Żurawka ogrodowa to piękna roślina o kolorowych liściach. Istnieje wiele jej odmian, a każda z nich wygląda zjawiskowo. Zaadaptuje się w każdym nasłonecznionym ogrodzie, a nawet w cieniu. Nie potrzebuje specjalnego traktowania, aby cieszyła oko. Coraz częściej można spotkać ją w parkach i na skalniakach. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej bylinie.
Żurawka Heuchera
Żurawki idealnie sprawdzają się do sadzenia na obrzeżach rabat, w parkach i ogrodach. Pochodzi z Ameryki Północnej i należy do rodziny skalnicowatych Saxifragaceae. To roślina zimozielona i mrozoodporna – może zakwitnąć nawet w trakcie zimy, w zależności od gatunku.
Wygląd żurawki
To roślina ozdobna. Cechą charakterystyczną są jej sercowate i klapowate liście. Przybierają różne kształty w zależności od gatunku. Zwrócić uwagę należy na wielobarwność liści. Oprócz typowego zielonego, kolor liści może być: żółty, czerwony, różowy, fioletowy, niebieski oraz wielokolorowy. Popularne są także rodzaje ze wzorkiem na powierzchni liścia. Nie jest zbyt wysoką rośliną. Osiąga do 40 cm wysokości. Żurawka tworzy niską, zwartą kępę w ogrodzie. Możesz dowolnie dobierać kolory, gatunki i odmiany według własnego pomysłu na aranżację. Im różnorodniej, tym ciekawiej będzie wyglądał twój ogród.
Kwiaty żurawki
Kwiaty nie są zbyt atrakcyjne, nie zawsze rozkwitają. Z wierzchołków pędów wyrastają wiechowate kwiatostany. Żurawki kwitną na przestrzeni czerwca i kwietnia. Są osadzone na długich łodygach, osiągają wysokość do 60 cm. Kwiaty są niewielkie, białe, różowe lub zielone. Na uwagę zasługują kwiaty żurawki drżączkowatej, które są dzwonkowate.
Odmiany
Odmian żurawki ogrodowej jest niesamowicie dużo. Liście mogą przybierać wiele barw (zielone, pomarańczowe, fioletowe, czarne) i kształtów (sercowate, szpiczaste, klonowate). Heuchera jest zazwyczaj ciemnolubna – im ciemniejsze liście, tym mniej światła potrzebuje.
Żurawki ciemnolubne
Każdy rodzaj tej rośliny najlepiej uprawiać w cieniu. Te o jasnym, jak i o ciemnym zabarwieniu. Propozycje do zasadzenia w cieniu:
- „Red Lightinin” – zielonożółte liście posiadają pomarańczowe unerwienie w czasie sezonu wegetacyjnego. Latem rozkwita na biało;
- „Lime Rickey” – limonkowe, jasne liście, które rozjaśniają ciemne zakamarki ogrodu;
- „Lime Marmalade” – posiada pofałdowane, żółtozielone liście. Bardzo szybko rozrasta się (osiąga 30 cm) i pojawiają się nowe liście. Doskonale sprawdza się do tworzenia kontrastowych kompozycji;
- „Gold Zebra” – jak możesz się domyśleć, na złotej/żółtej powierzchni widnieją ciemne prążki. Pięknie sprawdza się wyeksponowana na ciemnym tle ze względu na jasne obwódki;
- „Green Spice” – ma kolor biało-purpurowy i zielone obwódki. Przebarwia się pod koniec lata, dzięki czemu w twoim ogrodzie powstanie piękny miks kolorów. Najlepiej prezentuje się w grupach.
Żurawki na słońce
Istnieją odmiany, które lubią się ze słońcem, nawet te o ciemnym ubarwieniu. Przykłady do posadzenia na słońcu:
- „Obsidian” – ulistnienie ciemne w kolorze obsydianu. Letnimi miesiącami przybiera wręcz czarną barwę. Zimą nie traci swojego uroku, jest ozdobą całoroczną. Wśród wszystkich żurawek ma najciemniejsze liście;
- „Cherry Cola” – intensywnie czerwony kolor. Porą letnią na sterczących pędach pojawiają się białe kwiaty. Dobrze znosi tymczasową suszę i intensywne słońce;
- „Black Pearl” – mocno pofałdowane, błyszczące liście w kolorze czerni;
- „Midnight Rose” – na purpurowych liściach w kształcie serca leżą jasnoróżowe plamki. Kwitnie przez całe lato;
- „Purple Prince” – nadaje się na słońce i do cienia. Ma purpurowe liście, a barwa pod koniec lata staje się coraz głębsza.
Uprawa
Pomimo że roślina nie jest zbyt wymagająca, musisz zapewnić jej odpowiednie podłoże, aby mogła się rozwijać. Poskutkuje to łatwą pielęgnacją i pięknym rozrostem. Podłoże koniecznie musi być przepuszczalne o wysokim poziomie próchnicy. Żurawki najlepiej rosną na podłożu o odczynie obojętnym i średnim poziomie wilgotności. Nie potrzebują szczególnego nawożenia i ciągłego podlewania.
Pielęgnacja
Żurawki nie potrzebują zbyt wiele uwagi, a ich pielęgnacja jest bardzo prosta. Posadzone w półcieniu nie wymagają stałego dostarczania wody, chyba że w upalne dni. Jeśli posadziłeś je w nasłonecznionym miejscu, musisz je podlewać częściej, ze względu na wysychanie podłoża. Nie przesadzaj z ilością wody – choroby roślin bylinowych wynikają głównie z przelania. Najczęściej żurawkę atakują choroby grzybowe atakujące korzenie: fytoftoroza i werticilioza. Mogą jej też dokuczać mszyce, ślimaki oraz mrówki.
Zabiegi sprzyjające rozwojowi żurawki
Mimo długowieczności na jednym podłożu żurawkę należy przesadzać co kilka lat. Ten zabieg pozwoli ci uniknąć przerzedzania i utraty walorów estetycznych. Przed okresem wegetacyjnym (wiosną) przycinaj stare pędy. Żurawka szybciej się rozwinie i odrodzi po zimie. Nie zawsze zimozielona roślina jest w pełni odporna na mróz. By zapobiec delikatnemu umarzaniu, posadź ją w doniczce i taką zakop do ziemi. Będzie rozrastać się wolniej, ale stanie się odporniejsza na ujemne temperatury i choroby.
Rozmnażanie
By efektywnie rozmnożyć żurawkę, lepiej sięgnąć po gotowe sadzonki, kępki starych roślin niż nasiona. Proces trwa krócej i masz pewność, jak będzie wyglądać roślina. Jeśli zdecydujesz się na nasionka, kup je w sklepie ogrodniczym. Musisz przygotować najpierw sadzonki w domu, aby ochronić je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Wymaga to dużo czasu. Szybkie i efektowne rozmnażanie zajdzie poprzez pobranie rozetki. Z jednej rośliny otrzymasz minimum 2 rozetki do posadzenia w innym miejscu. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie i nie uszkodzić korzeni. By roślina się przyjęła, musi mieć bulwę i korzenie. Małe żurawki nie powinny być narażone na silne promienie słoneczne.
Prawidłowe przygotowanie gleby i późniejsze dbanie o żurawkę przyniesie zadowalające efekty. Dzięki temu żurawka ogrodowa może cieszyć twoje oczy przez cały rok.