Nawożenie popiołem może przynieść wiele korzyści, ale czasem również zaszkodzić roślinom w twoim ogrodzie. Jakie cenne składniki zawiera i jak mogą one wpłynąć na kondycję rośliny? Czy służy temu cały okres wegetacyjny? Sprawdź!
Popiół drzewny to rozwiązanie korzystne zarówno dla roślin sadowniczych, jak i warzyw. Dzięki takiemu naturalnemu wzmocnieniu można znacząco wpłynąć na zahamowanie rozmaitych chorób i niedoborów w kwestii substancji odżywczych.
Czym jest popiół drzewny?
Popiół stanowi uboczny produkt powstający przy procesie spalania biomasy roślinnej. Jest on bogaty w liczne mikroelementy, jednak nie znajdziemy w nim azotu. Ze względu na swoje właściwości taki popiół doskonale sprawdzi się jako alternatywa dla chemicznych środków nawożących.
Skład popiołu drzewnego. Nawóz naturalny
Popiół jako nawóz zasili twoje rośliny o takie pierwiastki potrzebne do rozwoju, jak:
- fosfor;
- wapń;
- potas.
Co istotne, podczas spalania drewna do atmosfery uwalniany jest azot, który w przypadku roślin korzystnie wpływa na rozwój masy zielonej. W związku z tym poza popiołem w ogrodnictwie należy stosować również dodatkowe metody, wspierające twoje okazy także o ten składnik.
Zastosowanie popiołu jako nawozu. Właściwości popiołu drzewnego
Popiół roślinnego pochodzenia odznacza się wysokim odczynem pH. Właśnie dlatego tak chętnie korzysta się z niego do zmniejszenia kwasowości gleby. Taki zabieg potrafi skutecznie zwiększyć plony.
Popiół możesz też wykorzystać jako dodatek do kompostu, który twoją mieszankę o dodatkową dawkę składników odżywczych.
Kiedy stosować popiół jako nawóz?
Takie wzmacnianie uprawy możliwe jest przez cały okres wegetacyjny, choć najlepiej ratuje z roślinami w jesienne miesiące. Pamiętaj, że jesień to również pora, kiedy rezygnuje się już ze środków na bazie azotu, a ten popiołowy nawóz będzie wówczas idealnym rozwiązaniem.
Działanie nawozu z popiołu drzewnego
To, ile popiołu wykorzystasz do nawiezienia swojej uprawy, zależy przede wszystkim od odczynu podłoża oraz wymaganiach gatunkowych konkretnych roślin. Szacuje się, że najlepsza uśredniona dawka popiołu jako nawozu wynosi 30–50 g na 1 m². Jeżeli zastosujesz mniejszą ilość, prawdopodobnie nie wpłynie to w widoczny sposób na jakość twojej uprawy. Jeżeli masz do czynienia z wyjątkowo kwaśnym podłożem, dawkę popiołu możesz zwiększyć proporcjonalnie do 80 g.
Pamiętaj, że nie należy stosować popiołu w funkcji nawozu, jeśli gleba ma odczyn zasadowy (zwykle powyżej 7,5 pH). Dodanie do niej popiołu może w niezdrowy sposób zwiększyć jej zasolenie.
Popiół jako nawóz sprawdzi się dla każdej rośliny?
Popiół najlepiej przyjmują warzywa i owoce typowo sadownicze. To wszystko za sprawą wysokiej zawartości wapnia, który jest im tak bardzo niezbędny do prawidłowego rozwoju. Pierwiastek ten zapobiega zgniliźnie oraz obumieraniu liści roślin.
Popiół pochodzenia roślinnego sprawdzi się także w uprawie rabat. kwiatowych. Zasadowe podłoże szczególnie lubi dereń, głóg, jaśmin czy wszelkie rośliny iglaste. Nic nie stoi na przeszkodzie, być popiołem wzmocnił wzrost swojego przydomowego trawnika. Jeżeli się na to zdecydujesz, raczej zrezygnuj z innych form wzmacniania trawy, by nie doprowadzić do jej przekarmienia.
Popiół jako nawóz świetnie sprawdza się jako dodatek w uprawie warzyw, owoców czy wybranych gatunków kwiatów. Stosując go w swoim ogrodzie, pamiętaj jednak o umiarze i dostosowaniu dawki nawozu do właściwości gleby.