Fikus jest nie tylko piękną ozdobą domu, ale także oczyszcza powietrze z benzoli i fenoli, dlatego to idealna roślina do biura. Czy rzeczywiście tak trudno go uprawiać? Jak o niego dbać? Jak podlewać? Dlaczego jest świetną rośliną do biura? Wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł.
Zapamiętaj!
- Fikus jest bardzo różnorodną rośliną, mającą aż kilkaset odmian!
- Jest on bardzo kapryśny, ale wbrew pozorom również wytrzymały.
- Fikus nie może stać ani w pełnym słońcu, ani w przeciągu.
- Fikus jest trujący zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
Fikus – odmiany
Ficus to roślina należąca do rodziny morwowatych. Obejmuje setki gatunków od drzew, poprzez krzewy, po pnącza. Jednak tylko kilka z nich zyskało zainteresowanie jako rośliny domowe i ozdobne. Cechą charakterystyczną fikusa są liście – skórzaste i błyszczące. Wydzielają one charakterystyczny mleczny sok, który może podrażniać skórę.
Popularnym gatunkiem fikusa, rosnącym w warunkach naturalnych, jest figowiec pospolity, wytwarzający lubiane owoce – figi.
Ciekawostka ✨
Czy wiesz, że pierwotne odmiany fig powstawały poprzez rozkładanie się owadów w owocach? Te owady to przypominające osy bleskotki.
Fikus w doniczce
Fikusy można spotkać praktycznie w każdym domu. Są to niezwykle popularne rośliny doniczkowe. Najczęściej można spotkać trzy spośród nich:
- Fikus benjamina – najpopularniejszy fikus, często spotykany w biurach czy miejscach użyteczności publicznej. Może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Jego gałązki są sztywne, wznoszące się, a ciemnozielone liście są drobne – mogą osiągać do 8 cm długości, jednak zwykle są dużo mniejsze. Ich brzegi mogą być jaśniejsze od środków.
- Fikus sprężysty to gatunek wytwarzający duże liście, które mogą osiągać nawet 40 cm długości. Są gładkie, skórzaste i mają łezkowaty kształt. Młode liście są koloru bordowego, wraz z wiekiem stają się ciemnozielone. Roślina jest okazała – może mierzyć aż 3 metry, dlatego do rozwoju potrzebuje dużej przestrzeni.
- Figowiec tępy – jest często wykorzystywany do formowania drzewka bonsai. Osiąga wysokość od 35 cm do 3 m. Na uwagę zasługują jego poskręcane korzenie zwykle wystające ponad powierzchnię ziemi. Jego liście są niewielkie, mają piękny, głęboki zielony kolor.
Fikus – jak dbać?
Pomimo że rodzaj Ficus obejmuje ponad tysiąc gatunków, doniczkowe fikusy mają bardzo podobne wymagania. Choć są często uważane za kapryśne, tak naprawdę pielęgnacja fikusów wcale nie jest trudna. Wszelkie niekorzystne zmiany rośliny te komunikują opadaniem liści, dlatego w razie popełnienia błędu w ich pielęgnacji możesz bardzo szybko zareagować. Pamiętaj tylko o kilku podstawowych zasadach:
- zapewnij fikusowi stałe miejsce – jest to roślina, która nie lubi zmian stanowiska;
- zadbaj, by temperatura w pomieszczeniu była nie niższa niż 15°C w zimie oraz nie wyższa niż 28°C latem;
- podlewaj fikusa niewielką ilością wody – latem dwa razy w tygodniu, zimą wystarczy raz;
- co jakiś czas przecieraj liście z kurzu miękką, wilgotną ściereczką.
Fikusy – podlewanie
Fikusy podlewaj zawsze odstaną lub przegotowaną wodą o temperaturze pokojowej. Rośliny te nie lubią nadmiaru wilgoci ani przesuszenia. Najlepsze jest dla nich częste podlewanie niewielką ilością wody. Latem rób to dwa razy w tygodniu, zimą raz. Pamiętaj też o regularnym, cotygodniowym zraszaniu rośliny. W upalne dni możesz wstawić fikusa pod prysznic, by zrosić go wodą.
Fikusy – stanowisko
Fikusy są roślinami światłolubnymi, jednak nie mogą być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dobrze czują się w jasnych, przestronnych pomieszczeniach. Pamiętaj, że nie lubią zmian stanowiska – szczególnie gatunki drobnolistne mogą reagować na nią zrzucaniem liści! Podobnie fikusy sygnalizują zbyt małą ilość światła. Potrzebują go szczególnie w fazie szybkiego wzrostu i kwitnienia. Rośliny te nie tolerują przeciągów, są ciepłolubne. W lecie będą się dobrze rozwijać w temperaturze od 22 do 28°C, zimą – 15-21°C.
Fikus w biurze
Fikus jest wspaniałym dodatkiem do biura. Zazwyczaj nie ma tam przeciągów, ani sporego ruchu. Jeśli biuro jest klimatyzowane, to tym lepiej dla fikusa – zapewni mu to stałe warunki. Co najważniejsze, fikus pochłania energię i światło komputerowe, przez co poczujesz się jakby Twoje biuro odetchnęło.
Drodzy Rośliniarze
Wiemy jak frustrujące może być zrzucanie liści przez ukochaną roślinę. Pamiętajcie jednak, że tak jak ludzie, rośliny również mają swoje humory. Fikusy czasem gubią po kilka liści na dzień, a po miesiącu wypuszczą drugie tyle. Bądźcie cierpliwi!
Fikus – kwiaty
Kwitnienie fikusa zależy od konkretnej odmiany. Fikus benjamina kwitnie niezwykle rzadko, gdy roślina jest już w pełni dojrzała. Jego kwiaty mają postać fałszywego owocu, który następnie wytwarza niewielką figę. Inny gatunek fikusa, figowiec pospolity, jeśli rośnie w gruncie, może zakwitać każdego roku. Gdy lato jest wystarczająco długie i ciepłe, będzie wytwarzał słodkie, jadalne figi.
Ziemia do fikusów
Gleba, w której rośnie fikus, powinna mieć odczyn neutralny lub lekko kwaśny. Powinna być luźna, aby cyrkulacja powietrza była w niej odpowiednia. Na dnie doniczki koniecznie wyłóż drenaż, dzięki któremu woda nie będzie zbierała się w ziemi.
Przesadzanie fikusów
Młode rośliny przesadzaj raz w roku, starsze (powyżej 4 lat) – raz na 2-3 lata. Doniczka powinna być dopasowana do rozmiaru rośliny. Jeśli korzenie wychodzą przez otwory drenażowe, to znaczy, że trzeba zapewnić roślinie większą. Należy przesadzić fikusa również wtedy, gdy ziemia w doniczce zmniejszy swoją objętość. Wtedy roślina może także przestać rosnąć.
Fikusy najlepiej przesadzać wiosną, w okolicach kwietnia. Na taką zmianę mogą zareagować zrzuceniem liści, które latem zwykle odrastają.
Fikus – rozmnażanie
Fikusy można rozmnażać na dwa sposoby:
- Ścięte pędy włóż do wody i zaczekaj, aż wypuszczą korzenie. Trwa to zazwyczaj około dwóch tygodni. Następnie roślinę wsadź do doniczki.
- Rozmnażanie przez odkłady powietrzne – jest to proces bardziej skomplikowany. Wybrany pęd oczyść z nadmiaru liści i natnij łodygę, wkładając w miejsce nacięcia zapałkę. Owiń tak przygotowany fragment pędu mchem i polietylenem. W ciągu miesiąca powinny pojawić się korzenie, które możesz oddzielić od głównego pnia i zasadzić w oddzielnej doniczce.
Fikus – choroby
Najczęstszymi chorobami fikusów są plamistość lub korkowacenie liści, na które zapadają najczęściej zimą. W przypadku plamistości, na liściach pojawiają się niezbyt duże żółte przebarwienia. Korkowacenie charakteryzuje się z kolei jasnozielonymi, wodnistymi plamami na liściach, które potem zamieniają się w korkowe narośla. Powodem tych chorób może być zbyt mała ilość światła i niska temperatura.
Problemem mogą być także gnijące korzenie fikusów. Gnicie spowodowane jest zbyt zwartą ziemią oraz za częstym podlewaniem. Gdy roślina marnieje, wyjmij ją ostrożnie z doniczki i sprawdź, czy korzenie są miękkie. Jeśli tak, koniecznie wymień podłoże na mniej zwarte, z warstwą drenażu na dnie doniczki.
Czy fikus jest trujący?
Fikus jest rośliną trującą, może być także szkodliwy dla alergików. Mleczny sok znajdujący się w łodygach i liściach zawiera lateks i składa się z kauczuku, kumaryny, żywicy i białka. Jego spożycie może powodować bóle brzucha i wymioty. Zaschnięte drobinki tego soku unoszące się w powietrzu mogą podrażniać błony śluzowe, co może wywołać katar czy nawet duszności.
Fikusy, niezależnie od gatunku, są niezwykle atrakcyjnymi roślinami w domowej uprawie. Choć przez zrzucanie liści uważane są za kapryśne, wcale nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach, takich jak częste, ale niezbyt obfite podlewanie, zraszanie liści czy zapewnienie stałego miejsca w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, by cieszyć się pięknymi fikusami!
Najczęściej zadawane pytania
Czego nie lubi fikus?
Fikus nie lubi pełnego słońca i przeciągów. Źle też znosi przestawianie, co oznajmia poprzez zrzucenie kilku liści.
Co ile podlewać fikusa?
Fikusy należy podlewać co kilka dni (wtedy kiedy podłoże wyschnie). W zimę częstotliwość podlewania nie powinna wynosić częściej niż raz na tydzień.
Czy fikus nadaje się do sypialni?
To zależy. Wiele osób twierdzi, że fikus wydala w nocy to co pochłonął za dnia – zatem utrudni nam sen i poranek. Jednakże, jeśli Twój fikus dobrze czuje się w sypialni, nie powinien sprawiać żadnych problemów.
Dlaczego fikus nie wypuszcza liści?
Fikus jest dosyć kapryśny, czasem nie wypuszcza żadnych liści nawet przez miesiące. Jednak jeśli problem trwa ponad pół roku, to źródłem może być brak wystarczającej ilości wody, lub nawozu.