Zawilec gajowy jest niezwykle popularną rośliną zadarniającą, kwitnącą wczesną wiosną. Oprócz ogrodów spotkać można ją w lasach i na łąkach, gdzie tworzy wspaniałe, białe dywany. Jakiego potrzebuje stanowiska i jak uprawiać go w ogrodzie?
Anemony, czyli zawilce, to niezwykle popularne rośliny zadarniające kwitnące wczesną wiosną. Zawilec gajowy jest jednym z przedstawicieli gatunku, który zachwyca wspaniałym białym kobiercem porastającym przede wszystkim lasy liściaste i mieszane. Zawilce stanowią charakterystyczne kępy, które porastają także zarośla w marcu, będąc tym samym jednym z pierwszych zwiastunów nadchodzącej wiosny. Jak go sadzić oraz pielęgnować, by pokrył także cieniste miejsca w ogrodzie?
Roślina przedwiośnia, czyli zawilec gajowy
Zawilec biały, czyli zawilec gajowy, to niezwykle popularna roślina rosnąca głównie w podszyciu lasów liściastych i mieszanych. Zawilec gajowy kwitnie wczesną wiosną, nierzadko już w marcu, gdy na ziemi wciąż leży śnieg. Jestniezwykłą wiosenną ozdobą lasów, ale spotkać go można także w parkach, gdzie cieszy białymi kwiatami aż do maja.
Po kwitnieniu jego naziemna część zamiera, dlatego też w przypadku ogrodów przydomowych warto sadzić go z innymi kwiatami, które rozpoczną kwitnienie późną wiosną lub latem. Zawilec gajowy dorasta zaledwie do 15 centymetrów wysokości, jest dość powszechnym leśnym kwiatem porastającym teren całej Europy i Azji oraz Ameryki Północnej.
Choć część podziemna to przede wszystkim walcowate kłącza z drobnymi korzonkami, zawilec gajowy zaliczany jest do roślin cebulowych, które można z powodzeniem wysiewać także z nasion zebranych w okolicach zimnej zośki, czyli w połowie maja.
Zawilec gajowy – biały, niewinny kwiat
Z pędów naziemnych, na długiej szypułce liści podkwiatostanowych wyrasta tylko jeden kwiat, składający się z 6 listków okwiatu, choć zdarzają się rośliny, których kwiaty mają także 7 i 8 płatków. Wewnętrzna część kwiatów jest biała, a od zewnątrz wpadają one w delikatnych odcień różu. Pomimo, że kwiaty są samopylne, wytwarzają również dużą ilość pyłku kwiatowego, który wabi zapylacze – z tego też względu jest to bylina niezwykle ważna w ogrodzie, zapewniając pokarm budzącym się po zimie pszczołom oraz trzmielom.
Zawilec gajowy – wymagania i uprawa
Zawilec gajowy jest niezwykle ozdobną byliną okrywową, która ceni sobie tereny cieniste oraz wilgotne, ale nie podmokłe. Ze względu na kwitnienie od marca do maja doskonale prezentuje się na rabatach z funkiami, które lubią podobne warunki, jednak sezon wegetacyjny zaczynają później. Anemony zamykają się na noc oraz podczas pochmurnych dni.
Pochodzą z rodziny jaskrowatych, co oznacza, że pomimo właściwości leczniczych (dawniej stosowano anemony w medycynie ludowej), są również rośliną trującą. Pod żadnym pozorem nie można zrywać jej gołymi rękami, gdyż może to prowadzić do poparzenia.
Zawilec gajowy występuje w Europie powszechnie. Nie należy do roślin objętych ochroną gatunkową, dlatego też jego uprawa jest stosunkowo łatwa. Zawilec gajowy lubi cień oraz wilgoć, świetnie sprawdzi się jako roślina okrywowa w zaroślach, pod drzewami liściastymi.
Anemony doskonale wpisują się w klimat ogrodów naturalistycznych, w których pierwsze kwiaty zachwycają także w chłodne i długie wieczory. Zawilec może rosnąć również na słonecznych rabatach, choć preferuje cień – w takim wypadku nie można zapominać o intensywnym i częstym podlewaniu.
Ogród pełen anemonów, czyli anemone nemorosa na rabatach
Zawilec to roślina porastająca wilgotne tereny. Jej nadziemna część rozkwita wczesną wiosną, a w maju powoli zasycha. W tym czasie wydaje również nasiona, które można z powodzeniem wysiewać także na ogrodowych rabatach. Choć zawilec ogrodowy najlepiej rozmnażać poprzez kłącza, wysiew z nasion jest bardzo owocny, pod warunkiem, że w okresie letnim zapewnione zostaną roślinie odpowiednie warunki – słoneczne rabaty można zacienić między innymi agrowłókniną.
Kwiaty anemonów gajowych są dość spektakularne – mają około 3 cm średnicy i są sześciopłatkowe barwy białej. Inne kolory zawilców to przedstawiciele odmian botanicznych.
Ze względu na to, że sadzonki zawilca gajowego zamierają latem, nie stanowią przeszkody w grabieniu rabat. Silne kłącza zachwycą ponownie wczesną wiosną. W przydomowych rabatach warto także postawić na niezwykle odmiany zawilców:
- „Alba Plena” – o kwiatach białych, pełnych;
- „Allenii” – o kwiatach fioletowych, dużych, które rozpoczynają kwitnienie nieco później;
- „Blue Beauty” – o kwiatach jasnoniebieskich;
- „Rosea” – o kwiatach różowych.
Zawilec gajowy to wspaniały kwiat dorastający do 15 cm wysokości, zadarniający przede wszystkim lasy liściaste, mieszane oraz zarośla. Ceni sobie tereny podmokłe, zacienione, tworząc pod ściółką niezwykłą plątaninę kłączy. Choć anemony rozkwitają w przedwiośniu, w tym czasie zachwycają wspaniałymi białymi kwiatami, które są jednymi z pierwszych zwiastunów wiosny.
Mimo, że dla człowieka jest to roślina silnie trująca, mogąca prowadzić do oparzeń, stanowi doskonały pokarm dla saren i jeleni, dlatego nie należy jej zrywać – znacznie lepszym rozwiązaniem jest wysiew nasion, które pojawiają się już w połowie maja i z pewnością szybko przyjmą się na przydomowych rabatach.