Kokoryczka to roślina, która naturalnie porasta lasy na terenie Europy i Azji. Ma ciekawy pokrój i delikatne, dzwonkowate kwiaty. Z naszego artykułu dowiesz się, jak pielęgnować kokoryczkę wielokwiatową. Poznaj jej wymagania już teraz!
Kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum) należy do rodziny roślin szparagowatych. Można ją spotkać w polskich lasach liściastych. Jej najbardziej ozdobnym elementem są białe, dzwonkowate kwiaty z jasnozieloną końcówką kielicha. Zwisają z długich, lekko wygiętych łodyg, dzięki którym roślina dorasta do wysokości około 50-80 cm. Kokoryczka wymaga jedynie trochę światła, dlatego można nią obsadzić zacienione miejsca w ogrodzie. Czy sprawdzi się także gdzieś indziej? Jak ją podlewać, nawozić i rozmnażać? Przeczytaj nasz tekst, aby poznać odpowiedzi!
Kokoryczka – odmiana 'Variegatum’
Ciekawą odmianą omawianej rośliny jest Polygonatum multiflorum 'Variegatum’. Jej cechą charakterystyczną są intensywnie zielone liście z białymi obrzeżami. Co warto wiedzieć o tej bylinie z rodziny szparagowatych, niezależnie od jej wariantów?
Kokoryczka – kwitnienie
Kokoryczka zakwita na przełomie maja i czerwca. W czasie kwitnienia łudząco przypomina konwalię, jednak jest od niej o wiele większa. Podobieństwo do konwalii wynika nie tylko z wyglądu kwiatów, ale również bezogonkowych, eliptycznych liści.
Kokoryczka wielokwiatowa – wymagania
Wymagania kokoryczki nie są szczególnie skomplikowane, a roślina potrzebuje przede wszystkim odpowiedniego stanowiska. Jak wspomnieliśmy, naturalne miejsce występowania rośliny to lasy liściaste. Nic więc dziwnego, że kokoryczka wielokwiatowa świetnie odnajduje się pod koronami drzew. Oto jej wymagania.
stanowisko | zacienione |
podłoże | dobrze przepuszczalne, próchnicze |
odczyn gleby | lekko kwaśny, obojętny |
wytrzymałość | odporna na mrozy |
Kokoryczka – uprawa
Kokoryczka jest łatwa w uprawie i nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać, że może być dość inwazyjna. Jeśli chcesz utrzymać ją w obrębie jednego stanowiska, powinieneś kontrolować jej rozrost.
Kokoryczka – podlewanie i nawożenie
Polygonatum multiflorum lubi lekko wilgotne podłoże, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Nie wolno jednak doprowadzić do zastoju wody, ponieważ efektem może być infekcja grzybicza.
Jeśli kokoryczka uprawiana jest na żyznej ziemi, wówczas nie wymaga nawożenia. Gdy jednak posadzisz ją na ubogiej w składniki odżywcze glebie, warto nawozić roślinę niewielkimi dawkami nawozu organicznego. Jak często to robić? Dokarmianie co kilka tygodni w sezonie będzie wystarczające.
Kokoryczka – rozmnażanie
Rozmnażanie opisywanej przez nas byliny jest bardzo łatwe. Wystarczy podzielić kłącza rośliny na wiosnę. Jeśli szukasz alternatywnego rozwiązania, możesz zdecydować się na wysianie nasion kokoryczki późnym latem.
Kokoryczka – ściółkowanie
Aby zmniejszyć częstotliwość podlewania kokoryczki, warto wysypać ściółkę z kory. Ten zabieg pielęgnacyjny pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża, ale nie tylko. Dzięki temu odchwaszczanie terenu nie będzie aż tak uciążliwe.
Kokoryczka – sadzenie
Polygonatum multiflorum ma określony czas sadzenia – to wczesna wiosna i jesień. Jeśli sadzisz kokoryczkę w miejscu, gdzie gleba jest wyjałowiona, najlepiej od razu wymieszaj ziemię z kompostem lub obornikiem.
Kokoryczka wielokwiatowa zimą
Jesienią liście kokoryczki wielokwiatowej żółkną, a następnie opadają. Choć roślina jest dość odporna na mrozy, można ją wspomóc. Aby mieć pewność, że przetrwa, można delikatnie obsypać jej stanowisko liśćmi.
Kokoryczka – choroby
Kokoryczka wielokwiatowa jest rośliną odporną, jednak czasem mogą jej doskwierać choroby grzybowe. Infekcjom sprzyja:
- zastój wody;
- zbyt gęste obsadzenie.
Aby temu zapobiegać, należy lekko przerzedzić kłącza. Ta bylina może być atakowana także przez szkodniki. Jeśli chcesz się z nimi uporać, musisz zastosować naturalny lub chemiczny oprysk.
Gdzie umieścić kokoryczkę?
Jeśli ta roślina ma stać się ozdobą twojego ogrodu, może go upiększyć w różnych miejscach. Można obsadzić nią rabaty czy skalniaki, ale równie dobrze możesz posadzić ją pod płotem lub pod drzewami. Będzie pięknie prezentowała się także w okolicy oczek wodnych. W czasie kwitnienia możesz ściąć kokoryczkę i wstawić ją do wazonu.
Kokoryczka – cena
Podobnie jak wymagania, niewygórowana jest również cena. Roślinę, o której piszemy, można kupić już za kilka złotych. Jeśli chcesz obsadzić rabatę lub skalniak, powinieneś zaopatrzyć się w przynajmniej kilka sadzonek.
Czy kokoryczka jest trująca?
Kokoryczka jest rośliną o właściwościach toksycznych. Szczególnie niebezpieczne mogą być jej owoce. Choć przypominają jagody, w żadnym wypadku nie należy ich jeść. Uważaj przede wszystkim wtedy, gdy w ogrodzie bawią się dzieci lub wówczas, gdy masz u boku swojego pupila.
Kokoryczka wielokwiatowa to ciekawa roślina, która powinna spodobać się zwłaszcza miłośnikom konwalii. Zyskuje popularność, ponieważ nie jest wymagająca. Jeśli przy uprawie zdecydujesz się na ściółkę, możesz dodatkowo ograniczyć częstotliwość prac pielęgnacyjnych, takich jak podlewanie i odchwaszczanie. Pamiętaj jednak, że roślina może szybko się rozprzestrzeniać i miej na uwadze, że jest trująca. Zwróć uwagę na szczególnie niebezpieczne owoce.