Planując ogród skalny lub chcąc zagłębić się w europejską medycynę naturalną, warto sięgnąć po przywrotnik. To prosta w uprawie roślina o licznych właściwościach leczniczych. Sprawdź, co należy robić, aby w pełni skorzystać z możliwości przywrotnika.
Alchemilla vulgaris, w Polsce nazywana przywrotnikiem pospolitym, to roślina z rodziny różowatych. Przywrotnik pospolity bywa nazywany także lwią łapą lub nawrotnikiem. To wyjątkowo interesująca roślina, przez wielu ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze. Obecnie przywrotnik został częściowo zapomniany, lecz warto go uprawiać.
Skąd pochodzi i czym charakteryzuje się przywrotnik?
Występuje naturalnie na terenie kraju. Rośliny znajdujące się w tej rodzinie są dość powszechne na całym świecie. Najczęściej spotkać ją można na wilgotnych łąkach i w przydrożnych rowach. Po zetknięciu z odpowiednio wilgotnym podłożem mają tendencję do szybkiego ukorzenienia się.
Przywrotnik jest byliną osiągającą średnio 50 cm wysokości. Jego łodygi są płożące i lekko wzniesione. Obserwując ich przekrój, można zauważyć, że są puste w środku. W dotyku natomiast lekko omszone. Liście przywrotnika są klapowane, często pokryte kropelkami wody. Wynika to z cechy charakterystycznej tej rośliny – szparek wodnych.
Przywrotniki to pospolicie występujące rośliny. Zazwyczaj nie ma żadnego problemu z ich pozyskaniem oraz uprawą.
W jaki sposób należy uprawiać ziele przywrotnika?
Uprawianie przywrotnika nie jest bardzo trudne, lecz warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim stanowisko, na którym na rosnąc zdrowy i silny przywrotnik, musi być słoneczne lub co najmniej półcieniste. W zbyt ciemnym miejscu uprawa nie będzie efektywna.
Przywrotnik potrzebuje także wilgotnego podłoża. Najlepiej sprawdzi się żyzna, próchnicza gleba o standardowej przepuszczalności. W przypadku pH przywrotnik nie ma zwykle nadmiernych wymagań, czasem jednak najlepiej rośnie w glebie wapiennej.
Większość odmian przywrotnika charakteryzuje się dość dobrą odpornością na chłodne temperatury. Z tego względu zwykle nie ma konieczności dodatkowego zabezpieczania na zimę.
Przywrotnik zwykle rozmnaża się dość łatwo. Najpopularniejszą metodą są nasiona, choć można spotkać się z podziałem dorosłych roślin lub młodymi sadzonkami pędowymi.
Popularne odmiany przywrotnika
Przywrotnik występujący naturalnie na terenie Polski i chętnie wybierany do uprawy ogrodowej, występuje w kilku najpopularniejszych odmianach. Najczęściej spotykany jest przywrotnik miękki. To dość wysoka odmiana, dorastająca aż do 60 cm wysokości. Jego liście są omszone, o ząbkowanych krawędziach i długich ogonkach. Odmiana ta kwitnie zazwyczaj latem, między czerwcem a sierpniem. Jego kwiaty są drobne, lecz liczne. Najczęściej występują w odcieniach żółtozielonych.
Znacznie mniejszą odmianą przywrotnik zrosłolistny. Osiąga wysokość jedynie 30 centymetrów. Charakteryzuje się okrągłymi liśćmi, o jedwabistych włoskach od spodu. W przeciwieństwie do odmiany miękkiej kwitnie już od maja. Jego kwiaty także są drobne i charakteryzujące się zielonożółtą barwą. Ta odmiana najczęściej wybierana jest podczas projektowania skalniaków i rabatek.
Odmianą wykorzystywaną do celów leczniczych jest natomiast przywrotnik pospolity. W pełni rozwinięty osiąga wysokość od 10 do 40 centymetrów. Jego liście oraz kwiaty są podobne do pozostałych odmian. Okrągłe liście osadzone są na długich ogonkach oraz siedzących łodygach. Kwitnie najkrócej ze wszystkich odmian, jedynie w okresie od maja do czerwca.
Jakie zastosowanie ma przywrotnik w ogrodzie?
Przywrotnik pospolity najczęściej stosowany jest jako roślina lecznicza, lecz inne odmiany mają także wiele zastosować w standardowym ogrodnictwie. Doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna w najbliższej okolicy wszelkiego rodzaju oczek wodnych.
Jest to roślina świetnie łącząca się z innymi bylinami. Dzięki temu można tworzyć efektowne kompozycje oraz rabaty. Dla urozmaicenia można zasadzić także niskie krzewy, takie jak berberysy lub róże. Przywrotnik z powodzeniem może być uprawiany także w wilgotnych odmianach ogródków skalnych i murkach umiejscowionych w odpowiednio nasłonecznionych miejscach.
Wpływ przywrotnika pospolitego na organizm
Lecznicze właściwości przywrotnika były znane i wykorzystywane od lat. Napar z tej rośliny posiada terapeutyczny wpływ na układ trawienny. Dodatkowo charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym.
Działanie ściągające i przeciwkrwotoczne przywrotnika można wykorzystywać w leczeniu i wzmacnianiu naczyń krwionośnych. Doskonale sprawdza się także w zbijaniu gorączki. Napar z przywrotnika pospolitego można zażywać na niestrawność i w przypadku zaburzonej pracy żołądka i jelit.
Przywrotnik charakteryzuje się działaniem pożądanym przez wiele kobiet. Pomaga walczyć z mdłościami występującymi w pierwszym trymestrze ciąży, a dodatkowo łagodzi bóle miesiączkowe.
Ze względu na właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, przywrotnik doskonale sprawdza się w leczeniu chorób skóry. Jest zalecany zwłaszcza dla cery trądzikowej i borykającej się z przebarwieniami.
Substancje zawarte w przywrotniku pomagają także złagodzić skutki starzenia się skóry. Powszechnie stosuje się go w kremach przeciwzmarszczkowych.
Warto zapoznać się z leczniczymi właściwościami przywrotnika, a także możliwością jego uprawy w celach dekoracyjnych. Doskonale sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, a w formie suszonej także w naturalnej apteczce.