To, że rośliny trujące dla psa znajdują się w naszym domu, nie musi od razu oznaczać, że zwierzę się zatruje. Zwierzęta mają instynkt, który nie pozwala im na spożywanie niebezpiecznych roślin. Niestety zdarzają się wyjątki. W toku udomowiania, niektóre okazy mogły utracić ten instynkt, w związku z czym będą obgryzały, potencjalnie niebezpieczne dla ich zdrowia gatunki. Jeżeli twój pupil wykazuje takie skłonności, musisz zadbać o to, aby trujące rośliny znajdowały się poza jego zasięgiem. Poznaj kilka trujących roślin.
Rośliny trujące dla psa
Rośliny trujące dla psa wbrew pozorom są powszechne. Do tej długiej listy zaliczają się nie tylko rośliny egzotyczna, ale również rodzime gatunki. Nie oznacza to jednak, że musisz wpadać w panikę. Jeżeli twój kot lub pies nie wykazuje skłonności do obgryzania liści, możesz być spokojny. Duże ryzyko pojawia się jednak w chwili przyjęcia do domu młodego zwierzęcia. Szczeniaki oraz kocięta mogą podczas zabawy i poznawania świata przypadkowo połknąć fragmenty liści.
Cis — rośliny trujące dla psa
Jest to iglasty krzew o ciemnozielonych liściach, który bardzo często zajmuje zacienione wystawy w naszych ogrodach. Gatunek wiecznie zielony, który występuje naturalnie na terenie Europy i Azji. W tym przypadku toksyczne są wyłącznie nasiona, które znajdują się w czerwonej mięsistej osnówce. Spożycie powoduje zaburzenia układu pokarmowego. W skrajnych przypadkach pojawia się również zaburzenie rytmu serca, jest to bardzo niebezpieczna sytuacja. Jeżeli w twoim ogrodzie znajduje się ten gatunek i zauważysz u pupila objawy zatrucia, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Konwalia majowa – co się stanie, gdy pies zje kwiatek?
To uroczy gatunek, który często gości w ogrodach ze względu na swój delikatny charakter oraz piękne kwiaty. Niestety jest to roślina zawierająca toksyny. Zarówno świeże, jak i ususzone części rośliny są trujące. Największe zagrożenie stwarzają liście oraz kwiaty. Jeżeli trzymasz konwalie w wazonie, zadbaj o to, aby woda nie była dostępna dla zwierząt, ponieważ również ona jest toksyczna. Trucizna, którą zawiera konwalia, atakuje przewód pokarmowy, serce oraz moczowody. Charakterystyczne objawy to nudności, zaburzenia czynności serca, częste oddawanie moczu oraz ogólne osłabienie.
Bluszcz – pnącze ogrodowe, które grozi zatruciem przez saponiny
To popularne pnącze może stanowić spore zagrożenie dla kota lub psa. Coraz częściej gatunek występuje nie tylko w ogrodach, ale również na balkonach, gdzie uprawiany jest w wersji doniczkowej. Zwierzęta domowe mają więc dużo okazji do potencjalnego kontaktu z niebezpieczną rośliną. Bluszcz jest szkodliwy nie tylko w momencie spożycia. Również kontakt zewnętrzny może powodować wysypkę oraz inne reakcje alergiczne. Odpowiada za to saponina, garbniki i kwas mrówkowy, które wytwarzane są przez ten gatunek. W przypadku spożycia pojawia się biegunka oraz problemy z oddychaniem.
Monstera – piękne, ale szczególnie niebezpieczne liście
Gatunek bardzo modny w ostatnim czasie. Stała się tak popularna, że bez trudu można ją znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym. Oczywiście jest to ciekawa i piękna roślina, która przekonała do siebie ludzi swoimi nietypowymi, dużymi liśćmi. Niestety zawiera ona szczawiany wapnia, które stanowią potencjalne zagrożenie dla zwierząt domowych. Powodują one ślinotok oraz intensywne podrażnienie błon śluzowych. W przypadku spożycia przez czworonoga dużej ilości rośliny może ona wywołać niewydolność nerek, a w konsekwencji śmierć. Znane są również przypadki śpiączki spowodowanej monsterą.
Rośliny trujące dla psa — jak poznać, że pupil zjadł trującą roślinę doniczkową?
Są pewne objawy, które powinny zwrócić twoją uwagę. Jeżeli zauważysz, że kot lub pies zachowuje się w podejrzany sposób, to prawdopodobnie konieczna będzie wizyta u weterynarza. Klasycznym sygnałem jest oczywiście biegunka i wymioty. Mogą zdarzyć się również konwulsje. Pupil może wykazywać brak apetytu z powodu opuchniętego języka. Często dziąsła i język przybierają również jaśniejszą barwę. Ważne jest, abyś w chwili zagrożenia nie czekał. Niepokojące objawy należy od razu skonsultować z odpowiednim specjalistą, który będzie mógł podjąć właściwe działania.
Lista roślin, które zawierają toksyczne substancje, jest bardzo długa. Wśród nich znajduje się gwiazda betlejemska, bukszpan, czarny bez, wawrzynek wilczełyko, funkia i zimowit jesienny. Groźne mogą być gatunki doniczkowe i cięte kwiaty, które umieszcza się w wazonach. W trosce o zdrowie pupila należy szczególnie uważać podczas projektowania ogrodu. Dobrze, abyś znał gatunki, które sadzisz i wiedział, czy są to rośliny trujące dla psa. Pomoże ci to stwierdzić, czy są one bezpieczne.