Jeśli szukasz niewielkiej kwitnącej rośliny idealnej na obwódki rabata, skalniaki i skarpy, powinieneś zainteresować się tym gatunkiem. Floks szydlasty (Phlox subulata) jest niską byliną o zwartym pokroju. Liście występują dość gęsto i są naprzeciwlegle rozmieszczone na wzniesionych lub pokładających się pędach. Wytwarza drobne kwiaty w kolorze różowym. Dowiedz się, jak pielęgnować płomyka szydlastego, aby uzyskać obfite kwitnienie, a także naucz się sadzić i zbierać nasiona z jego kwiatów.
Floks szydlasty – wymagania i zabiegi uprawowe
Występujący w wielu przydomowych ogródkach floks nie ma dużych wymagań i jest łatwy w uprawie. Niskie gatunki floksów dobrze rosną w glebach przepuszczalnych i piaszczystych, zasobnych w składniki pokarmowe. Rośliny z tego gatunku preferują podłoże umiarkowanie suche i nie udają się na ciężkiej i wilgotnej ziemi. Nie należy dopuścić do długotrwałego przesuszenia podłoża, ponieważ wtedy rośliny mogą zamierać.
Zabiegi pielęgnacyjne w uprawie floksów
Jak większość niskich roślin okrywowych, również płomyk szydlasty wymaga odchwaszczania podłoża, szczególnie w początkowym okresie wzrostu, zanim wytworzy gęste kępy. Po zakończeniu kwitnienia warto skrócić pędy. Na zimę floks szydlasty powinien być przykrywany osłonami z gałęzi roślin iglastych, aby zapobiec przemarzaniu.
Na jakie stanowiska nadaje się płomyk szydlasty?
Przedstawiciele gatunku Phlox subulata osiągają wysokość 10 cm. Preferują stanowiska o pełnym nasłonecznieniu, ale tolerują także półcień. Floksy szydlaste tworzą kolorowe kobierce na skarpach i obwódkach rabat. To jedne z najpopularniejszych roślin, często wybieranych do ogródków skalnych.
Z jakich roślin komponować ogródek skalny?
Floks szydlasty należy do tzw. wiosennej piątki skalnej. Oznacza to, że jest on jednym z pięciu gatunków szczególnie polecanych do nasadzeń na skalniakach. Z jakimi innymi roślinami komponuje się w takiej skalnej aranżacji? Floks wspaniale współgra z jasnoróżową gęsiówką kaukaską, fioletowym żagwinem ogrodowym, żółtą smagliczką skalną i białym ubiorkiem wiecznie zielonym.
Jakie podłoże preferuje floks szydlasty?
Rośliny z gatunku Phlox subulata doskonale sprawdzają się na stanowiskach słonecznych i umiarkowanie słonecznych. Ich pokładający się pokrój sprawia, że floksy szydlaste są chętnie sadzone jako roślina tworząca kobierce, np. w sąsiedztwie alejek. Zdecydowanie nie należy ich sadzić w miejscach, gdzie występuje suche podłoże, ponieważ stają się tam podatne na atak szkodników, zwłaszcza przędziorków, które lubią suche i ciepłe miejsca. Z kolei zbyt wilgotne i cieniste zakątki to złe miejsca dla floksów ze względu na ryzyko rozwoju chorób grzybowych, np. mączniaka.
Floks szydlasty – sadzonki
Raz na kilka lat poleca się odmładzać rośliny. W ten sposób można skutecznie zapobiec pogarszaniu się ich kondycji i przerzedzaniu pędów. Sadzonki floksów uzyskuje się poprzez podział roślin na mniejsze fragmenty. Jest to zabieg łatwy do przeprowadzenia. Tak powstałe młode egzemplarze bardzo szybko ukorzeniają się i rozpoczynają wegetację. Istnieją też inne sposoby na pozyskanie sadzonek poprzez rozmnażanie wegetatywne: odkłady poziome i sadzonki pędowe. W obu przypadkach powstają niewielkie sadzonki floksa szydlastego, które z czasem się zagęszczają i tworzą nową, młodą roślinę.
Kiedy sadzić Phlox subulata do gruntu?
Tę wiosenną bylinę można zacząć sadzić wczesną wiosną, gdy ziemia odmarznie. Odpowiedni czas na sadzenie trwa aż do jesieni. Sadzonki floksa szydlastego umieszcza się w dobrze spulchnionym podłożu. Dobrze jest zastosować rozstawę minimum 30 × 30 cm, ponieważ floksy szybko rozrastają się na boki, wypełniając odstępy pomiędzy poszczególnymi okazami.
Floks szydlasty – nasiona i rozmnażanie generatywne
Kwiaty pokrywają całą roślinę barwnym kobiercem od kwietnia do maja. Czasami zdarza się, że floksy powtarzają kwitnienie latem. Kwiaty są różowe, rzadziej fioletowe lub białe drobne kwiaty o budowie promienistej. U odmian obserwuje się duże zróżnicowanie w kolorze i kształcie płatków. Zebrane nasiona płomyka szydlastego można wysiać do inspektu późną jesienią. Należy regularnie zraszać podłoże i nie dopuścić do jego przeschnięcia. W drugiej połowie maja sadzonki można sadzić do gruntu.
Skomponuj swój zestaw niskich bylin okrywowych i zadbaj o to, aby nie zabrakło wśród nich floksów szydlastych. Te wdzięczne i łatwe w uprawie kwiaty będą stanowić doskonałe uzupełnienie aranżacji skalnego ogrodu.