Co siać w styczniu? Jak się okazuje, jest kilka roślin, których nasiona możemy wysiewać już z początkiem roku. Koniecznie przeczytaj nasz poradnik, zanim udasz się na pierwsze zakupy do sklepu ogrodniczego!
Jeśli tak jak my nie możesz doczekać się sezonu ogrodowego, z pewnością zastanawiasz się, co siać w styczniu. Gdy za oknem jeszcze panuje zima, z utęsknieniem patrzymy w stronę kwiatowych rabat i warzywnika. Mamy dla ciebie dobrą wiadomość, bo już z początkiem roku możesz przystąpić do pierwszych prac i przygotowania rozsady. Jeśli rozpoczniesz pracę już w styczniu, twoje kwiaty będą mogły kwitnąć wcześniej i dłużej, a zbiory pierwszych ulubionych warzyw pojawią się znacznie szybciej!
Jakie warzywa siejemy w styczniu?
Czy zdarzyło ci się patrzeć z nutką zazdrości na wczesne zbiory znajomych, podczas gdy na twoich roślinach dopiero pojawiały się kwiaty? Jeśli tak, to prawdopodobnie zbyt późno wysiałeś nasiona na rozsadę. Niektóre warzywa mają długi okres wegetacji, zatem warto je wysiewać nieco wcześniej, niż jest to podane na opakowaniu. W styczniu można wysiać już paprykę ostrą, a pod koniec miesiąca paprykę słodką, seler korzeniowy, por i bakłażan. Zasadniczo jednak nie polecamy rozpoczynać wysiewu tak wcześnie, ponieważ rośliny mają wówczas jeszcze zbyt mało światła. Łodyżki niepotrzebnie się wydłużają, a w mroźnym jeszcze marcu zwykle są już gotowe do przepikowania do gruntu. Na tak wczesne rozpoczęcie uprawy mogą pozwolić sobie osoby, które mają możliwość doświetlania pojawiających się siewek i posiadają ogrzewaną szklarnię, inspekt lub tunel.
Co wysiewamy w styczniu? Kwiaty
W styczniu można wysiewać nasiona kwiatów jednorocznych, gdyż wówczas zakwitną wcześniej, nawet już w drugiej połowie maja. Siewki mają wówczas dużo czasu, by wykształcić solidny system korzeniowy. Wschody wysianych w styczniu nasion można przechowywać w pierwotnej doniczce, aż do momentu przesadzenia ich do docelowych pojemników czy skrzynek. Oto propozycje kwiatów do wysiania w styczniu:
- begonia stale kwitnąca;
- żeniszek meksykański;
- petunia;
- lwia paszcza;
- szałwia błyszcząca;
- heliotrop peruwiański;
- lobelia;
- pelargonia.
Jeśli chcesz uprawiać swoje kwiaty ogrodowe wcześniej, polecamy wysiew nasion powyższych roślin pod koniec stycznia lub najwcześniej w drugiej połowie tego miesiąca.
Jak wysiewać nasiona kwiatów?
Wiesz już, jakie kwiaty wysiewać w styczniu. Pozostaje nam jedynie opowiedzieć, jak to zrobić. Otóż potrzebne jest wysokiej jakości, luźne podłoże. Bardzo dobrze sprawdzi się torf z odrobiną piasku, który pozytywnie wpływa na kiełkowanie nasion. Można dodać też trochę perlitu, który dodatkowo rozluźnia podłoże. Nasiona kwiatów można wysiewać do dużych doniczek, ale też do specjalnych pojemników na rozsady. Wówczas będzie łatwiej je później przepikować. Oto instrukcja wysiewu roślin krok po kroku:
- Przygotowanym wcześniej, dobrze wymieszanym z piaskiem podłożem wypełnij doniczki.
- Lekko uklep podłoże i przystąp do wysiewania nasion.
- Wysiewając w dużych doniczkach, postaraj się umieścić nasiona w dość sporych odstępach. Używając multi doniczek, najlepiej wykładać maksymalnie po dwa nasionka w jednym kwadraciku.
- Duże nasiona kwiatów przykryj cienką warstwą podłoża. Powinna mieć grubość mniej więcej 2 razy tyle, ile mają nasiona. Warto posiłkować się instrukcją producenta.
- Drobne nasiona wystarczy lekko wklepać w podłoże. Opcjonalnie można przykryć je bardzo cienką warstwą piasku.
- Po zakończeniu wysiewania należy obficie spryskać podłoże. Podlewanie wodą z konewki spowoduje przemieszczenie się nasion.
- Doniczki najlepiej ustawić na parapecie okna w pomieszczeniu, które najbardziej obfituje w światło słoneczne, w temperaturze około 18-21 stopni.
Przygotowanie nasion do kiełkowania
Nasiona niektórych kwiatów wymagają stratyfikacji. Należą do nich: żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca, heliotrop peruwiański i lobelia. Oznacza to, że przed wysianiem warto je wychłodzić, co przerywa ich stan spoczynku i ułatwia późniejsze kiełkowanie. Stratyfikację w warunkach domowych można przeprowadzić, umieszczając nasiona na kilku warstwach zwilżonego ręcznika papierowego i przykrywając je kolejnymi warstwami mokrego ręcznika. Następnie trzeba je umieścić w woreczku strunowym i przechowywać w lodówce przez kilka tygodni. Zawartość woreczka należy co jakiś czas wietrzyć.
Styczeń w ogrodzie – jakie prace wykonać?
Na przygotowaniu rozsad i wysianiu kwiatów styczniowe prace się nie kończą. Gdy występują obfite opady śniegu, warto strzepywać śnieżne czapy z drzewek, krzewów i bylin. Mogą one bowiem uszkadzać pędy i gałęzie roślin. W styczniu można też przystąpić do wapnowania drzew, a także przycinania wybujałych pędów. Wyjątkiem są tzw. drzewa płaczące, których przycinanie należy wykonać dopiero pod koniec lata. Warto też sprawdzić, jak zimują nasze ogrodowe rośliny. Jeśli zabezpieczenia się uszkodziły lub zsunęły, trzeba będzie je poprawić. Styczeń to dobry moment, by zaplanować wysiew nasion w kolejnych miesiącach, gdyż już niebawem pojawi się znacznie więcej pracy.
Co siać w styczniu? Jeśli chodzi o nasiona warzyw, wybór jest niewielki. Zasadniczo, jeśli nie posiadamy odpowiednich warunków, lepiej wstrzymać się jeszcze przez kilka tygodni, ponieważ częste występowanie wiosennych przymrozków i tak uniemożliwi przepikowanie rozsady do gruntu. Jednak nie oznacza to, że nie możemy przygotować w styczniu rozsady. Jest to bowiem dobry moment na wysianie wielu kwiatów, które wymieniliśmy w naszym poradniku. Jeśli zajmiesz się tym pod koniec stycznia, kwiaty pojawią się wcześniej i dłużej będą zdobić twój ogród.