Różnorodność warzyw, owoców, zbóż i ziół w przemyśle spożywczym jest znaczna. Jednak większość podstawowych produktów w diecie pochodzi od kilku gatunków. Przedstawiamy 4 istotne grupy roślin uprawnych w Polsce. Interesujesz się gotowaniem?
Rośliny uprawne – zboża w przemyśle spożywczym
Węglowodany pochodzące ze zbóż to jeden z podstawowych składników dobrze zbilansowanej diety. Uprawy pszenicy, żyta, pszenżyta i kukurydzy należą do najczęściej spotykanych na terenie Polski. Duże areały pól z tymi gatunkami zbóż od wieków porastały nasz kraj. Mąka jest bezsprzecznie niezwykle istotnym składnikiem diety. Wypiekane z niej pieczywo towarzyszy ludziom przez całe życie. Inne zboża uprawiane na mąkę i kasze to gryka, proso i jęczmień. Mają szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, dlatego należą do czołówki ważnych gospodarczo roślin uprawnych. Zboża rosną na dobrych jakościowo glebach. Pszenica ma największe wymagania, a żyto – najmniejsze.
Rośliny oleiste dostarczające niezbędnych składników w diecie
Olej roślinny to bardzo ważny składnik w diecie człowieka. Dlatego kolejną grupą gatunków uprawnych są rośliny oleiste. Należy do nich rzepak, który podczas kwitnienia tworzy charakterystyczne pola w żółtym kolorze. Słonecznik jest kolejnym przykładem kwiatów, z których można uzyskać wartościowy olej. Te dwa gatunki dostarczają zdecydowaną większość oleju używanego w kuchni i gastronomii. Mniejsze znaczenie wśród przedstawicieli tej grupy mają takie rośliny użytkowe jak len zwyczajny, które są uprawiane na niewielką skalę. Wszystkie rośliny uprawne z tej grupy mają duże wymagania pokarmowe. Ich uprawa oraz przetwórstwo wymagają spełnienia określonych warunków.
Rośliny uprawne pastewne na paszę dla zwierząt
Niezwykle istotne jest odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych. Rośliny uprawne służące za paszę dla bydła, świń lub drobiu odznaczają się dużą wydajnością. To znaczy, że można uzyskać dużo zielonej masy w porównaniu z ilością wysianych nasion. Rośliny strączkowe, czyli motylkowe grubonasienne, np. różne gatunki koniczyny, lucerna, groch pastewny i bobik nadają się do produkcji mieszanek paszowych dla bydła i drobiu. Oprócz tego rośliny pastewne mogą być wykorzystywane do dokarmiania zwierzyny leśnej. Mogą to być bulwy buraków pastewnych oraz kukurydza „Koński Ząb”. Większość roślin pastewnych to gatunki o niewielkich wymaganiach.
Które rośliny okopowe są często uprawiane przez rolników?
Rośliny okopowe, takie jak ziemniaki, buraki i marchew to również ważne elementy gospodarki rolnej Polski. Uprawiane są dla celów spożywczych i pokrywają duże zapotrzebowanie na podstawowe produkty żywnościowe. Do roślin uprawnych o jadalnych korzeniach lub bulwach należą też rzepa, pietruszka i seler korzeniowy. Warzywa skrobiowe są podstawą w przemyśle spożywczym i mają wiele zastosowań w kuchni środkowoeuropejskiej.
Rośliny uprawne mają duże znaczenie dla gospodarki. Używa się ich przede wszystkim w gastronomii, ale też w rolnictwie jako głównych składników paszy dla zwierząt. Różne odmiany zbóż, roślin oleistych, pastewnych i okopowych są powszechnie uprawiane na terenie całego kraju.