Czym jest fiołek pachnący? Czy fiołek wonny i pachnący to ta sama roślina? Jakie wyróżniamy odmiany fiołka pachnącego? Wszystko o roślinie z pięknymi, drobnymi fioletowymi lub białymi intensywnie pachnącymi kwiatami dowiesz się z poniższego artykułu!
Dlaczego warto posadzić fiołka wonnego w swoim ogrodzie? Czy fiołek wonny jest trudny w uprawie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym wpisie dotyczącym fiołka pachnącego! Dowiesz się z niego, jak uprawiać roślinę, co warto o niej wiedzieć i jakie zabiegi pielęgnacyjne są niezbędne do jej prawidłowego rozwoju!
Fiołek wonny – co to jest?
Viola odorata należy do bylin mrozoodpornych. Naturalnie występuje w lasach liściastych w Europie, północnej Afryce i zachodniej Azji. Jego wysokość dochodzi do 15 cm. Kwiaty pojawiają się już w marcu, a przekwitają w okolicach połowy maja. W okolicy rośliny często pojawiają się motyle i owady, które żywią się jej nektarem. Wszystko ze względu na fakt, że fiołek wonny jest rośliną miododajną.
Często są uprawiany w rabatkach i ogrodach skalnych. Najczęściej spotyka się je w postaci rozległych dywanów, które otaczają drzewa lub oczka wodne. To jedna z najpiękniej pachnących roślin wieloletnich z rodziny fiołkowatych. Przebywanie w ogrodzie z fiołkami z pewnością pozytywnie wpłynie na twój nastrój.
Uprawa fiołka wonnego
Sadzonki fiołka najlepiej rozwijają się na stanowiskach półcienistych i cienistych. Roślina potrzebuje żyznej gleby o wysokim poziomie przepuszczalności. Warto, by była bogata w próchnicę. Viola odorata może rosnąć również na przeciętnej glebie ogrodowej, o ile nie jest ona mocno gliniasta i ciężka. Podłoże nie może być zbyt mokre, ale roślina nie toleruje suszy – najlepiej zadbać o umiarkowaną wilgotność. Najlepszym miejscem w ogrodzie jest okolica krzewów i drzew, gdzie fiołki nie są narażone na nadmierne nasłonecznienie. Roślina na rabatach kwitnie w kwietniu i maju.
Ciekawe odmiany fiołka pachnącego
Roślina wyróżnia się pięknymi odmianami, które różnią się od siebie kolorystyką kwiatów, wymiarami i okresem kwitnienia. Do najpopularniejszych należą:
- „Alba” – to bardzo pożądana wariacja fiołka z białymi kwiatami o intensywnej barwie. Często krzyżuje się z fioletowymi fiołkami i może osiągać wysokość do 20 cm. Ma również sercowate liście o jasnozielonej barwie;
- „Red Charm” – odmiana tworząca kobierce o przepięknym zapachu i fiołkoworóżowych kwiatach;
- „Suplhurea” – ma kwiaty o pomarańczowożółtej barwie;
- „Aurea” – charakteryzuje się liśćmi w złotawych odcieniach.
Viola odorata – zastosowanie
Intensywnie pachnące kwiaty oraz liście fiołka są bardzo cenne. Od lat ta roślina okrywowa ma szerokie zastosowanie. Świeże kwiaty wykorzystuje się w wiosennych bukiecikach, a przyjemny zapach sprawia, że często używa się ich do tworzenia wody kwiatowej oraz perfum. Natomiast wywar znajduje zastosowanie w kosmetyce, gdzie używany jest do płukania jamy ustnej, przemywania twarzy. Same liście mogą być składnikiem maseczek.
Fiołek wonny – moczopędny kwiat, który działa wykrztuśnie, żółciopędnie i rozkurczowo
Ponadto roślina ma liczne właściwości lecznicze i prozdrowotne. Suszone kwiaty są składnikiem syropu na kaszel. Działają także przeczyszczająco, uspokajająco oraz nasennie. Natomiast z pomocą suszonych liści i korzenia można leczyć katar. Co ciekawe, fiołek wonny jest wykorzystywany w kuchni, ponieważ jego kwiaty są jadalne, a smak przyjemnie słodki. Często kandyzowane płatki mogą stanowić oryginalny dodatek do ciast i deserów. Dodaje się je również do sałatek owocowych i warzywnych.
Olejek eteryczny z fiołka wonnego
Ziele fiołka wonnego jest wykorzystywane również w olejkach eterycznych. Właściwości lecznicze są wykorzystywane już od setek lat. Niegdyś kwiaty cięte i liście wykorzystywano w medycynie ludowej. Przygotowywano z nich środki napotne, moczopędne oraz łagodzące objawy chorób dróg oddechowych. Ponadto mogły regulować przemianę materii i łagodzić stany zapalne.
Pielęgnacja fioletowej byliny
Pielęgnacja fiołka wonnego nie jest trudna i każdy powinien sobie z nią poradzić. Najważniejszym aspektem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża, ponieważ bylina nie toleruje suszy w okresie letnim i zbyt dużej ilości wody zimą. Najlepiej sadzić fiołka wonnego na przepuszczalnych glebach. Mimo tego, że jest mrozoodporny, warto go zabezpieczyć na zimę.
Ze względu na fakt, że fiołek wonny jest rośliną bardzo ładną, a przy tym łatwą w uprawie, każdy może mieć piękne kwiaty w swoim ogrodzie. Jeśli pragniesz urozmaicić przestrzeń na zewnątrz kolorowymi nasadzeniami, fiołek wonny będzie idealnym rozwiązaniem!