W większości ogrodów, a także na wielu balkonach i tarasach rosną rośliny z rodzaju Clematis. Zimowanie zależy przede wszystkim od tego, w jakim miejscu są zasadzone. Nieco inne warunki dotyczą okazów, które rosną w gruncie, a inne tych, które są w doniczkach, dlatego można je łatwiej przenieść. Sprawdź jak, w zależności od grupy, wygląda pielęgnacja powojników przed nadejściem zimy.
Clematis – zimowanie w gruncie
Zazwyczaj powojniki sadzi się w gruncie. To wynika z warunków, w jakich rosną rośliny z rodziny Clematis. Zimowanie wymaga więc przygotowania nie tylko samej rośliny, ale i jej otoczenia. Najczęściej spotyka się powojniki rosnące przy podporach i kratkach, co pozwala im się piąć ku górze. To, jak przetrwają zimę, zależy od obszaru klimatycznego, w których zostały stworzone. Oczywiste jest, że przygotowanie do zimy jest łatwiejsze w przypadku odmian wyhodowanych w Polsce i w podobnym do polskiego klimacie. Takie rośliny też bez większych problemów zniosą pierwsze przymrozki.
Clematis – zimowanie a okrywanie
W zasadzie w przypadku wszystkich roślin z rodziny Clematis zimowanie wymaga okrycia systemu korzeniowego, a także części nadziemnej rośliny. Dotyczy to zwłaszcza odmian powojników wielkokwiatowych, ale oczywiście nie tylko. Przede wszystkim musisz na początek przygotować całe otoczenie rośliny. Jak tego dokonać? Oto kilka wskazówek.
Na początek warto usunąć wszystkie suche liście, które opadły wokół rośliny. W ten sposób chronisz ją przed zarazkami i chorobami. Następnie można zacząć zabezpieczać Clematis. Zimowanie rozpocznij od tak zwanego kopczykowania. Jest to ułożenie specjalnej osłony wokół dnia, na wysokość maksymalnie 15 cm. Dobrze sprawdzają się tutaj kora i suche trociny. W promieniu nawet do 80 cm wokół rośliny również warto je wysypać. To sprawia, że chronisz cały teren przed nadmiernym przemarzaniem.
Co jeszcze zrobić, aby ułatwić Clematisowi zimowanie? Warto pamiętać, że rośliny nie należy odczepiać od podpory, bo można ją uszkodzić. Przycinanie powojników jesienią również nie jest wskazane, ale o tym więcej dowiesz się za chwilę. Części nadziemne w przypadku młodych roślin rosnących w formie krzewów można osłonić agrowłókniną. Młode pędy można chochołować, czyli osłonić słomą.
Clematis – zimowanie w pojemnikach
Jeśli zdecydujesz się posadzić roślinę w pojemniku, również możesz zadbać o nią zimą. Jak wygląda zimowanie Clematisu w donicy?
Podstawą jest zabezpieczenie bryły korzeniowej, aby nie dopuścić do jej przemarznięcia. Jeśli zostawiasz pojemnik na tarasie czy balkonie, możesz zabezpieczyć ją styropianem i drewnem. Wybierz dużą skrzynię, wstaw do niej kawałek deski jako dno, a następnie po bokach ciasno wyłóż całość styropianem. Dodatkowo możesz też zabezpieczyć większą donicę z zewnątrz agrowłókniną albo słomą.
To jednak nie wszystko, jeśli Clematis zimowanie ma przeprowadzić na zewnątrz. Istotne jest też zabezpieczenie wierzchniej części ziemi. Wystarczy wysypać ją korą, którą kupisz w sklepie ogrodniczym, a potem wyłożyć gałązkami drzew iglastych. Część nadziemną zabezpiecz agrowłókniną. Przy zwartym pokroju możesz zrobić chochoł z gałązek lub słomy.
Alternatywą jest przeniesienie do wnętrza donicy z Clematisem. Zimowanie w takich warunkach wymaga temperatury 0-3 st. Pomieszczenie nie musi być widne jak w przypadku innych gatunków. W takiej sytuacji roślinę można nieco podlewać przez cały okres.
Clematis – zimowanie a przycinanie
Jak prawidłowo przycinać powojniki? Nigdy nie należy ciąć pędów późną jesienią! Przycinanie odbywa się zwykle wiosną. W przypadku rośliny, która kwitnie wcześnie, należy go dokonać tuż po opadnięciu pierwszych kwiatów. Przycięcie jesienne nie dość, że osłabiłoby roślinę, to jeszcze sprawiło, że straciłaby wszystkie pąki kwiatowe, które rozwijają się zwykle jesienią i zimują na pędach. Z kolei te odmiany, które kwitną później, należy ciąć wczesną wiosną. Zaleca się skrócenie pędów na ok. 40 do 60 cm, zależnie od wielkości danej rośliny. Jeśli pędy i gałązki są zdrowe, można wyrzucić je bez większego zastanawiania na kompost.
Jesienne cięcie jest odradzane również z uwagi na mrozoodporność Clematisów. Zimowanie będzie o wiele trudniejsze i obciążające dla rośliny, która ma świeżą raną, a tą jest właśnie miejsce cięcia. Z tego powodu, aby przezimować okazy w dobrej kondycji, warto ciąć je w innych miesiącach.
Powojniki to jedne z roślin, które nie mają zwykle problemu z zimowaniem w ogrodzie czy donicach. Warto jednak wiedzieć, jak na ten czas zabezpieczyć Clematis. Zimowanie dzięki temu będzie na pewno udane!