Drzewko bonsai możesz mieć nie tylko w pomieszczeniu, ale możesz wprowadzić sztukę bonsai do ogrodu. Staje się to coraz popularniejsze w prywatnych posesjach. Aby ciekawie prezentowało się w ogrodzie, musisz odpowiednio przycinać gałązki. Zabieg ten sprawi, że uformujesz drzewko w zadowalający kształt. Dowiedz się więcej na ten temat!
Bonsai to japońska forma przycinania roślin w pożądany kształt. Nie zawsze musi się to odbywać w domu. Jeśli chcesz, by twój ogród wyróżniał się na tle innych, wprowadź sztukę bonsai do ogrodu. By to zrobić, musisz posiadać dużo cierpliwości i umiejętnie zajmować się rośliną.
Czym jest Bonsai?
Bonsai nie jest nazwą konkretnego drzewa. To jedyna w swoim rodzaju sztuka minimalizowania krzewu, drzewa lub innej rośliny uprawnej. Osiąga się to dzięki specyficznemu przycinaniu korzeni i odpowiedniej pielęgnacji rośliny. Niekiedy formowanie drzew i krzewów zajmuje wiele lat zanim osiągnie się wyjątkowy kształt. Najpopularniejszą formą bonsai jest uprawa w doniczce. Mechanicznie skraca się korzenie i gałęzie oraz sadzi w płytkim naczyniu. Nie oznacza to, że nie możesz podjąć się tego w ogrodzie, wręcz przeciwnie. Doda to niepowtarzalnego efektu twojemu ogródkowi!
Style bonsai
Drzewka bonsai zachwycają swoim kształtem i kolorem. Na przestrzeni tysięcy lat wyłoniły się charakterystyczne style dla formowania bonsai. Możesz zastosować je nie tylko przy roślinach doniczkowych, ale również w bonsai do ogrodu:
- Chokkan (styl wyprostowany, regularny) – to podstawowy styl bonsai. Trzymanie się jego nie jest łatwe, gdyż wymaga ogromnej precyzji. Pień drzewka jest mocny i wyprostowany, gałęzie rosną na kształt piramidy we wszystkich kierunkach. Ich rozrost ma określony kształt: najniższa tylna gałąź wyrasta pomiędzy drugą a trzecią gałęzią od dołu. By drzewko sprawiało wrażenie młodego, uformuj je ku górze. Efekt starości osiągniesz dzięki kierowaniu gałęzi w poziomie lub w dół;
- Shakan (styl pochylony) – początkujący często decydują się na ten styl, jest łatwy w uformowaniu. Zwróć uwagę na wyważenie środka ciężkości. Najczęściej osiąga się to przez skierowanie wierzchołka w przeciwną stronę niż pień. Oprócz tego możesz stosownie przycinać niskie gałęzie, by osiągnąć taki efekt;
- Hōkidachi (styl miotlasty) – styl często wybierany przez osoby niedoświadczone ze sztuką bonsai. Korona drzewka jest wachlarzowata, a pień ma mocną nasadę;
- Ikadabuki (styl tratwy) – jeden z łatwiejszych stylów. Drzewa rosną pionowo i tworzą lasek, mają jednolity charakter. W ciągu roku zmienia się jego ubarwienie w zależności od pory;
- Fukinagashi (styl ukształtowany przez wiatr) – gałęzie uformowane są w jedną stronę tak jakby wyznaczoną przez wiatr. Pień jest pochylony w tę samą stronę lub przeciwną do gałęzi;
- Moyōgi (styl wyprostowany, nieregularny) – gałęzie formujesz w sposób nieregularny. Wygięcia pnia powinny być widoczne. By kompozycja była optycznie wyważona, wierzchołek musi być na linii wraz ze środkiem nasady pnia;
- Takan (styl o wielu pniach) – z jednego systemu korzeniowego wyrasta wiele pni, które nie mogą być jednakowej długości. Gałązki nie mogą się krzyżować, być na jednej wysokości, ani nie powinny rosnąć poniżej rozwidlenia pnia;
- Kengai (styl kaskadowy) – drzewa i krzewy zwisają ze skał. Pień w tym stylu jest wijący, a wierzchołek drzewa jest poniżej dna doniczki. Najlepsze proporcje osiągniesz wtedy gdy najwyższy i najniższy punkt drzewka, środek pnia i dolnego brzegu pojemnika znajdą się w jednej linii;
- Ishizuke (styl z wykorzystaniem skał) – możesz wykorzystać te styl na dwa sposoby, Pierwszy z nich to sadzenie drzew w pojemniku nad kamieniem, gdzie korzenie oplatają kamień i czerpią wodę i inne składniki z pojemnika poniżej. W ten sposób korzenie twardnieją i stają się odporniejsze na pogodę.. Drugim sposobem jest posadzenie drzewka w kamieniu, w środowisku odzwierciedlające naturalne;
- Bunjin-gi (styl drzewo literatów) – wyjątkową formę uzyskasz przez odrzucenie panujących zasad w bonsai. Istotne jest, by formować rzadkie gałązki w 2/3 wysokości drzewa. Panuje tu swoboda, wierzchołki drzew są pochylone, a gałęzie mogą oplatać pień lub krzyżować się z nim.
Bonsai do ogrodu
Drzewka bonsai mogą rosnąć w ogrodach, ponieważ tam mogą żyć jak normalne drzewa. Zostają wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych oraz zróżnicowaną temperaturę. Przystosowania glebowe różnią się w zależności od gatunku rośliny. Pamiętaj, że ogrodowe bonsai musisz odpowiednio pielęgnować, przestają być odporne na mróz.
Pielęgnacja
Przez wymuszoną zmianę formy, roślina przestaje być tak odporna na czynniki zewnętrzne jak naturalnie rosnące gatunki. Ze względów estetycznych oraz zdrowotnych rośliny powinieneś przestrzegać kilku zasad, aby prawidłowo wdrożyć bonsai do ogrodu.
Światło
Dla gatunków liściastych światło nie powinno być dostarczane dłużej niż przez kilka godzin. Inaczej twoje drzewko rozrośnie się i stanie się podatne na choroby oraz szkodniki. Nie powinny być także izolowane od słońca. Staną się wtedy kruche i słabe. Drzewa iglaste powinny stać na słońcu przez cały czas, aby prawidłowo się rozwijać.
Temperatura
Zmodyfikowane drzewa są w stanie wytrzymać wysoką i niską temperaturę. Natomiast źle znoszą bardzo silny mróz. Ochraniaj je również wiosną przed przymrozkami, by roślina nie umarzła w czasie największego rozwoju.
Wilgotność powietrza
Bonsai w upalne dni cierpią z powodu suchego powietrza. Aby zmienić wilgotność, umieść przy roślinie pojemnik z wodą, aby mogła parować i nawilżać powietrze. Dodatkowo, jeśli drzewko znajduje się przy murach, spryskaj ściany wodą dla lepszego efektu.
Podlewanie
Nie podlewaj drzewka rutynowo. Musisz obserwować roślinę i na tej podstawie stwierdzić, czy trzeba dostarczyć wodę. Podlewanie to bardzo indywidualna kwestia, zależna od gatunku, pogody i wielkości drzewka.
Nawożenie
Ze względu na ograniczenia wynikające z małej doniczki, w której rośnie roślina, powinieneś ją odpowiednio nawozić. Proporcja fosforu, azotu i potasu powinna być dobrana indywidualnie w zależności od sezonu i gatunku rośliny.
Rośliny nadające się, by wprowadzić sztukę bonsai do ogrodu
Bonsai jest piękną formą modyfikacji roślin, która jest niepowtarzalna i piękna. Pomimo skomplikowanej procedury przycinania, nada się tutaj większość rodzajów krzewów i drzew. Najlepiej wykorzystać rodzime gatunki z 2-3 letnią sadzonką, np. dąb, wiśnia, jałowiec, sosna, brzoza, wierzba.
Przycinanie
Pierwsze cięcie usuwa wszystkie zbędne pędy boczne i gałęzie, które psują ci koncepcję artystyczną. Drzewa mają tendencję do wzrostu wierzchołka, dlatego należy go przycinać. Po tym zabiegu podwiąż pozostałe gałęzie drutem do zamierzonej formy. Potrzeba tu trochę cierpliwości, ponieważ dopiero po 3-4 latach gałęzie odkształcą się w pożądanej pozycji i będziesz mógł precyzyjnie przycinać roślinę do wybranego stylu.
Bonsai nie jest łatwe do opanowania. Potrzeba dużo czasu, by móc zachwycić się swoich dziełem sztuki. Drzewa formowane przyciągają uwagę i sprawiają, że ogród staje się interesujący.