Roślina o nazwie Lysimachia nummularia zwana potocznie jest pieniążkiem. Tojeść rozesłana, bo tak brzmi jej polska nazwa, to bardzo powszechnie występująca w naszym kraju roślina okrywowa z rodziny pierwiosnkowatych. Naturalnie występuje na obszarze całej Europy i na Kaukazie. Coraz częściej staje się także częścią przydomowych ogródków, w których pełni funkcję skalniakowej dekoracji. Ile kosztują sadzonki tej niewielkiej rośliny? Jak o nią dbać? Do jakich kwiatów będzie pasować w ogrodowych kompozycjach? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w tym artykule!
Tojeść rozesłana – jak wygląda i gdzie występuje?
Tojeść rozesłana najlepiej czuje się na terenach podmokłych i wilgotnych. Najczęściej można spotkać ją na obrzeżach stawów, w okolicy strumieni, a także na bagnistych łąkach i w lasach. Nie jest wysoka (ma zaledwie 5 cm) dlatego łatwo można ją przeoczyć.
Lysimachia nummularia ma czterokanciaste i bardzo gęsto ulistnione łodygi. Te, pokładając się na ziemi, ukorzeniają się i w ten sposób powstają kolejne sadzonki. Jej głównym walorem dekoracyjnym są przede wszystkim okrągłe liście, z powodu których tojeść rozesłana jest potocznie nazywana pieniążkiem.
Kwiaty – delikatna ozdoba tojeści rozesłanej
Choć za główny walor dekoracyjny tej rośliny uważa się liście, to w okresie kwitnienia zachwyt wzbudzają także kwiaty. Są małe, żółte i pięciopłatkowe, a ich cecha charakterystyczna to ciemnoczerwone kropki na płatkach.
Tojeść rozesłana kwitnie przez całe lato – od czerwca aż do sierpnia. Jest łakomym kąskiem dla owadów zapylających, które gromadzą się wokół zbiorników wodnych.
Tojeść rozesłana – odmiany idealne do ogrodu
Choć gatunek, o którym piszemy, powszechnie występuje w Polsce, hodowcy wciąż pracują nad nowymi odmianami tej rośliny, które zwiększy atrakcyjność ogrodów. Na uwagę zasługują szczególnie dwie – 'Aurea’ i 'Goldilocks’.
- Tojeść rozesłana 'Aurea’ to odmiana, która najlepiej sprawdzi się w ogrodach skalnych. Odznacza się wyjątkowym, złocistym kolorem liści, które tworzą efektowny dywan, płożąc się pomiędzy kamieniami. Warto zasadzić ją także na brzegu oczka wodnego, ponieważ bardzo dobrze znosi częściowe zanurzenie w wodzie. Aby zachować złocisty kolor liści, odmiana ta powinna być sadzona na słonecznym stanowisku.
- Tojeść rozesłana 'Goldilocks’ – tę odmianę charakteryzują bardzo duże i szybkie przyrosty. Jej liście mają oliwkową barwę. Podobnie jak inni przedstawiciele gatunku preferuje stanowiska wilgotne, choć lubi także te cieniste. Najlepiej prezentuje się w doniczkach, z których może swobodnie zwisać.
Tojeść rozesłana – kompozycje kwiatowe
Lysimachia nummularia jest rośliną bardzo ekspansywną, dlatego wymaga okiełznania. Najlepiej sadzić ją pomiędzy drzewami czy krzewami, wokół których będzie mogła tworzyć ozdobny dywan. Tojeść rozesłana może być także efektownym elementem kwiatowej kompozycji.
Dzięki ozdobnym liściom doskonale odnajduje się w towarzystwie krzewów o odmiennej barwie. Najczęściej łączona jest z:
- berberysami i klonami palmowymi;
- z bylinami – np. żurawkami czy funkiami.
W tym drugim połączeniu trzeba pamiętać o wyrywaniu zbyt ekspansywnej rośliny.
Gdzie warto zedecydować się na tojeść rozesłaną 'Aurea’?
Tojeść rozesłana 'Aurea’ to natomiast propozycja dla właścicieli ogrodów kaskadowych. Miejsca, gdzie nie brakuje murów czy schodów, zyskają jeszcze ciekawszy wygląd, a ta płożąca roślina nada im niezwykłego charakteru.
Uprawa tojeści rozesłanej
Tojeść rozesłana jest gatunkiem powszechnie występującym na terenie Polski. Możesz się więc domyślić, że to roślina niezwykle odporna na warunki atmosferyczne, w tym ostre zimy. Jej uprawa w ogrodzie nie należy do trudnych – tojeść szybko się przyjmuje i już w pierwszym roku od posadzenia cieszy sporymi przyrostami.
Co może być wyzwaniem w uprawie tojeści?
Najważniejsze jest znalezienie dla tojeści rozesłanej odpowiedniego miejsca. Powinno być wilgotne, a w zależności od odmiany – cieniste lub słoneczne. Znacznie większym wyzwaniem w uprawie gatunku Lysimachia nummularia jest okiełznanie rośliny. Jest bowiem silnie ekspansywna i może zdominować słabsze gatunki, zabierając im dostęp do światła i składniki pokarmowe z gleby.
Tojeść rozesłana – cena
Ekspansywność, a jednocześnie łatwe przygotowanie sadzonek z ukorzenionych pędów sprawia, że sadzonki tojeści rozesłanej są dość tanie. Młodą roślinę można zakupić już od 2 złotych, a po roku przygotować z niej kolejne dwie sadzonki.
Nieco droższe są rośliny sprzedawane w donicach wiszących. To propozycja dekoracji balkonów i tarasów, którą można wypróbować już w formie gotowej kompozycji kwiatowej. Takie donice kosztują około 200 złotych.
Tojeść rozesłana to bardzo łatwa w uprawie roślina okrywowa, która sprawdzi się zarówno na skalniakach, jak i w ogrodach tarasowych. Wspólnie z innymi roślinami stworzy naprawdę interesujące kompozycje. Warto wspomnieć, że to także roślina lecznicza – napary są pomocne przy leczeniu bólu reumatycznego, a w odpowiedniej proporcji z rumiankiem przyspieszają gojenie ran. Tojeść w ogrodzie może zatem odegrać potrójną rolę – cieszyć dywanem zielonych liści, okryć glebę, a jednocześnie wspomóc leczenie.