Róża na pniu jest wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Sadzonki tych krzewów znakomicie prezentują się jako szpaler, ale również sprawdzą się na rabatach bylinowych. Jak dbać o nakładkę oraz jaką odmianę wybrać, by uzyskać kaskadowy ogród?
Różna na pniu charakteryzuje się wspaniałą koroną osadzoną na podkładce. Zwykle krzewy mają około 140 cm wysokości, dzięki czemu można pod nimi zasadzić inne rośliny, tworząc w ten sposób rabatę kaskadową. Szczepione krzewy można też z powodzeniem uprawiać w donicach na tarasach, aranżując tym samym niezwykle romantyczny entourage.
Róża na pniu – do jakich ogrodów?
Zaletą róż na pniu, jest to że pasują do każdego rodzaju ogrodu, ale sprawdzą się także na balkonach oraz tarasach. Mają dość długi okres kwitnienia, przez co zachwycają swoją kwiecistą koroną w zasadzie od późnej wiosny, aż do mrozów. Sadzonki róż można przechowywać zarówno w domu, jak i na zewnątrz, pamiętając tylko o odpowiednim zabezpieczeniu korony przed silnymi wiatrami, śniegiem, a także w pierwszych latach – mrozem.
Róże drzewkowe nie są specjalnie wymagające, dlatego też mogą być dekoracją balkonu lub tarasu w bloku, pod warunkiem, że znajdą się w odpowiedniej donicy oraz będą nawożone w okresie kwitnienia.
Gdzie sadzić róże na pniu, by stanowiły element dekoracyjny?
Róże na pniu są ozdobą każdego ogrodu i rabaty. Można sadzić je wzdłuż ogrodzenia, tworząc z nich pierwsze kwietnie piętro, ale także jako solitery. Znakomicie sprawdzą się także na rabatach bylinowych otoczone miododajnymi ziołami kwitnącymi od wczesnej wiosny, aż do mrozów, jak lawenda, jeżówki czy kocimiętka. Róża na pniu doskonale komponuje się również z trawami ozdobnymi – szczególnie rozplenicami, które są nieco niższe niż krzew szczepiony na pniu.
Te ozdobne krzewy na pniu warto także sadzić w ogrodach utrzymanych w stylu angielskim i dworkowym. Jako pojedyncze i okazałe rośliny mogą być główną ozdobą ronda lub kolumn, a także alejek prowadzących do małej architektury ogrodowej. W glinianych donicach nawiązywać będą również do ogrodów włoskich.
Krzew róży na pniu – jak go pielęgnować?
Róże, podobnie jak inne krzewy i drzewa na pniu, wymagają szczególnej pielęgnacji. Na pędzie, który jest ukorzeniony, zaszczepione są tak zwane odmiany szlachetne, które mają mniejszą szansę na przezimowanie w naszej strefie klimatycznej. Pierwszym elementem pielęgnacji jest usuwanie dzikich odnóg, które pojawiają się poniżej linii szczepienia. Pozostawienie ich pozwoli na dominację przez dziczkę i ostatecznie do obumarcia odmiany róży zaszczepionej.
Palik w pierwszych latach należy także dobrze zabezpieczyć.
Korona krzewu jest niezwykle wrażliwa na silne porywy wiatrów, a także na zalegający w koronie śnieg. Uszkodzoną, czyli oderwaną koronkę można zabezpieczyć specjalistyczną taśmą, która pomoże w ponownym zroście, jednak równie istotne jest działanie prewencyjne, dlatego też rośliny szczepione na pniu lepiej jest sadzić w tej części ogrodu, która jest mniej wietrzna. Róża na pniu zasadzona w gruncie powinna zostać zabezpieczona przed mrozem specjalną włókniną, którą owija się koronę do miejsca szczepienia. Drzewka w donicy natomiast zabezpiecza się w całości, pamiętając, że powinny być one wsadzone do donic odpornych na mróz.
Róża na pniu – przycinanie i nawożenie
Róże preferują lekko kwaśną, żyzną glebę. Posadzić należy je w miejscu słonecznym, co sprzyja obfitemu kwitnieniu, jednak w miarę osłoniętym od wiatru, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia miejsca szczepienia. Wokół rośliny warto wysypać korę, która dodatkowo pomaga w zachowaniu wilgotności.
Do podstawowej pielęgnacji róży na pniu należy przede wszystkim jej podlewanie. Warto zasilać ją także nawozami dedykowanymi różom, co znacznie zwiększa gęstość korony oraz sprzyja kwitnieniu. Róże tnie się przede wszystkim wczesną wiosną – zasada dla wszystkich odmian i gatunków róż jest niezwykle prosta – zabieg należy wykonać w tym samym czasie, w którym kwitną forsycje. W ten sposób róża nie zostanie osłabiona i wypuści nowe, mocne pędy.
Aby cieszyć się pięknymi kwiatami konieczne jest także stałe monitorowanie róży na pniu pod kątem pasożytów – podobnie, jak i klasyczne odmiany róż, również te na pniu są uwielbiane przez mszyce oraz przędziorki.
Jakie odmiany róży na pniu będą najlepsze?
Wybór róż piennych jest ogromny. Warto przed zakupem zastanowić się, jakie mają główne walory krzewu – jego okres kwitnienia, zapach, czy wielkość kwiatów. Do najpopularniejszych róż na pniu zalicza się:
- „Amber Quin”;
- „Magic Fairy”;
- „Leonardo da Vinci”;
- „Cubana”;
- „Ballerina”;
- „New Dawn”.
Kwiaty róży mogą przybierać różne wielkości oraz kolory, dlatego warto dobierać je także do konkretnych rabat. Róże wysokopienne powstają po zaszczepieniu róż okrywowych oraz rabatowych, zaś kaskadowe – w wyniku szczepienia róż pnących.
Każda z odmian pasuje również do innego typu ogrodu – „Ballerina” to przykład róży wpisującej się w romantyczny, angielski ogród, po którym dodatkowo rozprzestrzenia się wyjątkowy uwodzicielski zapach.
Gdzie kupić róże na pniu?
Róże na pniu to dość specyficzne rośliny, które łatwo uszkodzić, dlatego w trakcie przewozu należy je zabezpieczyć. Z uwagi na to, że są to krzewy kolekcjonerskie i drogie, zakup przez Internet może nie być dobrym wyborem – zdecydowanie lepiej róże na pniu kupować w zaufanej szkółce.
Na zakup róży na pniu dobrze jest również wybrać się w okresie jej kwitnienia – tylko wtedy uniknie się rozczarowania dotyczącego koloru, zapachu, jak i pokroju. Warto także porozmawiać z właścicielem sklepu na temat ewentualnej pielęgnacji dopasowanej do konkretnej odmiany.
Róże na pniu są jednym z piękniejszych krzewów, które pasują do każdego typu ogrodów. Są niezwykle uniwersalne, ale co najważniejsze – przez cały sezon letni cieszą wspaniałymi, pachnącymi kwiatami. Decydując się na różę pienną lub kaskadową, należy wziąć pod uwagę fakt, że są to krzewy ozdobne wymagające specjalnej pielęgnacji, a w przypadku złamania można ją uratować, stosując odpowiednie pasty oraz taśmy.