Dereń świdwa stanowi kolejny przykład, że zima w ogrodzie nie musi być najmniej atrakcyjną porą roku. Gdy większość roślin zamiera, on ukazuje swoją dekoracyjną odsłonę. Jak o niego dbać?
Dereń świdwa (Cornus sanguinea) to krzew ozdobny z rodziny dereniowatych (Cornaceae). Roślina o zwartym pokroju dorastająca do 4 m wysokości. Naturalnym środowiskiem występowania są tereny Europy, w tym całe terytorium Polski. Najczęściej można go spotkać na obrzeżach lasów, łęg i zboczy górskich. Dobrze się sprawdza jako nasadzenia parkowe i żywopłotowe, a również do kształtowania zieleni miejskiej. Doskonale podkreśla charakter ogrodów naturalistycznych i leśnych. Wydaje niejadalne granatowe, wręcz czarne owoce. Co warto wiedzieć o tej roślinie? Sprawdź!
Odmiany krzewu ozdobnego
Oryginalna roślina ma wiele atrakcyjnych form, poznaj najbardziej widowiskowe odmiany derenia:
- „Green Light”, szybko rosnąca odmiana o żółtych pędach;
- „Winter Beauty”, zwana również „Winter Flame” o pięknym zmieniającym kolory pędach;
- „Midwinter Fire”, rozłożysty krzew o dekoracyjnych, barwnych pędach;
- „Compressa”, wyróżniają ją dekoracyjne, silnie pofałdowane liście.
Uprawa i pielęgnacja
Może rosnąć w miejscu zacienionym, jednak stopień nasłonecznienia ma bezpośredni wpływ na intensywność wybarwienia pędów. Okazy ze stanowisk nasłonecznionych pozostają żółto-zielone lub delikatnie pomarańczowe. Nie ma też szczególnych preferencji w stosunku do gleby, w której rośnie – odnajduje się we wszystkich rodzajach (z wyjątkiem odmiany „Compressa”, która preferuje umiarkowanie wilgotne podłoże o lekko zasadowym lub obojętnym odczynie). Wzorowo znosi mrozy i zanieczyszczone powietrze. Środki organiczne warto stosować jako ściółkę, bo znacznie ograniczają wyrastanie chwastów. Dobrze jest ją wymieniać co roku na wiosnę.
Nawożenie
Dokarmianie nawozem azotowym rozpocznij wiosną i kontynuuj do końca czerwca. Możesz stosować preparaty mineralne wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin ozdobnych lub nawozy naturalne, np. obornik lub kompost.
Kwitnienie i owocowanie
Kwitnie w okresie od maja do końca czerwca. To właśnie wtedy na końcach pędów pojawiają się delikatne białe i bezzapachowe kwiaty zebrane w baldaszkowate kwiatostany. Owoce (pestkowce), które wydaje na świat dereń świdwa, mają około 6 mm średnicy i granatową barwę.
Dereń świdwa – rozmnażanie
Krzew rozmnaża się za pomocą zdrewniałych sadzonek. Pobiera się je jesienią, ale dopiero jak z derenia świdwy opadną liście. Wybierz najsilniejsze, zdrowe pędy i podziel na odcinki o ok. 20 cm długości. Nie warto na sadzonki wybierać pędów wierzchołkowych, ponieważ słabo się ukorzeniają. Pędy zebrane w pęczki umieść w skrzyneczce z wilgotnym piaskiem i całość przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Wiosną możesz młode rośliny umieścić w rozsadniku. Sadzonki umieszcza się na takiej głębokości, aby tylko górne pąki wystawały ponad powierzchnię ziemi. Takie sadzonki hoduj w rozsadniku, dopóki nie wytworzą silnych, zdrowych korzeni.
Sadzenie
Najkorzystniejsze terminy sadzenia krzewów to wiosna i jesień. Aby młoda sadzonka derenia świdwy dobrze się rozrosła, musi mieć zapewnione dobre nawodnienie podłoża, najłatwiej to uzyskać na początku i końcu okresu wegetacyjnego. Należy pamiętać, że dereń świdwa rozrasta się poprzez podziemne rozłogi. Dlatego średnica dołu, który wykopiesz, powinna być dwukrotnie większa od bryły korzeniowej sadzonki. Natomiast jego głębokość, jak w przypadku innych krzewów powinna być taka sama, na jakiej roślina rosła przed wsadzeniem do gruntu.
Przy sadzeniu uważaj na powstawanie kieszeni powietrznych
Przy zakopywaniu rośliny co chwilę potrząsaj delikatnie roślinę, aby ziemia dostała się w każdą pustą przestrzeń pomiędzy korzeniami i zapobiegła powstawaniu tzw. kieszeni powietrznych. Można też zapobiec ich powstaniu przez obfite podlanie rośliny. W przypadku kiedy ziemia nie będzie wypełniać całej tej przestrzeni, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że krzew umrze.
Dereń świdwa (Cornus sanguinea) często jest uznawany za pospolitą roślinę, jednak to niezwykle ozdobny krzew, który może upiększyć każdą zieloną przestrzeń. Jego niebywałym atutem są niskie wymagania pielęgnacyjne i wysoka odporność na niskie temperatury. Mamy nadzieję, że już wiesz, w jaki sposób pielęgnować ten krzew.