Kwitnące lub ozdobne z liści gatunki roślin porastają brzegi rzek i stawów. Mogą one sprawić, że oczko wodne niewielkich rozmiarów będzie odzwierciedlać układ naturalnego zbiornika. Taka forma sadzawki jest także bardziej przyjazna dla przyrody – na roślinach chętnie bytują owady i ptaki. Nie sposób też zaprzeczyć, że obsadzone roślinami bagiennymi oczko prezentuje się romantycznie. Gatunki te mogą też powiększyć twoją kolekcję roślin o ciekawe egzemplarze.
Wysokie rośliny bagienne do obsadzenia oczka wodnego
Niewielkie stawiki najlepiej jest obsadzać roślinami bagiennymi o niezbyt intensywnym wzroście. Mogą one być dość wysokie, jednak istotny jest ich rozrost na szerokość. Oczywiście, im większy obszar wokół oczka chcesz zagospodarować, tym większą roślinę możesz wybrać. Jednak w niektórych aranżacjach najlepiej prezentują się wysokie gatunki.
Tatarak osiąga wysokość 1 m, może więc stanowić osłonę przed wiatrem. Pełni też funkcję ochrony przed nadmiarem słońca, dając odrobinę cienia w słoneczny dzień. Ma to duże znaczenie dla roślin o mniejszych wymaganiach co do jasności stanowiska, a także dla zwierząt wodnych, które muszą mieć miejsce do schronienia się przed światłem.
Lista niskich roślin wodnych i bagiennych
Znane niskie rośliny na obrzeża zbiorników wodnych mogą zamaskować miejsce połączenia trawnika z folią lub plastikowymi elementami. Stanowią spójne i gładkie przejście z trawnika do oczka. Pomagają też zaznaczyć granice bezpiecznej zabawy dla dzieci i zwierząt.
Na terenach podmokłych warto wybierać rośliny bagienne, które znoszą stale wilgotną glebę oraz zalewanie korzeni. W płytkim zbiorniku wodnym skorzystaj z roślin pływających i zanurzonych w wodzie. Wyglądem przypominający niezapominajkę przetacznik bobowniczek tworzy zwarte kępy, a jego liście wyglądem przywodzą na myśl miętę. W medycynie ludowej przypisuje się mu działania przeciwzapalne, moczopędne i uspokajające.
Rośliny bagienne kwitnące oraz ozdobne z liści
Główne funkcje roślin błotnych to filtrowanie i oczyszczanie wody. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia innych organizmów mieszkających w stawiku i jego okolicach. Jednak oprócz tych niewątpliwych zalet gatunki flory bagiennej często pełnią także funkcję ozdobną. Kwiaty nadbrzeżne i błotne, które w sezonie zachwycają kolorowymi płatkami, są chętnie sadzone wokół oczka wodnego i na jego brzegach. Do takich roślin zaliczyć należy krwawnicę i rozpław. Charakterystyczne żółte kaczeńce porastają brzegi zbiorników naturalnych oraz sztucznych. Mają ciemnozielone liście ozdobnie wyglądające na brzegu. Również białe kwiaty wytwarzane przez rozmaite gatunki uprawne strzałki prezentują się intrygująco i elegancko.
Jak i kiedy sadzić rośliny błotne?
Rośliny bagienne porastające brzegi zbiorników wodnych i płycizny mogą być sadzone w podmokłym terenie. Nie powinny być całkowicie zanurzone w wodzie. Podczas wybierania odpowiednich sadzonek roślin do obsadzenia oczka wodnego szukaj gatunków roślin wodnych pod kątem zalecanej głębokości sadzenia. Rośliny należy sadzić na głębokości 10 do 40 cm. Jeśli bryła korzeniowa ma znajdować się pod taflą wody, pamiętaj o tym, aby zakryć ją plastikowym koszykiem z otworami. Większość roślin bagiennych sadzi się wczesną wiosną.
Jeśli wybierasz gatunku wysokie, które dorastają do 1 m, mogą one zastąpić płotek. W takich zaroślach często kryją się ptaki. W warunkach naturalnych mogą wić tam gniazda i wyprowadzać młode.
Kup zestaw roślin wodnych na pierwszy i drugi plan. Wyłóż dno zbiornika specjalną folię, aby kontrolować rozrastanie się chwastów i dopiero co posadzonych roślin. W ten sposób zyskasz pięknie prezentujące się oczko wodne w naturalnym stylu.