Nemezja powabna (Nemesia strumosa) to kolorowa i łatwa w uprawie roślina, która może być piękną ozdobą balkonu lub ogrodu. Jak o nią dbać?
Nemezja powabna (Nemesia strumosa) to piękna roślina jednoroczna z rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). Jej naturalne środowisko to tereny Ameryki Południowej. Z reguły są to kwiaty o niskim pokroju dochodzącym do 30-40 cm wysokości i drobnymi, olśniewającymi kolorami kwiatami zebranymi w swobodne grona.
Gatunki i odmiany nemezji
Rodzaj Nemesia obejmuje kilkadziesiąt gatunków roślin. Poza nemezją powabną warto wyróżnić inne o szczególnych walorach dekoracyjnych:
- nemezja rozłożysta (Nemesia fruticans);
- nemezja wielobarwna (Nemesia versicolor);
- oraz mieszańce.
Natomiast do najpopularniejszych odmian Nemezji powabnej zaliczamy:
- „Orange Prince”, kwitnie na wyraziste pomarańczowe odcienie;
- „Blue Gem”, z charakterystycznymi szafirowymi kwiatami;
- „Fire King”, odmiana o karminowej barwie;
- „Helvetia”, wyróżniają ją biało-czerwone płatki;
- „Blue Bird”, wyróżniają ją fioletowo-niebieskie kwiaty.
Uprawa i wymagania nemezji
Optymalne stanowisko dla tej rośliny to słoneczna, ciepła i jednocześnie zaciszna wystawa. Ustawiając roślinę w takich warunkach, będziesz cieszyć się jej pięknym obfitym kwitnieniem. W miejscu zacienionym uprawa rośliny będzie znacznie łatwiejsza, okres kwitnienia się wydłuży, ale ilość kwiatów nie będzie tak liczna.
W kwestii podłoża najlepiej sprawdzi się gleba żyzna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna. PH podłoża może mieć szeroki zakres, od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Roślina poradzi sobie również w ziemi gorszej jakości, jeżeli jednak chcesz przez całe lato cieszyć się licznymi, silnie wybarwionymi kwiatami, postaraj się zapewnić jej jak najlepsze warunki – z pewnością ci się odwdzięczy.
To stosunkowo łatwa w uprawie roślina, która nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy odpowiednie podlewanie (nie można dopuścić do przesuszenia) i usuwanie wyrastających chwastów. Ponadto co 2-3 tygodnie nemezję warto zasilić nawozem do roślin kwitnących.
Ogrodnicy są zgodni co do wysokiej odporności rośliny. Niezwykle rzadko choruje, a to co jej najczęściej szkodzi, to zbyt duże ilości wody. Roślina wybitnie nie lubi być przelana. Szkodniki się nią nie interesują, więc ewentualne opryski nie powinny być potrzebne.
Wysiew nasion
Najłatwiejsze i najefektywniejsze rozmnażanie nemezji zachodzi poprzez wysiew nasion do doniczek, skrzyni lub inspektów w kwietniu. Zalecana rozstawa to 20×20 cm i warto jej od razu przestrzegać, a później tylko pikować roślinę. Zazwyczaj nasiona kiełkują po ok. 10-14 dniach. Jeżeli uprawa ma odbywać w ogrodzie, pamiętaj, że rozwinięte sadzonki wysadzamy wprost do gruntu dopiero w drugiej połowie maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach.
Młode nemezje warto delikatnie przycinać, ponieważ pobudza to je do wzrostu i rozkrzewiania, w efekcie rośliny będą bujniejsze i bardziej okazałe. Roślina obumiera przy najmniejszym mrozie, a wahania temperatury toleruje zaledwie do kilku stopni Celsjusza.
Ciekawostką jest fakt, że nemezję powabną można łatwo krzyżować. Jeżeli chcesz to sprawdzić, zbierz nasiona kwiatów z domowej uprawy i zasiej w następnym roku. Wyhodowane rośliny powinny mieć bajeczne różnokolorowe barwy i zachwycać oko niejednego wielbiciela kwiatów.
Kwitnienie nemezji
Wszystkie nemezje łączy bardzo obfite, długie kwitnienie, które obejmuje okres od czerwca do września. Ponadto charakteryzuje je mnogość kolorów wypuszczanych kwiatów, które mogą być jedno-, dwu- lub wielobarwne. Dwuwargowe kwiaty są zebrane w swobodnie wiszące grona. Najpopularniejsze kolory to:
- żółty;
- pomarańczowy;
- różowy;
- biały;
- fioletowy;
- niebieski;
- czerwony;
- a także kolory mieszane.
Kwiatostany mają około 2 cm średnicy.
Jeżeli zauważysz, że roślina przekwita lub jej kwiaty znacznie się osłabiły wskutek ochłodzenia, zaniedbania lub błędów pielęgnacyjnych, jak najszybciej ją przytnij pędy z obumarłymi kwiatostanami. Po tym zabiegu powinna w niedługim czasie znowu zakwitnąć.
Nemezja powabna na tarasie i w ogrodzie
Nemezja świetnie się sprawdzi sadzona w grupach na rabatach i przydomowych skalniakach. Można ją stosować jako ozdobę murków, np. sadząc w szczelinach (to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w Holandii). Niemniej jednak z powodzeniem można uprawiać ją w pojemnikach, dzięki czemu mogą stanowić przepiękną ozdobę balkonu lub tarasu.
Pamiętaj, że w naszym klimacie to roślina jednoroczna, więc po zakończonym sezonie nie ma sensu przenosić jej w ciepłe miejsce lub osłaniać przed nadchodzącym zimnem. Zaschnięte sadzonki po prostu zutylizuj.
Te pełne powabu i delikatności kwiaty na balkon, taras i rabaty powinny być brane pod uwagę przez każdego ogrodnika amatora. To niezwykle efektowne, a zarazem eleganckie rośliny, które mogą przyozdobić każdy zakątek przydomowego ogródka.