Czy wiesz, dlaczego róża jerychońska zwana jest również zmartwychwstanką? Pewnie nie raz zdarzyło ci się obserwować zasychanie roślin domowych. Najczęściej trudno jest wtedy odratować ulubiony kwiat. Jednak w przypadku widliczki jest wręcz odwrotnie. Może bowiem wielokrotnie obumierać i się odradzać. Naturalnie występuje na terenach pustynnych, a w czasie suszy roślina się kurczy, zwija w kulkę i zasycha. W tym stanie nie jest przytwierdzona do podłoża i przemieszcza się z wiatrem. Kiedy pojawiają się opady deszczu, róża jerychońska odradza się, rozwija i tworzy gęstą kępę łuskowatych liści. Dowiedz się, jak ją uprawiać z dala od jej naturalnego otoczenia!
Uprawa róży jerychońskiej
Widliczka łuskowata jest łatwa w uprawie, jednak jej pielęgnacja wygląda zupełnie inaczej niż w przypadku innych roślin, którymi na co dzień się opiekujesz. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak dbać o tę roślinę. Pamiętaj, że to, czy prawidłowo się rozwinie, zależy w ogromnej mierze od tego, w jakich warunkach była przechowywana przed zakupem. Jeśli chcesz mieć w swojej kolekcji różę jerychońską, kup ją w sklepie, do którego masz zaufanie.
Nawadnianie
Róża jerychońska to roślina odporna na suszę. Dzieje się tak za sprawą niezwykłych właściwości, które opisaliśmy powyżej. Jednak długotrwały brak dostępu do wody może działać na roślinę osłabiająco. Najlepiej więc ożywiać ją na około tydzień, a następnie ponownie pozwolić jej wyschnąć na kolejne 2-3 tygodnie. Taki cykl roślina może powtarzać wielokrotnie. Jak wygląda jej nawadnianie?
- Do uprawy widliczki nie jest potrzebna doniczka, wystarczy podstawka lub szklany pojemnik.
- Nie należy jednak zanurzać jej całej w wodzie, ponieważ wówczas może gnić.
- Najlepiej umieścić w pojemniku kamienie, podlać je wodą i postawić na nich widliczkę, tak aby zanurzone były tylko korzenie rośliny.
- Wodę dla róży jerychońskiej najlepiej przegotować i odstawić na jakiś czas.
Stanowisko i nawożenie
Stanowisko róży jerychońskiej powinno być dobrze oświetlone, jednak nie w bezpośrednim słońcu. Z tego powodu lepiej zrezygnować z ustawiania jej na mocno nasłonecznionych parapetach.
Wysokie zdolności przetrwania róży jerychońskiej sprawiają, że ma ona znikome zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Z tego powodu nie trzeba jej nawozić.
Rozmnażanie
Widliczka rozmnaża się przez zarodniki umiejscowione na szczytach pędów. Chcąc rozmnożyć roślinę, można spróbować odciąć niewielką część szczytową pędu i ukorzenić ją w podłożu. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Jeśli się go podejmiesz, pamiętaj o dezynfekcji narzędzi przed przystąpieniem do cięcia.
Choroby
Różę jerychońską mogą trapić infekcje bakteryjne i grzybicze, dlatego tak ważne jest podlewanie jej czystą wodą. Jeśli twoja widliczka jest w stanie ożywionym, regularnie wymieniaj wodę, w której stoi. Wówczas powinieneś przepłukać ciepłą wodą pojemnik i kamienie w nim umieszczone.
Róża jerychońska – zastosowanie i właściwości
Róża jerychońska to ciekawa roślina, z której możesz stworzyć piękne, dekoracyjne kompozycje. W tym celu możesz wykorzystać ozdobne naczynia, podstawki i słoje. Jak się okazuje, roślina jest cenna nie tylko ze względu na ciekawy procesu powrotu do życia i nietypowe możliwości aranżacji wnętrza, jakie otwiera. W stanie zielonym oczyszcza powietrze z dymu papierosowego i zanieczyszczeń, odświeżając je. Świetnie sprawdzi się jako prezent dla miłośnika kwiatów domowych. Szczególnie zaskoczone takim podarunkiem będą osoby, które nie znają niezwykłych właściwości tego gatunku.
Czy różę jerychońską można sadzić w doniczkach?
Omawiany w tym poradniku gatunek Selaginella lepidophylla nie nadaje się do uprawy w ziemi. Są jednak inne widliczki, które mają podobny pokrój, a które można posadzić w glebie. Są to:
- widliczka Kraussa (Selaginella kraussiana), której delikatne pędy przypominają gęsty mech;
- mocno rozgałęziona widliczka Martensa (Selaginella martensii).
W Polsce w stanie dzikim występuje widliczka ostrozębna (Selaginella selaginoides) o charakterystycznych, wzniesionych pędach.
Róża jerychońska – legendy i symbolika
Zainteresowanie różą jerychońską wynika nie tylko z niezwykłych jej właściwości. Podobno roślina przynosi domownikom szczęście, a jej obecność w mieszkaniu gwarantuje przyjazną atmosferę i spokój. Legenda głosi, że roślina mimo okresu suszy rozkwitła, kiedy Święta Rodzina przemierzała Jerycho. Widząc to, Maryja pobłogosławiła różę jerychońską i podarowała jej życie wieczne. Zdolność do „zmartwychwstania”, a także legendy czynią ją cenną ozdobą i symbolem Świąt Wielkanocnych.
Ile kosztuje róża jerychońska?
Zadziwiająca jest również cena widliczki. Roślinę można kupić już za kilka złotych. Nie będziesz miał problemu z jej znalezieniem, ponieważ jest dostępna w większości sklepów ogrodniczych i kwiaciarniach.
Róża jerychońska to zjawiskowa, a zarazem łatwa w uprawie i pielęgnacji roślina. Warto mieć ją w swoim mieszkaniu ze względu na jej zdolność oczyszczania powietrza. Można z niej tworzyć ciekawe kompozycje florystyczne. Idealnie sprawdzi się dla osób, które mają skłonność do przesuszania swoich roślin domowych. Jedyne, o czym należy pamiętać, chcąc cieszyć się pięknym wyglądem widliczki, to konieczność używania czystej, świeżej wody w podstawkach oraz jej regularnej wymiany.