Fallopia auberti to gatunek z rodziny rdestowatych, mylony z rdestówką bucharską. Naturalnie występuje przede wszystkim w Chinach. W Polsce to niesamowite pnącze przyjęło się jako roślina ozdobna. Rdestówka Auberta jako ekspansywna i nieco zaniedbywana stała się rośliną częściowo dziczejącą i wpisała w naturalny krajobraz. Warto podkreślić, że można dzięki niej poprawić estetykę wielu starszych czy zaniedbanych budynków. W jaki sposób ją okiełznać, aby na pierwszy plan wysunął się jej ozdobny i praktyczny charakter? Ile kosztuje sadzonka rdestówki? Odpowiadamy w naszym poradniku!
Rdestówka Auberta – pnącze z gigantycznymi przyrostami
Rdestówka to dość popularne pnącze. Często sadzona jest na ekranach dźwiękochłonnych przy trasach i w okolicy terenów przemysłowych. Bardzo szybko oplata podporę – jej główny pęd osiąga długość 12 metrów. Roczne przyrosty to najczęściej 4 metrów, ale w sprzyjających warunkach mogą być nawet dwukrotnie większe.
Młode pędy rośliny owijają się wokół podpór. Są czerwone i charakteryzują się gęstym ulistnieniem. Rdestówka Auberta długo pozostaje zielona i traci liście dopiero po pierwszych większych mrozach. W niektórych rejonach jest więc zimozielona.
Rdest Auberta – ozdobne i pożyteczne pnącze
Walorem rośliny są przede wszystkim liczne białe kwiaty, które stanowią pokarm dla owadów zapylających. Po przekwitnieniu rdestówka wydaje też owoce, które są chętnie spożywane przez ptaki. Gęste pnącze to dla nich także doskonała kryjówka, gdzie tworzą gniazda. Posadzenie rdestu może zatem przywabić fruwające stworzenia do ogrodu.
Roślina szybko pokrywa zniszczone ogrodzenie czy ściany budynku, dlatego warto posadzić ją w miejscach, które wymagają szybkiego osłonięcia. To chociażby:
- przybudówki;
- garaże;
- stare mury.
Rdest – pnącze z potrzebą okiełznania
Rdestówka Auberta nie ma specjalnych wymagań co do stanowiska – preferuje te słoneczne, nie przeszkadza jej ani zbyt zasadowe, ani zbyt kwaśne podłoże. Rośnie jednak w zasadzie w każdych warunkach – jest to jednocześnie zaletą i wadą.
Brak specjalnych wymagań sprawia, że rdestówka bardzo szybko się rozrasta i nieokiełznana może zająć znaczną część ogrodu. Na szczęście, bardzo lubi przycinanie, dlatego warto robić to w miarę regularnie. Rdest Auberta zimą może nieco przemarznąć, ale po wycięciu martwych pędów szybko odrośnie.
Pielęgnacja rdestówki Auberta
Fallopia aubertii nie ma specjalnych wymagań w codziennej pielęgnacji. To typ pnącza, które potrzebuje solidnych podpór, po których będzie mogło się piąć. Ważne jest także podlewanie – rdestówka lubi wilgotne podłoże, dzięki któremu ma lepszy wzrost.
Starsze okazy potrzebują także nawożenia (na przykład mączką bazaltową), które zapewni im odpowiednie składniki odżywcze. Najlepiej nawozić roślinę wczesną wiosną – w marcu, a najpóźniej w maju.
Rdestówka Auberta – cena za sadzonkę
Niezwykle podobna do opisywanej w tekście rośliny jest rdestówka bucharska. Oba gatunki różnią się detalami, które dla amatora ogrodnictwa mogą być prawie niezauważalne. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się rdestówka bucharska, więc cena sadzonki będzie nieco niższa – to zazwyczaj około 15 złotych.
Rdestówka Auberta kosztuje zwykle 20 złotych za sadzonkę. Nie jest to wygórowana kwota za roślinę, która błyskawicznie pokryje ogrodzenie czy mur.
Rozsadzanie rdestówki Auberta
Rdest Auberta można rozsadzać samemu. Jest to niezwykle proste i niemal nie różni się od pozyskiwania sadzonek z innych pnączy. Oto kilka prostych wskazówek.
- Utnij zdrewniałą część rośliny i zanurz w wodzie na kilka dni lub wsadź do wilgotnego torfu.
- Po kilku dniach pojawią się korzenie, a sadzonka będzie gotowa do posadzenia do gruntu.
- Nowe sadzonki najlepiej przygotowywać w pełni lata, czyli w drugiej połowie lipca. Roślina jest wówczas w pełni sił, a pobranie gałązek nie będzie źródłem chorób grzybowych.
Czy rdest Auberta jest trujący?
Rdestówka Auberta zawiera szczawiany, a ich duże stężenie może prowadzić do zaburzenia pracy nerek. Z tego względu uważa się ją za roślinę trującą. Nie powinna być hodowana w tam, gdzie będzie groźna dla zwierząt (szczególnie kotów). Jest szkodliwa również dla dzieci.
Rdestówka Auberta szybko przykryje ogrodzenie czy ścianę. Szybki wzrost ekspansywnego pnącza jest zarówno jego wadą, jak i zaletą, ponieważ wymaga od właściciela ogrodu stałego przycinania. Wbrew negatywnym opiniom rdestówkę można uznać za pożyteczną. Stanowi pożywienie zarówno dla owadów, jak i ptaków. Tym ostatnim stwarza także doskonałe warunki do budowania gniazd. To roślina mało wymagająca, dlatego poradzi sobie z nią także początkujący ogrodnik.