Dekoracje ogrodowe z opon znów świecą triumfy. Łabędzie z opon, rabaty z opon, wreszcie – oczko wodne z opony. Moda na recykling przerodziła się w istne szaleństwo, z którego można wyczarować naprawdę wspaniałą architekturę ogrodową. Choć wszystko jest możliwe, pozostaje pytanie, czy warto wykorzystywać opony do stworzenia oczka wodnego?
Oczko wodne z opony: za i przeciw
Opony są produktem, który powinno się oddawać do lokalnych punktów PSZOK, ponieważ podlegają one specjalnej utylizacji, ale również i recyklingowi – to właśnie z nich tworzy się specjalną powierzchnię na przykład na placach zabaw. Stare opony nie są odpowiednim materiałem do ogrodów, a już szczególnie nie wolno ich używać w okolicach warzywników, bowiem w trakcie rozkładu uwalniają do gleby szkodliwe substancje, które następnie przedostają się do plonów.
Patrząc z ekologicznego punktu widzenia, oczko wodne z opony nie jest zatem dobrym rozwiązaniem, ma bowiem negatywny wpływ na wartość gleby. Zdarza się jednak, że na podwórku zalega stara opona od traktora, która nie zawsze trafi do PSZOK, natomiast świetnie sprawdzi się w roli mini zbiornika wodnego.
Jak zrobić oczko wodne z opony?
Zbiornik wodny z opony od traktora jest bardzo prosty do wykonania. W miejscu, w którym ma się znaleźć, należy po prostu wykopać odpowiedniej wielkości dół, dobrze oczyścić go z chwastów, a następnie wyłożyć siatką zabezpieczającą dno przed kretami i nornicami. Wykonanie oczka wodnego zajmuje zaledwie kilka godzin w ciągu dnia, szczególnie że już na tym etapie po prostu należy umieścić oponę w dole.
Całość trzeba wyłożyć specjalną folią do stawów i zbiorników wodnych. Niewielkie oczko jest już w zasadzie gotowe.
Małe oczko wodne z opony – jak je obsadzić?
Brzeg oczka wodnego należy obsypać żwirem lub otoczakami, które zapobiegną zsuwaniu się folii. Kamienie dodatkowo oczyszczają deszczówkę, która będzie spływać do zbiornika podczas ulewnych dni. Wokół warto posadzić także rośliny, które cenią sobie dużą wilgotność, jak rododendrony, azalie czy miskanty chińskie.
Na dnie oczka można umieścić pompę, która będzie filtrować wodę lub fontannę solarną, która dodatkowo zachęci do odwiedzin ptaki. Kształt oczka oraz jego wielkość nie pozwalają na wpuszczenie do wody ryb, dlatego też ważny jest odpowiedni dobór roślin, aby glony nie zajęły całej powierzchni.
Oczko wodne z opony ozdobią lilie wodne, ale ponieważ są to rośliny dość ekspansywne, należy je od czasu do czasu rozdzielać. W małych zbiornikach wodnych najlepiej sprawdzą się:
- kaczeńce błotne;
- salwinia pływająca;
- żabiściek pływający;
- pływacz zwyczajny.
Oczko wodne z opony i rośliny, czyli jak je dobrze wsadzić
Budowa oczka wodnego to nie tylko nadanie mu kształtu, ale też właściwe obsadzenie. Rośliny wodne potrzebują specjalnych, jutowych donic, a także gliniastego podłoża. W tak małym zbiorniku wodnym, jakim jest oczko wodne z opony niezwykle ważne jest usuwanie nadmiaru roślin, które z czasem będą zajmować coraz większą powierzchnię.
Dodatkowym uzupełnieniem oczka wodnego z opony może być mini wodospad, który nie tylko odpowiednio przefiltruje wodę, ale również wprowadzi do ogrodu nieco odprężającego szumu. Można stworzyć go z wykorzystaniem kamieni, w tym także piaskowca.
Oczko wodne w ogrodzie, nawet to najmniejsze, sprawia, że życie w nim jest bardziej kolorowe i zróżnicowane. Nawet minizbiornik wodny przyciąga ptaki i owady, które robią sobie tu przystanek w trakcie podróży. Wykonanie oczka wodnego krok po kroku jest niezwykle proste i możliwe do zrobienia nawet w ciągu jednego dnia. W sam raz, by spędzić przy nim romantyczny wieczór!