Miodunka to ozdobna roślina z rodziny ogórecznikowatych. Ma wiele cennych właściwości leczniczych. Dowiedz się, jakie są jej odmiany i jakie ma wymagania, a następnie posadź ją w swoim ogrodzie!
Miodunka (Pulmonaria) to roślina, która w Polsce rośnie na terenach zielonych, najczęściej w lasach. Najwięcej liści i kwiatostanów tej byliny zbierzesz na Pomorzu Zachodnim i Pojezierzu. W Europie występuje 16 gatunków miodunki, ale w naszym kraju są obecne 4. Sprawdź, jak można je uprawiać.
Miodunka – odmiany
Na spacerze wokół lesistych terenów możesz natknąć się na 4 odmiany miodunki. Są to:
- miodunka ćma;
- miodunka miękkowłosa;
- miodunka plamista (lekarska);
- miodunka wąskolistna.
Najczęściej spotkasz miodunkę plamistą (Pulmonaria officinalis) – poznasz ją po owalnych liściach pokrytych białymi plamkami. To właśnie ten gatunek wykorzystywany jest do produkcji suplementów oraz herbatek. Nie bez powodu potocznie nazywa się roślinę miodunką leczniczą.
Inne gatunki różnią się kolorem kwiatów oraz wielkością liści i łodyg. Młode kwiaty miodunki plamistej mają czerwony kolor. Jej różnorodne wybarwienie związane jest z fazą wzrostu i rozwoju kwiatu, a także odczynem gleby.
Miodunka – uprawa
Ta roślina dobrze wzrasta na glebie żyznej, próchniczej, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH. Miodunkę najlepiej sadzić na stanowiskach zacienionych – źle toleruje bezpośrednie nasłonecznienie oraz suszę. Aby chronić podłoże przed nadmiernym wysychaniem, warto wyłożyć je ściółką lub kompostem. Nie tylko osłoni glebę wokół rośliny, ale dostarczy też składników odżywczych.
Miodunkę można rozmnożyć wiosną lub jesienią przez podział albo sadzonki korzeniowe. Bezpośredni wysiew nasion do ziemi lub do doniczek możliwy jest tylko na wiosnę.
Miodunka w ogrodzie
Ta bylina – ze względu na atrakcyjne kolorystycznie kwiatostany – może z powodzeniem pełnić w ogrodzie funkcję rośliny dekoracyjnej. Doskonale komponuje się także z innymi kwiatami, np. funkiami, brunerami i paprociami. Możesz ją także sadzić w grupach na wiosennych rabatach lub obwódkach.
Ogrodnicy często stosują ją jako roślinę okrywającą wolne przestrzenie pod drzewami i krzewami. Kwiaty miodunki, jak wskazuje sama nazwa, są bardzo miododajne. W okresie kwitnienia obfitują w nektar, stąd roślina jest bardzo lubiana przez pszczoły.
Miodunka – właściwości lecznicze
Zioło to ma wiele cennych składników. Są to m.in.:
- sole mineralne;
- flawonoidy;
- krzemionka;
- kwas rozmarynowy;
- alantoina.
Flawonoidy wykazują działanie antyoksydacyjne, dzięki któremu skóra lepiej radzi sobie z pierwszymi oznakami starzenia. Alantoina nawilża i regeneruje komórki. Kwas rozmarynowy zwalcza wirusy i grzyby. Miodunka ma także właściwości zmiękczające naskórek, co wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Ekstrakt z miodunki często występuje jako składnik naturalnych balsamów do ciała.
Miodunka jest także źródłem saponiny – związku chemicznego stosowanego w lekach wykrztuśnych. Z tego powodu w przeszłości zielarze nazywali ją płucnikiem lekarskim.
Miodunka – ziele na problemy z układem oddechowym
Czym jeszcze wyróżnia się miodunka? Właściwości rośliny sprawiają, że jest polecana na problemy z drogami oddechowymi. Miodunka wzmacnia pęcherzyki płucne, które stają się bardziej odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak smog, substancje lotne i pyłki. Zioło to przynosi ulgę w suchym, uporczywym kaszlu.
W łagodzeniu zapalenia krtani i objawów astmy stosuje się napary z miodunki. Właściwości tej niepozornej rośliny obejmują działanie osłonowe na układ pokarmowy. Preparaty z miodunki w postaci maści lub balsamów aplikuje się zewnętrznie na skórę zmienioną chorobowo, np. z powodu egzemy lub urazu.
Napar z miodunki
Miodunkę możesz stosować na różne sposoby. Jednym z nich jest przygotowanie odwaru.
W tym celu 1 łyżkę suszonych ziół wsyp do rondla i zalej 500 ml wody. Całość gotuj pod przykryciem na małym ogniu przez 10 min. Następnie przecedź, wlej do termosu i pij po kilka łyków, najlepiej po posiłkach.
Miodunkę możesz też pić w postacie naparu. Bardzo często jest ona składnikiem mieszanek ziołowych, np. z dodatkiem skrzypu polnego, krwawnika i pokrzywy. W sklepach zielarskich zakupisz gotowe ekstrakty z miodunki.
Kto nie może stosować miodunki?
Miodunkę trzeba stosować zgodnie z zaleceniami – jak każde zioło. Zachowaj ostrożność i nie przekraczaj zalecanych dawek. W przeciwnym razie roślina może wywołać zaparcia i działać moczopędnie. Miodunka ma wiele zalet, ale pamiętaj, że jeśli cierpisz na przewlekłe choroby, to włączenie tego zioła do swojej diety powinieneś skonsultować z lekarzem.
Najważniejszymi wskazaniami do stosowania miodunki są nawracające dolegliwości ze strony układu oddechowego, do których najczęściej zalicza się chrypkę, kaszel, ból gardła i trudności w odkrztuszaniu wydzieliny. Jeśli jednak szukasz ozdoby do ogrodu, w takim przypadku również sprawdzi się miodunka. Odmiany tej rośliny dobierzesz do swoich oczekiwań, zarówno związanych z uprawą, jak i estetyką.