Cyklamen perski jest uwielbiany za to, że zdobi zimą mieszkania. Czasami jednak zamiera i nie zawsze wiadomo, z jakiego powodu. Jak należy o niego dbać, by do tego nie dopuścić? Poznaj wymagania tego gatunku!
Cyklamen perski (Cyclamen persicum) to wieloletnia roślina zielna o efektownym kwitnieniu. Często nazywana jest też fiołkiem alpejskim, choć w rzeczywistości jest to nazwa innej rośliny. W naturze występuje w Grecji, Azji Zachodniej (w tym Persji) i Afryce Północnej.
Cyklamen perski – opis
Cyklamen perski rozwija się z podziemnych bulw. Wypuszcza z nich drobne łodygi, z których z kolei rozwijają się zielone liście. Odcień zieleni, jak i kształt liści zależą od odmiany rośliny. Kwiat cyklamenu perskiego pojawia się jesienią. Wyrasta na dłuższych szypułkach bezpośrednio z bulwy. Kwitnienie trwa aż do końca kwietnia. Płatki mogą być białe, różowe, fioletowe lub czerwone. Tak jak kolor, również wielkość i budowa kwiatu różnią się w zależności od odmiany.
Cyklamen perski – kolory i odmiany
Wyhodowano wiele odmian tej rośliny. Podzielono je według następujących grup:
- cyklameny perskie pojedyncze, które wywodzą się bezpośrednio od dzikiego cyklamenu perskiego,
- cyklameny perskie miniaturowe,
- cyklameny perskie uprawiane na kwiat cięty,
- cyklameny perskie pastelowe o jaśniejszych brzegach kwiatów,
- grupa „Fimbriatum”, której odmiany mają postrzępione płatki,
- grupa „Rococo”, której odmiany mają faliste i karbowane płatki,
- grupa „Odoratum”, której odmiany wydzielają przyjemny zapach,
- grupa „Plenum”, której odmiany mają liczne płatki,
- grupa „Decora”, której odmiany charakteryzują się ozdobnym rysunkiem na liściach.
Każda z powyższych grup dzieli się jeszcze na wiele odmian. Ich różnorodnością cyklamen perski dorównuje narcyzom.
Cyklamen perski – uprawa
Cyklamen perski nie jest mrozoodporny, a więc jego amatorom pozostaje uprawa w doniczce. Podstawowym błędem, który popełnia wielu entuzjastów roślin jeszcze przed zaczęciem uprawy rośliny, jest jej zakup w mroźny dzień. Niestety nawet krótki kontakt z zimnym powietrzem, na przykład w momencie transportu ze sklepu do samochodu, może mocno zaszkodzić cyklamenowi perskiemu. Można temu przeciwdziałać, dobrze izolując go od zimnego powietrza, a najlepiej przekładając zakup na cieplejszy dzień.
Cyklamen perski – stanowisko i wymagania
Cyklamen perski powinien stać w jasnym miejscu, ale nie na bezpośrednim działaniu promieni słonecznych. Roślina nie lubi bardzo ciepłych mieszkań i nie można umieszczać jej w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera. Preferuje temperaturę 15°C lub nawet niższą (nie mniejszą jednak niż 10°C), a więc lepiej będzie się czuć w słabo ogrzewanym pomieszczeniu. Cyklamen perski poradzi sobie na różnych typach gleby, o ile będą one przepuszczalne.
Cyklamen perski – podlewanie
Kolejnym problemem podczas pielęgnacji rośliny może być jej wrażliwość na niewłaściwe podlewanie. Nie wolno zalać bulwy, ponieważ może to doprowadzić do jej szybkiego gnicia. Dobrym sposobem jest nalewanie wody na podstawkę, czekanie około 30 minut aż roślina „się napije” i następnie wylanie wody. Należy robić to często, tak aby podłoże było stale wilgotne. Pielęgnacja cyklamenu perskiego w doniczce to jednak nie tylko podlewanie.
Cyklamen perski – pielęgnacja
Aby kwitnienie cyklamenu perskiego trwało jak najdłużej, warto zastosować kolejne zabiegi pielęgnacyjne. Pierwszym z nich jest usuwanie przekwitłych pędów kwiatowych. Należy wykonać wykręcający ruch dłonią, aby nie uszkodzić bulwy. Nie wolno jedynie urywać kwiatów, ponieważ pozostałe w bulwach łodyżki mogą zacząć gnić.
Cyklamen perski należy nawozić raz w tygodniu.
Cyklamen perski – zimowanie i przesadzanie
Cyklamen perski jest rośliną wieloletnią, a więc nie należy go wyrzucać po zakończonym kwitnieniu. Warto na lato umieścić go w chłodniejszym i ciemniejszym pomieszczeniu i zaprzestać jego nawożenia. Pod koniec sierpnia cyklamena perskiego można przenieść do nowej ziemi i znowu umieścić w cieplejszym pomieszczeniu. Przed zakwitnięciem rośliny, należy nawozić ją tylko raz na dwa tygodnie.
Cyklamen perski to piękna, choć nieco kłopotliwa w utrzymaniu roślina. Znając jednak zasady jej uprawy, można cieszyć się nią nawet kilka lat. Co roku na zimę zakwitnie, ciesząc oczy domowników i gości.