Hebe (nazwa łacińska rośliny jest identyczna z polską) to rodzaj wieloletnich roślin z rodziny babkowatych. Zalicza się do niej ponad 100 gatunków, w większości dobrze nadających się do uprawy w ogrodzie lub doniczkach. Hebe to kwiat o niezwykłej urodzie, który długo utrzymuje dorodny wygląd. Właśnie tej właściwości zawdzięcza swoją nazwę ta szczególna roślina. Hebe była w mitologii greckiej boginią młodości i wdzięku.
Zapamiętaj!
- Hebe (roślina) to niewielka, zimozielona krzewinka z woskowanymi liśćmi
- Ma delikatne, fioletowe kwiaty przypominające kłosy
- Ogrodnicy wyhodowali niezliczone odmiany, różniące się kolorem, kształtem i innymi cechami
- Najlepiej posadzić hebe jesienią, ale można to także zrobić wiosną
- Rośliny hebe lubią jasne stanowiska z rozproszonym światłem ⛅
- Potrzebują kwaśnej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi
- Podłoże powinno być stale wilgotne. Warto wykonać ściółkowanie
- Należy także zabezpieczać hebe przed mrozem ❄️
Jak wygląda kwiat hebe?
W naturalnych warunkach, w ciepłym i wilgotnym południowoamerykańskim klimacie, hebe potrafi osiągnąć nawet dwa metry wysokości, u nas natomiast przybiera postać niewielkiej, maksymalnie 80-centymetrowej krzewinki. Jej pędy są w większości wyprostowane, jednakże z tendencją do płożenia się. Gałązki są obfite w listki pokryte woskowym nalotem, który zmniejsza transpirację wody. Jako zimnozielona roślina hebe nie traci liści na zimę.
Kwiaty hebe są delikatne i krótko utrzymują się na roślinie. Mają piękną, fioletową barwę, ale mogą też być białe lub niebieskie. Wyrastają z kątów liści i układają się w przykuwające spojrzenie kłosy.
Krzewinka hebe – gatunki i odmiany
Gatunków i odmian hebe uprawianych w ogrodzie i w doniczkach jest naprawdę dużo. Każdy może wybrać z nich coś dla siebie. Oto najpopularniejsze:
- Hebe bukszpanolistna (Hebe buxifolia) to odmiana o ciemnozielonych liściach przypominające liście bukszpanu, może wyrosnąć nawet do 100 cm wysokości.
- Hebe dachówkowata (Hebe imbricata) osiąga 20-30 cm wysokości, ma bardzo ozdobne trójkątne liście.
- Hebe Andersona (Hebe andersonii), która jest trudną, choć możliwą do uprawy w ogrodzie rośliną. Dobrze przyjmuje się za to w doniczce na tarasie lub w domu, ma ładne fioletowe kwiaty i ozdobne liście.
- Hebe ochrowata (Hebe ochracea, syn. Hebe armstrongii) dorastająca do 30 cm wysokości. Ma ciekawe liście przypominające łuski. Bywa mylona z jałowcem.
- Hebe tłustolistna (Hebe pinguifolia), dorasta do 50 cm wysokości. Ta roślina zawdzięcza swoją zabawną nazwą grubym, mięsistym liściom. Są ozdobne i okrągłe, a ich kolor zależy od odmiany.
- Hebe widłakowata (Hebe lycopodioides) osiągająca 20-30 cm wysokości. Ma drobne, ale przyjemne dla oka liście.
- Hebe „Emerald Gem” (syn. Hebe „Green Globe”) to kulista odmiana hebe o zielonych liściach. Dorasta do 30 cm wysokości. Pięknie wygląda sadzona w grupach.
Warto wiedzieć
Hebe może kwitnąć nawet od lipca do listopada. Kluczem do długiego pokazu kolorów jest usuwanie przekwitniętych kwiatostanów na bieżąco, aby na ich miejsce mogły wyrosnąć nowe. Czas kwitnienia zależy też od odmiany – niektóre kwitną tylko latem, inne stroją się do późnej jesieni. Najlepiej wybrać taką, która wygląda pięknie i bez kwiatów. Polecam „Shrubby Veronica” lub „Emerald Gem”!
Sadzenie hebe
Roślinę najlepiej posadzić na jesień, aby na wiosnę zdążyła już się ukorzenić. Nic jednak się nie stanie, jeśli zrobisz to wiosną, zwłaszcza jeśli sadzisz z pojemnika, w którym korzenie są lepiej zabezpieczone. Raz posadzona hebe nie wymaga cięcia, z wyjątkiem suchych, zamierających gałązek.
Jeśli chcesz posadzić hebe w doniczce, wybierz pojemnik szeroki i niewysoki. Ważne jest, aby przy przesadzaniu roślinę obficie nawodnić i zachować ostrożność – delikatne korzonki hebe łatwo ulegają uszkodzeniu.
Hebe – wymagania i stanowisko
Pielęgnacja polega głównie na zapewnieniu hebe odpowiednich warunków. Należy zadbać o to, żeby podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Świetnym rozwiązaniem jest ściółkowanie, które nie tylko powstrzyma rozrastanie się chwastów, ale też ograniczy parowanie wody. W tym celu można zastosować przekompostowaną korę z roślin iglastych, kompost o kwaśnym odczynie lub keramzyt.
Hebe pochodzi z ciepłego klimatu, jeśli więc chcemy, żeby roślinka pięknie i zdrowo u nas rosła, musi zapewnić jej słońce. Nie może być jednak bezpośrednie, żeby nie poparzyć jej delikatnych listków. Należy więc przygotować dla niej stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła, najlepiej półcieniste.
Hebe jest kwasolubna, ziemia musi być zatem kwaśna i próchnicza. Sprawdzona jest potrójna mieszanka standardowej ziemi kwiatowej, kwaśnej i piachu w równych proporcjach. W takiej mieszance hebe pięknie się ukorzenia, nie choruje. Można dodać do tego trochę kory na wierzch. Należy zadbać o to, aby podłoże było przepuszczalne i żyzne.
Towarzystwo dla hebe
Jako że obie z różą (ale też wrzosami i lawendą) lubią kwaśną glebę, hebe posadzona w ich sąsiedztwie, zachowując cały rok intensywnie zielone listki, świetnie zniweluje przykre wrażenie straszących spod śniegu ogołoconych różanych gałązek.
Pielęgnacja hebe
Ważne jest, aby nie dopuścić do przemarznięcia rośliny. Szczególnie delikatne są młode rośliny – hebe trzeba dobrze zabezpieczyć przed mrozem. Nada się do tego kora sosnowa, ale też liście i igliwie. Starsze rośliny są odporniejsze na spadki temperatury. Okrywamy je tylko wtedy, gdy zimy są długie i obfite w mroźne wiatry. Wówczas dobrze sprawdzą się gałązki drzew iglastych lub biała agrowłóknina – trzeba tylko pamiętać, aby zdjąć okrycia przed wiosną.
Nawożenie hebe
Nawożenie nie jest niezbędne, ale w razie konieczności (szczególnie w przypadku bardzo mroźnych zim) dobrze sprawdzą się nawozy nieazotowe, bogate w fosfor i potas. Aby przygotować roślinkę do zimowania, zasilaj ją trzykrotnie: w kwietniu, lipcu i na początku sierpnia. Zimą hebe nie nawozimy.
Jak podlewać roślinę?
Hebe lubi wilgoć, ale nie można dopuścić do tego, aby woda zalegała w doniczce. W przypadku uprawy w ogrodzie najprościej i zarazem najskuteczniej jest przykryć podłoże korą lub kamyczkami. Zmniejsza się w ten sposób parowanie wody. Podłoże powinno być zawsze wilgotne dla tej rośliny. Hebe w ogrodzie rzadko trzeba podlewać. Jeśli chodzi o rośliny doniczkowe, zimą ograniczamy nawadnianie, jednakże nie dopuszczamy do całkowitego przesuszenia.
Rozmnażanie hebe
Aby uzyskać nowe rośliny, należy wczesną wiosną pobrać gałązki ze zdrowych, niezdrewniałych pędów, zastosować ukorzeniacz i umieścić je w lekkim, przepuszczalnym podłożu. Najlepiej sprawdzi się mieszanka złożona z kwaśnego torfu i piasku w stosunku 1:1. Sadzonki okryte folią i umieszczone w jasnym i ciepłym miejscu powinny ukorzenić się już po 6 tygodniach.
Drugą metodą jest przykrycie dolnych pędów ziemią i czekanie, aż się ukorzenią. Latem, między lipcem a sierpniem wystarczy ukorzenione sadzonki oddzielić nożykiem od rośliny matecznej i posadzić w oddzielnych doniczkach. Młode, przesadzone już krzewinki hebe zimujemy w jasnym, chłodnym pomieszczeniu i dopiero następnej wiosny możemy je wysadzić.
Choroby hebe
Hebe są dość odporne na choroby, ale niekiedy mogą atakować je mszyce wciornastki. Jeśli objawy żerowania tych szkodników będą niewielkie, możemy zostawić je w spokoju – w przeciągu 3 tygodni uporają się z nimi ich naturalni wrogowie. Jeśli jednak szkodniki będą liczne, należy opryskać roślinki odpowiednimi środkami. Duża wilgotność i chłód sprzyjają rozwojowi grzybów, hebe najczęściej zmaga się z szarą pleśnią i mączniakiem – w przypadku jednej z tych chorób należy zastosować fungicydy.
Hebe – cena rośliny
Hebe nie jest szczególnie wymagająca, a i nawożenia potrzebuje niewiele, co czyni ją tanią w utrzymaniu. Sadzonki również nie są drogie – dobrze rozwiniętą krzewinkę kupimy za około 10 zł.
Hebe to interesująca roślina o ciekawych odmianach. Bywa kapryśna i trudna w uprawie, ale jeśli uważnie się ją dogląda, odwdzięcza się pięknym wyglądem liści i kwiatów. Nie wahaj się więc zaprosić hebe do swojego ogrodu!
Najczęściej zadawane pytania
Czy hebe zimuje w gruncie?
Tak, ale trzeba ją okryć przed mroźnym powietrzem. To szczególnie ważne w przypadku młodych, niedawno zasadzonych roślin. Starszym wystarczy pierzynka z iglastych gałązek.
Czy hebe jest rośliną wieloletnią?
Tak! Jeśli dobrze o nią zadbasz, będzie rosła nawet 10 lat. Może w tym czasie osiągnąć 50 cm wysokości.
Czy hebe można trzymać w domu?
Tak, a nawet jest to wskazane w przypadku odmian o słabszej odporności na mróz. To na przykład odmiany karłowane „Peggy” i „Margaret”.
Co zrobić z hebe po zimie?
Po zimie warto przyciąć hebe, aby wypuściła nowe pędy i ładnie zakwitła. Przedtem usuń zimową okrywę.
Dlaczego hebe usycha?
Hebe może usychać z powodu choroby grzybowej lub niedostatecznej wilgoci. Jeśli kupiłeś ukorzenioną roślinę w doniczce, najlepiej przesadzić ją do świeżej ziemi – może jej brakować składników odżywczych.