki sody, dokładnie wymieszać i poczekać, aż proszek się rozpuści. Następnie trzeba jeszcze dodać pół łyżeczki oleju. Roztwór jest gotowy do użycia od razu po wymieszaniu wszystkich składników. Należy nim raz dziennie opryskiwać roślinę w odstępie kilkudniowym.
Szare mydło – zwalczanie ekologiczne jako idealny sposób na walkę z mączlikiem szklarniowym
Kolejnym polecanym domowym sposobem na pozbycie się mączlika szklarniowego jest roztwór z szarego mydła oraz wody. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, a korzyści, jakie może przynieść, są naprawdę duże. Dlatego warto podjąć walkę z tym szkodnikiem właśnie z pomocą tego roztworu. Do jego przyrządzenia potrzebne będzie około 20 g mydła i litr wody. W pierwszej kolejności należy rozpuścić szare mydło w gorącej wodzie. Kostkę można pokroić na mniejsze kawałeczki lub zetrzeć na tarce, dzięki czemu szybciej się ono rozpuści. Gdy roztwór ostygnie, to można opryskiwać nim rośliny.
Żółte tablice lepowe – skuteczne pułapki na mączlika szklarniowego
Skuteczną metodą na pozbycie się mączlika szklarniowego jest również przygotowanie żółtych pułapek lepowych, które rewelacyjnie wabią dorosłe mączliki. Przygotowanie tych pułapek jest bardzo proste. Potrzebne ci będą takie akcesoria jak:
- cienka tekturka;
- nożyczki;
- ołówek;
- klej;
- wazelina;
- taśma klejąca;
- żółty papier;
- wykałaczka.
Z tekturki należy wyciąć niewielki prostokąt, który następnie trzeba obkleić żółtym papierem. Kolejnym krokiem jest przymocowanie wykałaczki do tabliczki, dzięki czemu będzie można ją wbić w ziemię. Na koniec wystarczy posmarować tablicę klejem lub wazeliną.
Wywar z ziela wrotyczu – domowy sposób usuwania mączlika szklarniowego
Popularną domową metodą pozbywania się mączlików szklarniowych jest również stosowanie wywaru z ziela wrotyczu. Do jego przygotowania potrzebne będzie 7,5 g suszonego ziela, które należy zalać litrem ciepłej wody, a następnie odstawić na około 24 godziny. Po upływie tego czasu trzeba przez 20 minut gotować daną mieszankę, a gdy wystygnie, to dodaje się do niego 5 litrów wody.
Zwalczanie chemiczne owadobójczymi środkami ochrony roślin
Jeśli domowe metody okażą się mało skuteczne, to warto dodatkowo posłużyć się dostępnymi środkami owadobójczymi, które są dedykowane do walki z mączlikami szklarniowymi. Takie preparaty pozwalają na szybką eliminację szkodników oraz zapewniają ochronę roślinie przez długi czas. Ważne, żeby kupować tylko sprawdzone i polecane środki chemiczne.
Już nie musisz obawiać się tego, że twoja roślina doniczkowa zostanie zniszczona przez białą muszkę. Z naszymi podpowiedziami w szybki sposób pozbędziesz się mączlika szklarniowego z kwiatka!
Często zadawane pytania
Jak skutecznie zwalczyć mączlika szklarniowego?
Skuteczne zwalczanie mączlika szklarniowego:
- stosowanie biologicznego zwalczania (np. drapieżne roztocza, biedronki, larwy bzygowatych);
- stosowanie odpowiednich insektycydów;
- utrzymanie higieny szklarni i odpowiedniej wentylacji;
- usuwanie zainfekowanych roślin.
Co atakuje mączlik?
Mączlik atakuje:
- warzywa (np. pomidory, papryki, ogórki);
- rośliny ozdobne (np. gerbery, fiołki afrykańskie);
- rośliny doniczkowe (np. hibiskus, paprotka).
Co zjada mączliki?
Zjadacze mączlików:
- drapieżne roztocza;
- biedronki;
- larwy bzygowatych.
Czy ocet jest dobry na mszyce?
Ocet, rozcieńczony w odpowiednich proporcjach, może działać jako naturalny środek przeciwko mszycom. Woda z dodatkiem octu (stosunek 1:3) może być użyta do opryskiwania roślin, jednak należy zachować ostrożność, by nie zaszkodzić roślinom.