Ze wszystkich odmian najczęściej wybierana jest cynia daliowa wytworna. Cechą charakterystyczną tej odmiany jest bogaty kwiatostan, który w szczycie sezonu tworzy w ogrodzie jednolity, kolorowy dywan. Uprawa i pielęgnacja tych niezwykle urokliwych kwiatów jest dla niektórych osób wyzwaniem. W tym artykule znajdziesz niezbędne informacje na ten temat.
Cynia – opis i odmiany
Cynia ogrodowa to roślina jednoroczna, ale niezwykle piękna. Przy odpowiednich warunkach hodowli może osiągać powyżej 100 cm wysokości. Niektóre odmiany, takie jak przykładowo cynia meksykańska, rosną jeszcze większe. Wysokość tych roślin jest determinowana przede wszystkim klimatem, w jakim się je uprawia. Łodyga jakobinki jest wyprostowana, a na jej końcu znajduje się koszyczek kwiatowy. Natomiast liście mogą być podłużne, jajowate lub owalne.
Cynia wąskolistna, znana również jako jakobinka, to kwiat z rodziny astrowatych. Mniejsze rośliny z tej rodziny, przykładowo cynia karłowa (nazywana liliputem), nadają się świetnie do kultywacji w doniczkach czy skrzynkach. Można też sadzić je wprost do gruntu, ale tutaj zwróć uwagę na ewentualne przymrozki, które mogą zaszkodzić młodym okazom. Mimo tego, że rozsada zaliczana jest raczej do mrozoodpornych, to trzeba być ostrożnym.
Kiedy kwitnie cynia?
Okres kwitnienia cynii wytwornej przypada na dość długi okres. Pięknym wyglądem tych roślin możesz się cieszyć od maja do października. Ogrodnicy nieco eksperymentowali z nasionami i obecnie istnieje ponad 20 gatunków. Niektóre z nich kwitną od czerwca, a inne cieszą oko już w połowie maja. Jeśli chodzi o wersje kolorystyczne, to na skutek krzyżowania różnych odmian udało się stworzyć kwiaty:
- żółte;
- białe;
- czerwone i różowe;
- fioletowe;
- pomarańczowe.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się natomiast odmiany wielobarwne. W kwiaciarniach możesz spotykać kwiaty cięte, które zdobią niezwykłe bukiety. Ten gatunek możesz również wysiewać na przydomowych rabatach.
Podłoże i wysiewanie cynii – poznaj sekrety hodowli tych cudownych kwiatów ogrodowych!
Cynia nie wymaga szczególnie żyznej ziemi, ale warto by substrat był bogaty w próchnicę. Ważne jest szczególnie to, aby był on przepuszczalny i lekki. Cynie w ogrodzie muszą mieć glebę dostatecznie wilgotną oraz odpowiednie nasłonecznienie.
Z racji tego, że cynia pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, to nie szkodzą jej upały. Nawet gdy temperatura przekracza 30°C, kwiaty mają się dobrze. Pamiętaj o odpowiednim podlewaniu pędów w takim okresie. Zarówno cynia chryzantemowa, jak i odmiany karłowe lubią wilgotną ziemię.
Samodzielny wysiew nasion w domu
Internetowy sklep ogrodniczy to świetne miejsce do zimowych zakupów nasion cynii. W czasie jesieni omawiane tu rośliny obfitują w nasiona. Żeby je pozyskiwać, konieczne jest pozostawienie przekwitłych kwiatostanów. Gdy dojdzie do ich pełnego wyschnięcia, będziesz mógł myśleć o zbiorze nasion kwiatów. Tutaj jednak bardzo ważna uwaga: do zbierania nasion musi być odpowiednia aura. Nie możesz dopuścić do zawilgocenia nasion, ponieważ nie będzie szans na to, by doszło do kiełkowania.
Jak przygotować wysiew?
Po zbiorach nasiona powinny być przechowywane w miejscu suchym oraz zacienionym. Tylko w takich warunkach długo zachowują świeżość. Pierwsze siewki sadzonek mogą przypadać na luty lub początek marca. Oto instrukcja rozmnażania:
- Doniczki napełnij ziemią o pH od 5,5 do 6,4.
- Stwórz niewielkie wgłębienie i umieść w nim nasiono.
- W zależności od odmiany możliwy jest wysiew jednego lub kilku nasion.
- Pamiętaj o zachowaniu odległości między skupiskami.
- Przykryj nasiona ziemią oraz obficie podlej.
Bardzo ważną wskazówką dla początkujących hodowców kwiatów jednorocznych cynii jest właściwe przykrywanie donic. W przypadku omawianych gatunków cynii trzeba wspomnieć, że miejsca wysiewu przykrywa się szkłem lub przezroczystą folią.
Kiedy przesadzić rośliny do ziemi w ogrodzie?
Pamiętaj o wyborze odpowiedniego terminu przenoszenia sadzonek do gruntu. W przypadku cynii skabiozowej czy jakiejkolwiek innej powinien on przypadać na maj. Pierwsze kwiaty możemy zobaczyć już po miesiącu, jeśli tylko roślina znajduje się na w miarę żyznej glebie i w miejscu nasłonecznionym. Pamiętaj również o właściwym i systematycznym podlewaniu roślin.
Jakie środki stosować do nawożenia?
W przypadku wczesnej hodowli doniczkowej młode pędy cynii powinny być nawożone nawozem płynnym. Ten preparat należy rozcieńczać z wodą i taką mieszanką podlewaj rośliny raz w tygodniu. W przypadku nieco większych sadzonek należy stosować nawozy do roślin kwitnących, które zakupisz w każdym sklepie ogrodniczym.
Cynia w ogrodzie – szanse i zagrożenia
Uprawa cynii sprawi, że do twojego ogrodu z pewnością zawitają pszczoły oraz motyle. Kolorowe kwiaty zawierają bowiem mnóstwo nektaru i z racji tego, że rosną dość wysoko, to są łakomym kąskiem dla owadów. Niestety, rośliny są narażone na działanie szkodników i chorób.
Choroby cynii
Omawiane tutaj rośliny często uchodzą za odporne i nawet chronią inne rośliny przed nicieniami. Dlatego możesz widywać je na rabatach warzywnych. Zagrożeniem dla nich są natomiast takie choroby jak:
- zgnilizna twardzikowa – pojawiać się może w ogrodzie, gdy siewki są umieszczane w zbyt mocno nawilżonym podłożu;
- pleśń – pojawia się w przypadku niesprzyjającej aury. W szczególności w okresie zbyt deszczowym w czasie lata;
- alernarioza – występuje stosunkowo rzadko.
Zagrożeniem dla cynii są też szkodniki w postaci ślimaków, mszyc, piętnówek oraz miniarek.
Cynia w ogrodzie może wyróżniać się pięknymi kwiatostanami. Nadaje się na rabaty i na kwiat cięty. Pielęgnacja cynii nie sprawia większych problemów, dlatego roślina sprawdza się w większości warunków.