Rozplenica słoniowa (Pennisetum purpureum) bywa nazywana również jako: trawa Uganda, trawa napier lub słoniowa trawa. Roślina pochodzi z Afryki i dorasta nawet do 90 cm wysokości. Jest najszybciej rosnącą trawą na świecie. Charakteryzuje się ciemno purpurowymi, a wręcz czarnymi liśćmi. W naszym klimacie zwykle jest traktowana jako roślina jednoroczna. Dlaczego? Trawa Vertigo wymaga odpowiednich warunków do przezimowania, ponieważ nie jest odporna na mróz. Z tego powodu trawa Vertigo zimowanie powinna odbyć w pomieszczeniu. Sprawdź, jak zapewnić roślinę ochronę przed niskimi temperaturami!
Trawa Vertigo – zimowanie
Trawa Vertigo jest mało odporna na mrozy. Najłatwiejszym sposobem na przezimowanie rośliny jest więc uprawianie jej w doniczkach i przenoszenie na zimę do jasnego i chłodnego pomieszczenia. Jeśli nie masz możliwości przechowywania donic w takich warunkach, możesz zostawić je na zewnątrz i owinąć pojemniki folią pęcherzykową, tkaniną jutową lub innym materiałem termoizolacyjnym. Warto również ustawić doniczki na drewnianych lub styropianowych podkładkach. Jeśli zdecydowałeś się na uprawę bezpośrednio w gruncie, trawa Vertigo zimowanie powinna spędzić w zabezpieczeniu. Z uwagi na to, że jest to praktycznie niemożliwe – w naszym klimacie roślinę uprawia się w ogrodzie od końca maja do końca września.
Uprawa rozplenicy słoniowej pochodzącej z Afryki – stanowisko i wymagania rośliny
Sadzonki trawy Vertigo należy umieścić w żyznej glebie. Roślina świetnie radzi sobie z suszą, jednak warto zadbać o regularne podlewanie – trawę nawadniamy tak, ale jej nie przesuszyć i nie przelać. Rozplenica słoniowa wymaga nawożenia – w tym celu najlepiej wykorzystywać specjalistyczne nawozy wieloskładnikowe.
Trawa Vertigo – zimowanie najłatwiej przeprowadzić, jeśli roślina ozdobna uprawiana jest w donicach. W tym celu wystarczy zastosować do owinięcia pojemników materiały termoizolacyjne, które chronią przed wyziębieniem. Jeśli rozplenica znajduje się bezpośrednio w gruncie, możesz uznać ją za roślinę jednoroczną.