Najlepszy kompostownik to ten, który należycie spełnia swoją funkcję, czyli umożliwia samodzielne przygotowanie naturalnego nawozu, a przy tym wtapia się w otoczenie. Ustawiony w ogrodzie pojemnik nie powinien nadmiernie skupiać uwagi. Warto więc wybierać modele dopasowane wielkością do indywidualnych potrzeb, w odcieniach czerni lub zieleni, które nie będą nadmiernie przyciągać wzroku. Posiadanie kompostownika to sposób na ekologiczne uprawy, wolne od środków chemicznych, a przy tym smaczne i zdrowe. Warto więc zadać sobie nieco trudu, by wybrać właściwy model, przyjazny dla środowiska i odpowiedni do potrzeb.
Najlepszy kompostownik – jak wybieraliśmy?
Opracowując ranking najlepszych kompostowników pod uwagę wzięliśmy następujące aspekty:
- Z jakiego materiału został wykonany kompostownik?
- Jaka jest jego pojemność?
- Jaka jest jego budowa?
- Czy posiada pokrywę umożliwiającą jego zamknięcie?
- Czy kompostownik jest odprony na działanie warunków atmosferycznych?
Mając na uwadze fakt, iż wybór najlepszego kompostownika nie zawsze bywa prostym zadaniem postanowiliśmy przygotować ranking tego rodzaju pojemników, który pozwoli zwrócić uwagę na najważniejsze cechy kompostownika.
Wybór redakcji:
Najlepszy kompostownik – od czego rozpocząć poszukiwania?
Każdy, kto ceni ekologiczne uprawy, dobrze wie, że naturalny nawóz pozbawiony substancji chemicznych jest niezastąpiony w procesie wzrastania roślin. Coraz większa świadomość dotycząca szkodliwości pestycydów i innych składników wykorzystywanych do nawożenia roślin uprawianych na masową skalę sprawia, że wiele osób zaczyna rozważać zakup kompostownika, w którym można składować organiczne odpady, będące naturalnym źródłem minerałów i substancji odżywczych, wspomagających i przyspieszających wzrastanie roślin.
Tutaj zazwyczaj rodzi się pytanie – od czego zacząć? Jak kompostownik wybrać do ogrodu, by należycie spełnił swoje zadanie?
W wyborze kompostownika pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj materiału wykorzystanego do jego produkcji. Każdy z nich wykazuje bowiem inne właściwości. Kolejne czynniki to pojemność oraz budowa kompostownika. Na koniec pojawia się jeszcze kwestia wyboru odpowiedniego miejsca do jego ustawienia.
Najlepszy kompostownik – czym jest i jaką funkcję spełnia?
Kompostownik to pojemnik wykonany z tworzywa sztucznego, drewna lub metalu, przeznaczony do składowania odpadków organicznych, czyli takich, które pod wpływem działania czynników zewnętrznych ulegają rozkładowi. Odpady biodegradowalne, poddane procesowi gnicia, zamieniają się w nawóz zawierający wiele dobroczynnych dla roślin składników odżywczych i minerałów. W odróżnieniu od gotowych nawozów sztucznych, jest on pozbawiony substancji chemicznych, w pełni ekologiczny, bezpieczny dla zdrowia i przyjazny dla środowiska.
Odpady biodegradowalne w procesie rozkładu potrzebują wody oraz powietrza, więc kompostownik najlepiej ustawić w ogrodzie, w mało uczęszczanym miejscu. Aby nie był on nadmiernie widoczny warto wybrać pojemnik w kolorze zielonym, ewentualnie czarnym. Najmniej widoczne są kompostowniki wykonane z drewna, które bardzo dobrze współgrają z aranżacją ogrodu.
Najlepszy kompostownik – z czego powinien być wykonany?
W sprzedaży znaleźć można zazwyczaj kompostowniki wykonane z tworzyw sztucznych, drewna lub metalu. Każdy z nich posiada swoje wady i zalety.
Kompostowniki wykonane z tworzyw sztucznych bez wątpienia cieszą się największą popularnością. Są stosunkowo niedrogie, bardzo wytrzymałe i odporne na działanie warunków atmosferycznych. Właściwie wykorzystywane mogą służyć przez kilka lat. Duży wybór modeli różniących się od siebie nie tylko pojemnością, ale też wielkością oraz budową umożliwia wybór tego, który jest adekwatny do indywidualnych potrzeb, co jest dodatkową zaletą kompostowników wykonanych z tworzyw sztucznych.
Kompostowniki drewniane są najbardziej przyjazne dla środowiska i doskonale wpisują się w ekologiczny styl życia. Ponadto, ze względu na swój wygląd, dobrze komponują się z aranżacją ogrodu. Niestety drewno jest zdecydowanie mniej trwałe niż tworzywa sztuczne. Aby móc korzystać z drewnianego kompostownika, trzeba go odpowiednio zaimpregnować i czynność tę powtarzać. Proces rozkładu odpadów w tego rodzaju kompostownikach trwa dłużej niż ma to miejsce w kompostownikach z tworzyw sztucznych.
Ostatnią grupę tworzą kompostowniki metalowe. Najczęściej mają one postać pojemnika z siatkowymi ścianami. Są tanie, ale i nieestetyczne. Ich zaletą natomiast jest to, iż zapewniają bardzo dobry przepływ powietrza, przyspieszający powstawanie nawozu.
Najlepszy kompostownik – zamykany czy otwarty?
Niektóre kompostowniki wyposażone są w specjalną pokrywę, która umożliwia ich zamknięcie. Rozwiązanie to ma podwójne zastosowanie. Z jednej strony zabezpiecza przed przedostawaniem się do wnętrza zwierząt, które skuszone zapachem resztek jedzenia, lubią do niego zaglądać, z drugiej zaś częściowo ogranicza wydobywanie się brzydkich zapachów. Ponadto zamknięcie kompostownika pomaga zwiększyć temperaturę panującą w jego wnętrzu, która przyspiesza proces rozkładu, a także sprawia, że odpady, które się w nim znajdują są mniej widoczne. Kompostowniki wyposażone w pokrywę pozwalającą na ich zamknięcie są nieco droższe.
Kompostowniki otwarte z pewnością są mniej estetyczne ale za to zdecydowanie tańsze. Pozostawienie w nich resztek jedzenie, często skutkuje rozrzuceniem poza ich obszar odpadów chociażby przed ptaki. Proces rozkładu trwa w nich dłużej niż w kompostownikach zamkniętych.
Prosperplast Kompostownik COMPOGREEN
Kompostownik marki Prosperplast to przykład kompostownika segmentowego. Za sprawą swojej budowy jest on bardzo wydajny, praktyczny i wygodny w użytkowaniu. Składa się z dwóch modułów. Każdy z nich ma pojemność 400 l. Łączna pojemność kompostownika wynosi 800 l. Możliwość zamknięcia każdego z modułów ogranicza ryzyko przedostania się do wnętrza kompostownika zwierząt.
Dzięki ażurowym ścianom do wnętrza modułów przez cały czas dociera świeże powietrze, przyspieszając naturalny proces rozkładu opadów oraz woda. Dzięki temu czas pozyskania gotowego nawozu zostaje skrócony. Do wykonania kompostownika wykorzystano wysokiej jakości tworzywo sztuczne, odporne na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.
- Wielka pojemność – 800 litrów – umożliwia kompostowanie dużej ilości odpadów organicznych.
- Segmentowy design – łatwo rozkładający się na sekcje ułatwiające obróbkę kompostu.
- Wykonany z trwałego plastiku – gwarantuje długotrwałe i solidne użytkowanie.
- Czarny kolor – przyciąga i zatrzymuje ciepło, przyspieszając proces kompostowania.
- Wielkość może być ograniczająca dla małych ogrodów.
- Montaż może być skomplikowany dla osób bez doświadczenia.
Prosperplast Kompostownik COMPOGREEN 800l czarny IKSM800C segmentowy (PP-19542) to praktyczne rozwiązanie dla wszystkich entuzjastów kompostowania. Ten wytrzymały i funkcjonalny kompostownik o pojemności 800 litrów jest idealny do przetwarzania odpadów organicznych w wartościową glebę. Wykonany z wysokiej jakości plastiku, jest odporny na warunki atmosferyczne i zapewnia długotrwałą trwałość. Dzięki segmentowej konstrukcji, można łatwo dostosować jego wielkość do własnych potrzeb. Czarny kolor kompostownika przyciąga słoneczne promienie, co przyspiesza proces rozkładu. Wyposażony w wygodne otwory wentylacyjne, umożliwia swobodną cyrkulację powietrza i minimalizuje nieprzyjemne zapachy. Prosperplast Kompostownik COMPOGREEN 800l czarny IKSM800C to niezawodne narzędzie dla wszystkich, którzy pragną aktywnie dbać o środowisko i tworzyć własne, naturalne nawozy dla roślin.
Ekobat Kompostownik Thermolight – najlepszy stosunek jakości do ceny
Kompostownik Thermolight marki Ekobat bardzo dobrze sprawdzi się w niewielkich ogródkach. To propozycja dla tych, którzy cenią wygodę użytkowania. Lekki i poręczny pojemnik jest bardzo łatwy w montażu. W zależności od potrzeb można go dowolnie przenosić i przygotować do eksploatacji w krótkim czasie.
Do jego wykonania użyto lekkiego, ale wytrzymałego i odpornego na działanie warunków atmosferycznych tworzywa sztucznego jakim jest polipropylen. Odpowiednia konstrukcja zapewnia dobrą cyrkulację powietrza oraz obieg wody, co przyspiesza proces rozkładu odpadów biodegradowalnych i powstanie nawozu organicznego. Kompostownik jest zamykany. Jego pojemność wynosi 400 l.
- Wysoce wydajny – Ekobat Kompostownik Thermolight 400 PLUS jest niezwykle skutecznym narzędziem do kompostowania, co pozwala na szybkie i efektywne przetwarzanie odpadów organicznych.
- Innowacyjny system termiczny – Dzięki zaawansowanemu systemowi termicznemu, Kompostownik Thermolight 400 PLUS utrzymuje optymalne warunki termiczne, co przyspiesza proces rozkładu i redukuje nieprzyjemne zapachy.
- Pojemność i łatwość obsługi – Z pojemnością 400 litrów, ten kompostownik oferuje dużo miejsca na odpady organiczne, a jednocześnie jest łatwy w obsłudze dzięki ergonomicznemu projektowi.
- Nieobsługiwane duże ilości odpadów (ograniczenie pojemności)
- Wysoka cena w porównaniu do innych kompostowników
Ekobat Kompostownik Thermolight 400 PLUS to innowacyjne rozwiązanie dla osób zainteresowanych ekologicznym kompostowaniem. Zaprojektowany z myślą o wydajności i trwałości, ten kompostownik oferuje wiele zalet. Jego pojemność wynosząca 400 litrów pozwala na efektywne przetwarzanie organicznych odpadów, takich jak resztki warzyw, owoców i trawy. Dzięki technologii Thermolight, kompostownik utrzymuje optymalną temperaturę, przyspieszając proces rozkładu. Wyposażony w solidną konstrukcję z wysokiej jakości materiałów, jest odporny na warunki atmosferyczne i niezawodny przez długie lata. Dodatkowo, system wentylacji zapewnia prawidłowe krążenie powietrza, eliminując nieprzyjemne zapachy. Ekobat Kompostownik Thermolight 400 PLUS to nie tylko praktyczne narzędzie do produkcji naturalnego kompostu, ale również świadectwo dbałości o środowisko i troski o zrównoważony styl życia.
Prosperplast Kompostownik COMPOGREEN – kiedy cena nie ma znaczenia
Segmentowy kompostownik Compogreen to propozycja dla tych, którzy dysponują dużą przestrzenią w ogrodzie. Jego pojemność wynosi bowiem aż 1600 l. Kompostownik składa się z czterech zamykanych modułów wyposażonych w dolne drzwiczki. Cała konstrukcja jest stabilna i zapewnia wygodne użytkowanie kompostownika. Jego budowa zapewnia swobodny dopływ wody oraz przepływ powietrza, co przyspiesza proces biodegradacji.
Dzięki obecności dolnych drzwiczek z możliwością uchylania gotowy nawóz można z łatwością wyjąć z poszczególnych modułów. Z kolei dzięki dwuczęściowym, zamykanym pokrywom wydzielanie nieprzyjemnych zapachów z wnętrza pojemnika jest ograniczone. Do wykonania kompostownika użyto wysokiej jakości tworzywa sztucznego, wytrzymałego i odpornego na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.
- Kapacjonalność 1600l – duża pojemność magazynowa.
- Segmentowa konstrukcja – łatwe montowanie i demontowanie.
- Odporność na warunki atmosferyczne – długotrwała trwałość.
- Niewielka wytrzymałość na ekstremalne warunki.
- Ograniczona dostępność kolorów.
Prosperplast COMPOGREEN 1600l to innowacyjny, segmentowy kompostownik w kolorze czarnym o modelu IKSM1600C (PP-19544). Ten pojemny i wytrzymały kompostownik o pojemności 1600 litrów jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników kompostowania. Wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, gwarantuje długotrwałą trwałość i ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jego segmentowa konstrukcja umożliwia łatwe rozkładanie i składanie, co ułatwia proces wypełniania i opróżniania kompostu. Dodatkowo, wyposażony jest w wygodne drzwi na przedniej ścianie, ułatwiające dostęp do materiałów organicznych. Prosperplast COMPOGREEN 1600l to niezastąpiony sprzęt dla osób, które chcą przyczynić się do ochrony środowiska poprzez wykorzystanie odpadów organicznych do produkcji własnego, naturalnego nawozu.
Keter Eco Composter – wysoka jakość, niska cena
Kompostownik marki Keter to przykład na to, że wysoka jakość i dobra cena mogą iść ze sobą w parze. Wykonany z dobrej jakości tworzywa sztucznego jest odprony na działanie warunków atmosferycznych i wytrzymały, dzięki czemu można z niego korzystać przez długi czas. Lekka ale stabilna konstrukcja sprawia, że można go bez trudu przenosić w dowolne miejsce w ogrodzie. Pojemność kompostownika wynosi 320 l. Pomimo dość sporej pojemności, nie zajmuje dużo miejsca w ogrodzie. Dlaczego to jeden z najlepszych kompostowników?
Dzięki odpowiedniej budowie do wnętrza kompostownika dociera zarówno woda, jak i świeże powietrze niezbędne do przyspieszenia procesu rozkładu opadów i ich zamiany w ekologiczny nawóz. Kompostownik posiada pokrywę, która umożliwia jego zamknięcie i ochronę przed przedostaniem się do wnętrza zwierząt, a także ograniczenie wydostawania się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo został wyposażony w drzwiczki dolne, które ułatwiają wyjmowanie gotowego kompostu, poprawiając komfort użytkowania pojemnika.
- Zwiększa efektywność kompostowania
- Oszczędza miejsce w ogrodzie
- Łatwy w użyciu i czyszczeniu
- Nieodpowiednia pojemność na kompost
- Brak opcji wentylacji
Keter Eco Composter to innowacyjne rozwiązanie dla entuzjastów kompostowania. Ten praktyczny pojemnik pozwala w łatwy sposób przekształcić odpady organiczne w cenny, naturalny nawóz. Wykonany z trwałego i odporne na warunki atmosferyczne materiału, komposter Keter Eco zapewnia optymalne warunki dla procesu rozkładu, dzięki czemu można uzyskać wysokiej jakości kompost w krótkim czasie. Jego pojemność jest idealna dla małych ogrodów i tarasów, a inteligentne rozwiązania konstrukcyjne ułatwiają obróbkę i zbiórkę kompostu. Keter Eco Composter to doskonały wybór dla osób, które chcą czerpać korzyści z recyklingu organicznych odpadów i dbać o środowisko naturalne w sposób prosty i efektywny.
Victus -emak Kompostownik – kiedy wygląd ma znaczenie
Kompostownik marki Victus to propozycja dla tych, którym zależy na tym, aby umieszczony w ich ogrodzie kompostownik stworzył wraz z jego aranżacją spójną całość. Został on wykonany z elastycznego tworzywa sztucznego w taki sposób, by imitować konstrukcję wykonaną z naturalnych drewnianych desek. Dzięki temu kompostownik umieszczony w ogrodzie nie przyciąga nadmiernie uwagi.
Pojemność kompostownika wynosi 350 l. Jego konstrukcja sprawia jednak, iż pomimo dość sporej objętości pojemnik ustawiony w ogrodzie nie zajmuje dużo miejsca. Jest odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i wytrzymały. Został wyposażony w pokrywę ograniczającą wydobywanie się z wnętrza nieprzyjemnych zapachów i chroniącą przed przedostawaniem się do niego zwierząt.
- Zwiększa efektywność kompostowania
- Estetyczny design pasujący do każdego ogrodu
- Duża pojemność 350 litrów
- Niska pojemność (350 L) może być niewystarczająca dla większych ilości odpadów.
- Konstrukcja może być niezbyt trwała i podatna na uszkodzenia.
Victus-emak Kompostownik Deco 350 L to innowacyjne rozwiązanie dla entuzjastów kompostowania. Zaprojektowany z myślą o wygodzie i funkcjonalności, ten kompostownik o pojemności 350 litrów doskonale wpisuje się w każde otoczenie. Wykonany z trwałego materiału, gwarantuje długotrwałe użytkowanie. Jego estetyczny wygląd, wzbogacony o dekoracyjne elementy, dodaje uroku ogrodowi. Dzięki inteligentnemu systemowi wentylacji i otworom do łatwego dostępu, kompostowanie staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Victus-emak Kompostownik Deco 350 L to nie tylko praktyczne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, ale także świadomego ekologa, który pragnie przyczynić się do ochrony środowiska.
Najlepszy kompostownik – znane marki
Prosperplast to firma produkująca opakowania wykonane z tworzyw sztucznych. To, co wyróżnia jej produkty to wysoka jakość zastosowanych materiałów oraz staranność wykonania, dzięki którym są one wytrzymałe, odporne na zniszczenia i uszkodzenia oraz niekorzystny wpływ warunków atmosferycznych.
W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć polskiego producenta kompostowników, wyróżniających się jakością – marki Ekobat. Firma ta specjalizuje się w produkcji kompostowników wykonanych z tworzyw sztucznych, metalu oraz drewna. Produkty marki Ekobat dostępne są zarówno na naszym rodzimym rynku, jak i rynkach europejskich.
Kolejne miejsce w przygotowanym przez nas rankingu zajmuje marka Keter, specjalizująca się w produkcji mebli do ogrodu i różnorakich pojemników do przechowywania przeznaczonych na zewnątrz. Ideą marki jest zrównoważony rozwój, któremu w procesie produkcji poświęca się wiele uwagi
Ranking zamyka marka Victus produkująca urządzenia, narzędzia i akcesoria ogrodnicze. Wykorzystuje materiały cechujące się wytrzymałością i odpornością na zniszczenia i uszkodzenia.
Najlepsze kompostowniki – najczęściej zadawane pytania
Mając na uwadze to, iż podjęcie decyzji odnoszącej się do zakupu konkretnego produktu nie zawsze bywa proste, postanowiliśmy opracować odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania..
Jaki kompostownik wybrać do ogrodu – z tworzywa sztucznego, drewna czy metalu?
Wybór rodzaju kompostownika powinien być podyktowany indywidualnymi oczekiwaniami. Każdy z tych materiałów posiada zarówno wady, jak i zalety. Najmniej ekologiczny, ale za to najbardziej wytrzymały i dostępny w przystępnej cenie jest kompostownik wykonany z tworzywa sztucznego. Natomiast najbardziej przyjazny dla środowiska i najbardziej dyskretnie prezentujący się w ogrodzie jest drewniany kompostownik. Jednak jest on też najmniej trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych. Warto więc zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami względem użytkowania kompostownika i w oparciu o nie wybrać właściwy model.
Jaka pojemność kompostownika będzie optymalna?
Pojemność kompostownika, podobnie jak rodzaj materiału wykorzystanego do jego produkcji, warto uzależnić od własnych preferencji. Jeżeli potrzebujesz dużej ilości nawozu lub też ilość odpadów, które chcesz w nim umieścić jest znaczna, wówczas warto wybrać większy kompostownik. W swoim wyborze należy uwzględnić również ilość miejsca w ogrodzie. Jeżeli jest ona ograniczona, a mimo to, nie chcesz rezygnować z dużej pojemności kompostownika wówczas należy poszukać modelu, który za sprawę swojej budowy (np. stożka lub piramidy) będzie zajmował mniej przestrzeni.
Gdzie ustawić kompostownik?
Każdy, nie tylko najlepszy kompostownik musi posiadać odpowiednie otwory, co oczywiście wiąże się z wydostawaniem się z jego wnętrza nieprzyjemnych zapachów.
Pojemnik na odpady należy ustawić, w miarę możliwości, jak najdalej od miejsc, w którym najczęściej spędza się czas w ogrodzie. Należy pamiętać również o tym, aby było to miejscu, gdzie będzie zapewniony wspomniany wcześniej dostęp do wody i świeżego powietrza. Nie może więc być ono ani zadaszone, ani zamknięte. Najlepiej, aby było częściowo zacienione. Kompostownik można ustawić bezpośrednio na trawniku lub płycie chodnika.
Po jakim czasie od momentu umieszczenia odpadów można wykorzystać powstały z nich nawóz?
Proces gnicia i rozkładu odpadów biodegradowalnych uzależniony jest przede wszystkim od ich rodzaju. Najszybciej rozkładowi ulegają pędy i liście roślin. Najdłużej zaś rozkładają się skorupki jaj. Wpływ na ów proces ma również dostęp wody i świeżego powietrza. Dlatego najszybciej opady rozkładają się w kompostownikach metalowych, najwolniej zaś w drewnianych.